۲۲ بهمن سالروز پیروزی انقلاب اسلام مبارک باد .      دو تا چیز که تو چرخش زمین نه تموم میشه و نه تغییر میکنه : یکی شکوه تولد عیسی مسیحه و یکیش عشق دوست به دوسته ، کریسمس مبارک      
کد خبر: ۳۰۸۵۱
تاریخ انتشار: ۰۶ شهريور ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۸
دکتر علیرضا مقدسی متخصص چشم، فوق تخصص قرنیه
به گزارش بدر پرس ، به تازگی ناپدری خواننده ای در خلال نزاع به قتل رسیده و طی روزهای گذشته این خواننده به اتهام قتل بازداشت شده است. خنده آور اینکه وکیل این پرونده ادعای قصور پزشکی در جریان این قتل دارد. اینکه چرا قصور پزشکی درمان هر مشکل و معضلی حتی قتل شده است از شوخی های روزگار ماست که اتفاقا خوب هم جواب میدهد. حداقل در چند سال گذشته هر آنکه شهرت و معروفیتی داشته تمام مشکلات بیماری اش را به گردن قصور پزشکی انداخته است.

وقتی فردی توصیه پزشکان معالج را نا دیده میگیرد و بر خلاف توصیه ها، پدرش را به خارج از کشور میبرد و در آنجا به دلیل خونریزی مغزی ناشی از تزریق هپارین با دوز بالا باعث فوت وی میشود، چه چیزی بهتر از قصور پزشکی میتواند  با مکانیسم های دفاعی فرافکنی و واکنش سازی باعث کاهش آلام درونی وجدان فرد بشود. چه بهانه ای بهتر قصور پزشکی میتواند یک سال عرصه رسانه ها را  فتح کند که از بزرگی غوغای رسانه ای فرد به آرامش کاذب درونی برسد و بنیان کجی بگذارد که حتی قاتلین هم به آن دخیل ببندند
 
زمانی که فردی به هر دلیل و ناگهانی فوت میکند، اولین سوال این است وی چرا فوت کرده است. اگر این فرد معروف و مشهور باشد دایره این چرایی از خانواده و خویشاوند به رسانه میرسد. برخی مرگ ها برای خانواده بازمانده مرگ های بسیارغم انگیزی هستند. هم به دلیل فقدان آن عزیز و هم به دلیل انکه علت مرگ ناشی از مواردی باشد که در جامعه قبح داشته یا ناشی از بی مسوولیتی افراد خانواده در پیگیری وضعیت طبی فرد از دست رفته باشد. مرگ ناشی از خودکشی، مرگ ناشی از قتل، مرگ ناشی از مسمومیت با الکل یا مصرف مواد مخدر و روانگردان  از این دسته اند. مرگ های ناشی از غفلت خانواده در درمان فرد نیز اینگونه اند.

واضح است که  قصور پزشکی امکان وقوع دارد ولی بررسی آن با کارشناسان پزشکی قانونی و نظام پزشکی است نه فضای مجازی و رسانه های زرد. پزشکی امروز میکوشد درمان بسیاری از مشکلات جسمی و روحی را انجام دهد. در بسیاری از آنها موفق است در برخی دیگر ناموفق. اگر اینگونه نبود که اکنون همه ما افرادی چند صد ساله بودیم و هیچ گورستانی در هیچ جای دنیا وجود نداشت. باید دانست که به نتیجه نرسیدن اقدامات درمانی ،  وجود عوارض جراحی یا دارویی به معنی قصور نیست. هر روش درمانی درصدی موفقیت، درصدی شکست و درصدی عارضه دارد و در هیچ کتاب پزشکی روش درمانی وجود ندارد که درصد شکست یا عوارض آن صفر باشد.

اکنون قصور پزشکی که قبل از بررسی های کارشناسی مطرح میشود تبدیل به برچسبی برای فرافکنی علت مرگ و پوشاندن علت اصلی مرگ، پنهان کردن غفلت بیمار یا خانواده در درمان بیماری و آدرس نادرست برای مرگی که به زعم بازماندگان قبح دارد شده است. برچسب لوکسی که از اختراعات نازیبای جامعه ماست.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد