انگار برای حسینی شدن ما ، راهی جز بی حسین شدن زینب نبود.ماه محرم ماه پیروزی خون بر شمشیر تسلیت باد
      
کد خبر: ۳۰۸۷۷
تاریخ انتشار: ۰۷ شهريور ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۳
بقلم ؛ نویسنده.محسن بابادی.مفسر و کارشناس فوتبال ایران
بیش از 15 سال قبل که آخرین ستارگان فوتبال دنیا از جمله زیدان، رونالدینیو ، رونالدوی افسانه ای و...به پایان دوران بازیگری خویش نزدیک می شدند، ستارگانی دنباله دار از کهکشانی دیگر به آسمان فوتبال جهان وارد شده و تا به امروز روشنی بخش بدون چون و چرا و چشم و چراغ تاریخ فوتبال جهان هستند. آری کریستیانو رونالدو ابراسطوره قرن 21 و لیونل مسی جادوگر تکرار ناشدنی فوتبال جهان را می گویم. 

همان کسانی که تنها تاریخ می تواند درباره آنان قضاوتی صحیح نماید و نه هیچ چیز دیگری. این 2 سوپراستار بی بدیل دنیای توپ گرد، رکوردی در عرصه افتخارات باشگاهی، گلزنی و کسب توپ طلا نمانده که نزده باشند. اگر مجموع افتخارات این بازیکنان را با دهها بازیکن تراز اول حال حاضر فوتبال جهان قیاس نماییم، به تنهایی می توان این 2 غول را در یک کفه ترازو جای داد و بقیه را در کفه ای دیگر. آری حداقل 1 دهه سلطه بر فوتبال جهان شوخی نیست و بعید میدانم تا چندین دهه آینده بازیکنی در قد و قواره این دو سوپرمن به دنیای فوتبال معرفی شود. اگر ویژگی های فنی این 2 بازیکن را با یکدیگر تجمع نماییم، به اندازه ای کامل میشود که بالاتر از آن سطح را هیچگاه ندیده و نخواهیم دید.

براستی آنان به فوتبال چگونه می نگرند؟ چگونه بر مستطیل سبز حکمرانی نموده و هیچ سدی و هیچ بازیکن و مربی ای جلودارشان نیست؟
بدون تردید اگر بخواهیم 4 بازیکن برتر تاریخ دنیای فوتبال را نام ببریم، تنها نام مسی و کریس است که در کنار نام هایی چون مارادونا و پله جای خواهد داشت.

اما امروز صحبت من درباره لیونل مسی است. مسی گل 351 خویش را در لالیگا به ثمر رساند. رکوردی بی تکرار که هنوز ادامه داشته و دارد در قلب تاریخ فوتبال این سیاره خاکی حک می شود.
مسی بازیکنی کامل است که هم از لحاظ فنی، هم از نظر اخلاقی و هم از حیث هوش در سطحی بسیار بالا قرار داشته و آمادگی بدنی، ذهنی و روحی خارق العاده ای دارد. اختلاف گلهای بسیاری از گلزنان جهان در شرایطی که تیمشان میزبان بوده، بسیار متفاوت تر از آمار گل های آنان در بازی های خارج از خانه است. اما آمار مسی اختلاف زیادی نداشته و 200 گل وی در نیوکمپ که تقریبا 57% گل های وی را شامل می شود، در قیاس با 151 گل خارج از خانه که تقریبا 43% از آمار کل گلهای وی را در بر می گیرد تفاوت زیادی ندارد. 

اگر با دیدگاهی دیگر و البته کمی فنی تر بخواهیم به آمار چشم نواز وی بنگریم، مشاهده می شود که وی گلزنی صرفا چپ پا نبوده و علاوه بر 274 گلی که با پای چپ به ثمر رسانده و تقریبا 78% گلهای وی را شامل می شود، 63 گل بسیار زیبا نیز با پای راست وارد دروازه حریفان نموده که تقریبا 18% از تعداد کل گلهای وی میباشد. اما جالبتر آنکه هیچکس باور نمی کند مسی با آن قد کوتاه حساس ترین گلهای خویش را با ضربه سر و بالاتر از مدافعین بلند قدی به ثمر رسانده که نامشان زبانزد خاص و عام بوده است. بله 14 گل بیاد ماندنی که 4% از مجموع گلهای وی را شامل میشود. به جرات می توان گفت بسیاری از گلهایی که با پای راست و ضربه سر وارد دروازه حریفان نموده، از زیباترین گلهای تاریخ فوتبال در قرن حاضر بوده اند.

اگر بخواهیم گلهای کریس رونالدو را نیز بررسی نماییم، زیبایی های فراوانی خواهیم یافت.
پس بی دلیل نیست که این 2 بازیکن قلب تمامی فوتبالدوستان را تسخیر نموده اند.
و اما این شجره طیبه همچنان ادامه دارد. البته تا روز خداحافظی این فرازمینی ها زمان زیادی باقی نمانده است. پس تا می توانید از نمایش خیره کننده آنان لذت برده و تمامی لحظات بازی آنان را در ذهن خویش ثبت و ضبط نمایید. زیرا ممکن است تا چند دهه آتی از دیدن بازیکنانی در این سطح محروم باشید.


نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد