هرکه بر نردبان همت ها بالا رود،ملت ها او را بزرگ دارند  امام علی (ع)      
کد خبر: ۳۰۹۳۵
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۹
بقلم ؛ سعید بالی پور بابادی ؛ دکترای حقوق خصوصی و مدرس دانشگاه
در مبادلات اقتصادی و صادرات و واردات کالا در کشورهای مختلف با توجه به بعد مسافت یکی از نگرانی های مهم هر صادرکننده کالا وصول بهای کالا بدون دغدغه است. دغدغه  های از جمله اینکه ممکن خریدار از پرداخت وجه خودداری کند و یا اینکه کالا را در مقصد تحویل نگیرید و....  تحمل هزینه های احتمالی ناشی از این گونه مسائل بسیار سنگین بوده و طبعاً تجار ممکن است بدلیل ریسک های موجود از فرصت های مناسب اقتصادی صرف نظرکنند. 

در مقابل برای واردکننده کالا هم دلواپسی های زیادی در این زمینه وجود دارد ممکن است کالا ارسال نشود و یا معیوب ارسال شود و یا اینکه تقلبی ارسال شود و سایر موارد از این دست که می تواند هر واردکننده کالا را به شدت نگران کند . 

در  اعتبار اسنادی با توجه مقررات مناسبی که در  UCP600 و نسخه های قدیمی تر برای آن وضع شده است می تواند پاسخگوی مناسبی برای  اینگونه مسائل باشد محبوبیت اعتبار اسنادی باعث شده است که فعالان اقتصادی آن را به «خون زندگی تجارت بین الملل» توصیف می کنند. ریشه های آن در فرهنگ های باستانی مثل رم و مصر و چین ترسیم شده است و امروزه به عنوان یکی از متداول ترین روش های پرداخت بین المللی شناخته شده است.

در تعریف اعتبار اسنادی می توان گفت که «یک وسیله پرداخت در مبادلات بین المللی و یکی از خدماتی است که به موجب آن (بانک گشایش کننده) بنا به درخواست مشتری (متقاضی اعتبار/خریدار) و یا از طرف خود موظف می شود به منظور خرید یا سفارش کالا یا خدمات در مقابل اسناد مقرر و مطابق با شرائط اعتبار، پرداختی را به شخص ثالث (ذینفع/فروشنده ) یا به حواله کرد او انجام دهد یا به بانک دیگراجازه پرداخت یا معامله دهد.
عبارت اعتبار اسنادي به معناي تعهد مشروطي است که به موجب آن يک بانـک بنا به تقاضا و براساس دستورات يک مشتري يا از طرف خود متعهد مي شود تا در مقابل اسناد مقرر شده درطـي زمان معين، مشروط بر اينکه شرايط اعتبار رعايت شده باشد به بانک ديگري ( به عنوان کارگزار) يا به شخص ثالث پرداخت کند. اعتبارات اسنادي اغلب در معاملات بين المللي به منظور اطمينان از دريافت مبالغ پرداختي مورد استفاده قرار مي گيرد. به دليل ماهيت معاملات بين المللي، اعتبارات اسنادي يک جنبه بسيار مهم در تجارت بين المللي شده است.
مزايای اعتبارات اسنادی
۱- اطمينان فروشنده از اينکه پس از ارائه اسناد حمل وجه اعتبار را مطابق شرايط اعتبار از بانک کارگزار يا تاييد کننده دريافت ميکند.
2.  اطمینان خریدار از سلامت و کیفیت کالا و تایید توسط  ISO  ها یا کارشناس انتخابی
۳-تحصيل اسناد حمل مطابق با مفاد موافقت اوليه تحت شرايط قرارداد ميان طرفين
۴-اطمينان از اينکه پرداخت وجه اعتبار به فروشنده فقط بعد از انتقال و فک مالکيت کالا از وی صورت ميگيرد .
۵-امکان کسب تسهيلات بيشتر برای فروشنده در مقابل اعتبار گشايش يافته برای تهيه کالای سفارش شده
۶- تعهد بانک برای پرداخت بها در معاملات بجای فرد فروشنده

مراحل تشکیل یک سند اعتباری
تشکیل اعتباری دارای چند مرحله است :
مرحله اول : طرفین معامله بیع به انجام معامله از طریق اعتبار اسنادی توافق می کنند
خریدار (متقاضی) به بانک مورد نظر خود برای باز کردن اعتبار به نفع فروشنده (ذی نفع)اقدام می کند .
متقاضی جزئیاتی از مدارک مورد نیاز مانند اسناد حمل و نقل فاکتور ها بیمه نامه ها گواهی کیفیت به بانک مبدا می دهد. دستور العمل همچنین می تواند شامل زمان  و مکان برای ارائه اسناد و مدارک باشد. 
مرحله سوم
 بانک صادرکننده ( گاهی اوقات بانک گشاینده نامیده می شود.) به طور کلی به بانک کارگزار دستور افتتاح حساب اعتباری را در کشور ذی نفع و به در خواست خریدار را می دهد (توجه شود گاهی بانک صادر کننده ممکن است به طور مستقیم دستور افتتاح حساب دهد هرچند که در عمل نادر است ).
بانک کارگشا یا ابلاغ کننده معمولا و نه ضرورتاٌ بانک مورد نظر فروشنده است . دستور العمل بانک گشاینده به بانک ابلاغ کننده معمولا با این عبارت خواهد بود: «لطفا شرایط این اعتبار را به ذی نفع (متقاضی) بدون قبول مسئولیت از جانب خود ابلاغ کنید.» 
انتخاب بانک در کشور صادر کننده بستگی به شبکه ی بانکی دارد با این حال تمایل فروشنده به انتخاب یک بانک خاص به عنوان بانک ابلاغ کننده در قرارداد فروش طبیعی است . برای مثال شرکت های امریکایی اغلب اصرار دارند که کشور های وارد کننده تنها از بانک های دولتی بزرگ (ترجیحا در انگلیس ، امریکا ) به عنوان بانک صادرکننده یا ابلاغ کننده استفاده کند. 
عدم تمایل نسبت به بانک های ملی بخاطر عدم اعتماد به پرداخت بدهی وجود دارد زیرا نگرانی های مثل مداخله دولت ها احتمال شکایت از سیستم سوئیت که در این صورت قسمتی از دولت خواهد بود. بانک های ملی معمولا در کشور های توسعه یافته مثل هند یافت می شوند . مسئله که بانک ها هنگام پذیرش اسناد اعتباری باید در نظر بگیرند این است که اگر سند از نوع تایید شده باشد بانک کار گزار می بایست تایید خود را به آن اضافه کند .
مرحله چهارم 
بانک مشاور یا تایید کننده ذی نفع را از افتتاح اعتبار مطلع می کند وقتی که اعتبار ازنوع تایید شده است معمول است عبارات زیر به عنوان شرط درج می گردد : «از ما تقاضا شده است که تایید خود را به این اعتبار اضافه کنیم ما بدینوسیله متعهد به پرداخت مبلغ براتی  که در شروط اعتبار با قید شماره تاریخ و همچنین اسناد اعتباری و اصلاحیه های مربوط به آن هستیم .»
همانطور که از خواندن شرط بالا نتیجه می گیریم مهمترین حقوق پس از تایید بانک، به نفع ذی نفع می شود این مطلب در ادامه همین بخش بیان خواهد شد .
مرحله پنجم :
فروشنده کالا  را همانطور که در قرار فروش موافقت گردید  به کشتیرانی می دهد.
مرحله ششم
فروشنده اسناد حمل ونقل را از شرکت حمل ونقل (  به عنوان مثال بارنامه یا سیاهه تجاری) دریافت می کند و همچنین سایر اسناد و مدارک دیگری که به موجب اعتبار مورد نیاز است مانند گواهی کیفیت و گواهی مبدا را تحویل بانک ابلاغ کننده یا تایید کننده می دهد ..
مرحله هفتم
بانک پس از تطابق اسناد ارائه شده با آنچه در اعتبار توافق شده است پرداخت را انجام می دهد
مرحله هشتم
بانک مشاوره یا بانک تاییدکننده مدارک را بانک گشاینده ارسال می کند و او نیز مدارک را به خریداری می دهد و پول را از او دریافت می کند .

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد