کد خبر: ۳۳۲۰۱
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۱
پخش سريال‌هاي ساخت تركيه با دوبله فارسي از چند شبكه ماهواره‌اي باعث‌شده تا بازيگران اين كشور بار ديگر به چهره‌اي آشنا در ايران تبديل شوند

به گزارش بدرپرس: جوان آنلاین: پخش سریال های ساخت ترکیه با دوبله فارسی از چند شبکه ماهواره ای باعث شده تا بازیگران این کشور بار دیگر به چهره ای آشنا در ایران تبدیل شوند؛ شهرتی که پای این بازیگران را به سینمای ایران باز کرده است و می تواند به ضرر بازیگران ایرانی تمام شود.

مجلات عامه پسند ایرانی در سال ۵۶ به طور گسترده خبر حضور «امیل ساین» خواننده و بازیگر اهل ترکیه را در ایران پوشش دادند؛ خواننده ای که پیش از حضور در ایران و اجرای ترانه های فارسی، در رادیو استانبول به شهرت رسیده بود و در ترکیه چهره ای محبوب بود، ولی با حضور در ایران در چند فیلم سینمایی نیز ایفای نقش کرد. در آن سال ها امیل ساین تنها هنرمند ترک نبود که سر از ایران درآورد، چند هنرمند دیگر از جمله «جونیت آرکین» که در ایران با نام «فخرالدین» شناخته می شد به ایران آمدند و در سینمای فیلمفارسی مشغول شدند.


آن روز ها حضور بازیگران ترک در سینمای ایران یکی از راه های کشاندن مردم به سینما ها بود.

تهیه کننده های فیلمفارسی به خوبی می دانستند که آهنگ های خواننده های ترک در نوار فروشی های خیابان «لاله زار» تهران طرفداران زیادی دارد و در روز هایی که سینما اصلی ترین تفریح مردم به شمار می رفت، چه بهانه ای بهتر از دیدن خواننده ای محبوب برای پرشدن سینما!

 

چهار دهه بعد، زمانی که کم و بیش خبر های حضور خواننده ها و بازیگران ترک در ایران منتشر می شد، حضور بازیگر چند سریال مشهور ساخت ترکیه در یک فیلم ایرانی، خبر ساز شد. این بار نیز فیلمساز ایرانی سراغ همان روش فیلمفارسی ساز ها رفته است، با این تفاوت که «نورگل یشیلچای» فقط بازیگر است و مانند «امیل ساین» از صدایش برای مشهور شدن استفاده نکرده است، بلکه در عوض این بار «GEM» است که «نورگل یشیلچای» را برای ایرانی ها به شهرت رسانده است.

«نورگل یشیلچای» تا چند سال پیش نامی ناشناخته برای مردم ایران بود، اما دوبله و پخش سریال هایی که این بازیگر در آن ایفای نقش داشته، از شبکه «GEM» باعث شد تا این بازیگر هم مانند سایر بازیگران اهل ترکیه برای مردم ایران چهره ای آشنا باشد. همان طور که پیش از این نیز بعد از پخش سریال ترکیه ای «کوزی گونی» تهیه کنندگان ایرانی سراغ «کیوانچ تاتلی تو» بازیگر این سریال رفتند و تلاش کردند وی را برای بازی در فیلم به ایران بکشانند. پخش سریال «عمر گل لاله» هم باعث شد تا آمدن و ایفای نقش «تولگاهان سایشمان» بازیگر این سریال در یک فیلم ایرانی خبرساز شود.

این اتفاقات صرفاً ترفندی برای خبر ساز شدن و بر سرزبان افتادن نام یک فیلم سینمایی است که می تواند در زمان اکران نیز فضا را برای دیده شدن فیلم مهیا کند.


اگر به لیست بلند بازیگران زن در سینمای ایران نگاه کنیم، به خوبی مشخص می شود که حضور «نورگل یشیلچای» برای ایفای نقش در فیلمی ایرانی به دلیل نبود چهره در میان بازیگران زن ایرانی نیست. در سال هایی که «امیل ساین» در فیلمفارسی ها بازی می کرد، بسیاری از خانواده های ایرانی حتی به سینما هم نمی رفتند و بازیگران زن سینما، در میان مردم نام نیکی نداشتند، به همین دلیل می شد با ورود چهره های جدید از جمله خواننده ها، از تکرار چهره های بازیگران زن در فیلم های مختلف جلوگیری کرد، اما در سال های اخیر یکی از گلایه های جدی بازیگران سینما این است که فرصت ایفای نقش به بسیاری از بازیگران نمی رسد!

 محبوبیت کاذب بازیگران ترک که مدیون پخش سریال های دوبله شده آن ها در ماهواره های فارسی زبان است، باعث می شود تمایل به حضور این چهره ها در سینمای ایران بیشتر شود. «GEM» که زمانی برخی از اهالی سینما معتقد بودند می تواند با پخش ارزان قیمت تیزر های فیلم های سینمایی ایرانی، به بالابردن میزان فروش فیلم ها کمک کند، این بار با مطرح کردن نام بازیگران سینمای ترکیه، فرصت های حضور بازیگران ایرانی در سینمای کشور خودشان را تهدید می کند!


موجی که «GEM» برای بازاریابی بازیگران اهل ترکیه به راه انداخته است تا این جای کار موفق تر از موج بالیوودی که فیلم «سلام بمبئی» به دنبال آن بود، عمل کرده است و چهره های ترک بیشتر از هندی ها در دایره توجه قرار گرفته اند.


منبع/خبرلند
برچسب ها: شبکه جم ، بازیگر ، ایران
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد