دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      عیدباستانی نوروز 99بر همگان مبارک باد      سال 1399 سال جهش تولید در کشور      
کد خبر: ۳۴۰۵
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۶:۰۵
استاندار خوزستان در جمع اصحاب رسانه گفت: تصميمات و تخصيص اعتبار در خصوص مقابله با پديده ريزگردها بايد در استان و نه در مركز صورت بگيرد.
 
به گزارش بدر به نقل از ایسنا ، عبدالحسن مقتدايي در نشست خبري با موضوع پديده ريزگردها كه امروز(25 بهمن ماه) در استانداري خوزستان برگزار شد، اظهار كرد: اگر تصميمي در زمينه مهار ريزگردها يا كاهش تاثيرات آن اتخاذ شود ولي اعتبار كافي براي آن تامين نشود، عملا كاري انجام نشده است. هر كس مي​تواند با داده​هاي خود بهترين داستان​ها را ترتيب دهد اما ما طالب اين‌گونه كارها نيستيم.
 
هر کس از نگاه خود گردوخاک خوزستان را می‌بیند
 
وي افزود: در خصوص پديده گردوخاك در روزهاي اخير هر كس از نگاه خود مساله را مورد ارزيابي قرار داده؛ از نگاه برخي، بهداشت مردم اولويت اول بوده و برخي نيز دنبال اين بودند كه گناه را به گردن كسي بيندازند. اما در انتهاي همه اين تعارض​ها اين مساله اهميت دارد كه بايد با خرد جمعي براي رفع اين مساله كاري انجام شود. مديريت كلان بايد تجاربي از مديريت بحران هم داشته باشد تا بتواند به همه جوانب پاسخ دهد.
 
استاندار خوزستان گفت: اگز بحث رساندن امكانات به مردم در اين شرايط باشد، استقبال مي‌كنيم ولي اگر مسئولان بخواهند به استان بيايند و باز همان حرف‌ها گفته شود، كاري نمي‌توان از پيش برد. هر بزرگي كه بخواهد وارد استان شود، اگر دليل آمدن وی بحث ابراز همدردي و همراهي باشد، مرا را از انجام هرگونه اقدامي ساقط مي​كند و اگر بخواهد فقط اوضاع را ببيند و با مردم همراهي كند، بايد گفت كه ما استاد اين كار هستيم.
 
مقتدايي اظهار كرد: آيا آمدن خانم ابتكار به خوزستان به اين معنا است كه از فردا قرار است شن​هاي روان تثبيت شود يا مي‌خواهد سد كرخه را براي آبگيري تالاب​ها باز كند؟ ما بايد به گونه​اي عمل كنيم كه درد و رنج مردم را كاهش دهيم. هنر مديريت در آن است كه مشكلات را با برنامه‌هاي  كوتاه​مدت، ميان​مدت و بلندمدت حل كند. دولت​ها با هر گرايش و  سياستي نيز اگر تعهدي دارند، بايد به آن عمل كنند.
 
وي افزود: رفاه، امنيت و امور مردم چيزي نيست كه به اين دولت و آن دولت نسبت داده شود. اكنون مشكل روي زمين مانده است و بايد راهكار عملي در اين زمينه ارائه كرد.
 
استاندار خوزستان عنوان كرد: بعضي وقت​ها اظهارنظرهايي درباره مالچ​پاشي و اين گونه طرح‌ها مي​شود كه لازم است بدانيد كه مالچ​پاشي بر روي شن‌زار و با اندكي رطوبت صورت گيرد، البته با فراهم بودن شرايط محيطي، بحث اعتبار آن به ميان مي‌آيد كه بايد تامين شود. اقدامات در اين زمينه بايد به صورت كارشناسي صورت بگيرد.
 
مقتدايي خاطرنشان كرد: در يك دوره، دولتمردي تصويب مي​كند كه براي استخراج نفت از مخازن مشترك بايد هور خشك شود؛ در اين صورت اگر اقدام انجام شود تبعاتي در پي خواهد داشت و اگر انجام نشود، شرايطي مشابه مساله استخراج نفت از مخازن مشترك توسط قطر براي كشور ما پيش مي​آيد كه عراق از مخازن مشترك برداشت نفت را انجام مي‌دهد ولي كشور ما اين اقدام را به دليل تبعات خشك كردن تالاب انجام نمي‌دهد.
 
وي ادامه داد: اكنون در عراق اولويت اولشان گردوخاك نيست بلكه حفظ سرزمين​شان است. اما آنچه كه در كشور ما اهميت دارد ارائه راهكار موقت و عملي، صيانت از مردم و ماندگاري آنها در استان است. با جمع شدن دور هم كاري از پيش نمي​بريم. انتظار ما اين است كه معترضان، يقه كارشناسان را در اين زمينه بگيرند. اگر اين اعتراض​ها در جهت ديگري از جمله سخنراني و ارائه مقاله به صورت كارشناسي پيش رود بهتر است. پشت شعارهاي عليه خانم ابتكار و حتي نمايندگان، منطقي وجود ندارد.
 
استاندار خوزستان درباره سفر خانم ابتكار به استان خوزستان و حرف و حديث​هايي كه درباره لغو پرواز وي به دليل شدت گردوغبار به وجود آمد، گفت: پروازي در كار نبوده كه لغو شود، من از خانم ابتكار خواستم كه به استان سفر نكند. چون با اين وقت كم، كاري انجام نخواهد شد. اگر قرار باشد مسئولان براي بررسي و تصميم‌گيري در اين زمينه به استان خوزستان سفر كنند، بايد با دست پر به استان بيايند.
 
به گزارش خبرنگار ايسنا، در ادامه نشست، خبرنگاران سوالات خود را مرتبط با موضوع جلسه بيان كردند و که استاندار به اين پرسش‌ها، پاسخ داد.
 
اگر تجمعي شكل بگيرد موظفيم پاسخ مردم را بدهيم
 
مقتدايي درباره تجمع‌هاي اعتراض‌آميز مردم در اين روزها، گفت: تجمع​هايي كه در اعتراض به گردوخاك در روزهاي قبل صورت گرفته و همچنين تجمعي كه امروز مقابل درب استانداري انجام شده، غيرقانوني و بدون مجوز رسمي بوده است. البته بايد گفت كه ما بايد پاسخگوي مطالبات مردم باشيم و اگر تجمعي شكل بگيرد موظفيم پاسخ مردم را بدهيم.
 
وي ادامه داد: اگر يك تشكل مردم​نهاد يا تحت عنوان ديگري مجوز رسمي براي تجمع اخذ نكند، قطعا تبعات آن به عهده افرادي است كه اين تجمع​ها را رهبري مي​كنند. البته گاهي اين تجمع​ها مردمي است ولي عده​اي در لابه​لاي اين جمعيت هستند كه اگر بخواهند از تجمع​هاي مردمي بهره​برداري كنند با آنها تعارفي نداريم.
 
استاندار خوزستان گفت: ما در مقابل مردم مسئول هستيم و قطعا 90 درصد اين تجمع‌كنندگان مردم هستند. البته ناگفته نماند كه برخي شعارها در اين تجمع​ها هيچ‌گونه ارتباطي با موضوع تجمع ندارد. بنابراين ضرورت دارد براي برپايي هرگونه تجمعي، فردي يا تشكلي مراجعه و مجوز را دريافت كند اما بدانيد كساني كه موجب تحريك مردم در اين زمينه مي​شوند را از مردم تفكيك مي كنيم.
 
مقتدايي به عدم استفاده خود از ماسك در روزهاي گردوخاك در ميان مردم اشاره كرد و گفت: در روز راهپيمايي 22 بهمن از وزير بهداشت خواستم كه وي هم ماسك نزند تا عمق فاجعه را احساس كند اما خود براي عدم استفاده از ماسك دليل دارم. اگر فردي نتواند ماسك تهيه و استفاده كند، تفاوتي ميان خود و اين فرد در نظر نمي گيرم و با او همراهي مي كنم.
 
گرد و خاک غافلگیرمان کرد
 
وي افزود: پديده​اي كه در روزهاي اخير با آن مواجه شديم كاملا غافلگيرانه بود لذا براي انجام اقدامات اساسي در اين زمينه سه كميته با مسئوليت سه تن از معاونان تشكيل شد. كميته اطلاع​رساني با مسئوليت معاون سياسي اجتماعي تشكيل شد و دستگاه​هاي ذيربط بايد از طريق اين كميته موارد لازم را در اين شرايط به مردم اطلاع​رساني كنند. البته به لحاظ گستردگي واقعه، نواقصي هم در بحث اطلاع​رساني وجود داشته است.
 
وی ادامه داد: كميته آموزش همگاني با مسئوليت معاون مديريت و توسعه منابع انساني، وظيفه پوشش آموزش​هاي همگاني از طريق ادارات، صدا و سيما و روش​هاي مختلف را برعهده دارد و كميته امدادرساني نيز با حضور معاون عمراني در اين زمينه فعال است.
 
استاندار خوزستان همچنين درباره نحوه عمل به تعهدات توسط برخي مجموعه​ها درباره جلوگيري از گسترش پديده ريزگردها در استان گفت: قرار شد در 6 ماه گذشته رهاسازي آب به برخي حوضچه​هاي تالاب هورالعظيم به ميزان 2.5 مترمكعب در ثانيه توسط نفت صورت بگيرد كه اين اقدام در حال انجام است اما به كندي پيش مي‌رود.
 
مقتدايي اظهار كرد: تيمي كه قرار بود به همراه دكتر ابتكار به استان سفر كند، اكنون تكميل شده و نمايندگاني از مجموعه​ هايي چون نفت و هواشناسي نيز در اين تيم حضور دارند. قرار گرفتن و لمس موضوع از نزديك خوب است اما قرار گرفتن در اين شرايط و سپس رفتن به مركز براي تصميم​گيري درباره استان خوزستان كاري از پيش نمي​برد. قرار بود معاون اول رييس جمهور نيز به استان سفر كند اما درخواست كردم بندهاي ارائه شده به عنوان پيشنهاد به هيات دولت را به تصويب برسانند سپس به خوزستان سفر كنند تا التيامي براي درد مردم خوزستان باشد.
 
تیم تخصصی باید در خوزستان تشکیل شود
 
استاندار خوزستان حل معضل ريزگردها را جزو مصوباتي دانست كه به هيات دولت رفته است، لذا در اين زمينه گفت: اگر قرار باشد بررسي​هايي در اين باره صورت بگيرد بايد تيم تخصصي در استان شكل بگيرد و اعتبارات نيز به استان داده شود.
 
دستگاه​هاي نظارتي در خصوص سد گتوند رسيدگي كنند
 
وي درباره وضعيت سد گتوند و تبعات آن در استان گفت: اين از اختيارات من نيست كه سد گتوند را ببندم. دستگاه​هاي اجرايي و قوه قضاييه در اين زمينه بايد تصميم​گيري كنند اما اين موضوع از فوريت​هاي كار ما خواهد بود. دستگاه​هاي نظارتي و بازرسي بايد به كار گذشتگان در خصوص سد گتوند رسيدگي كنند. وظيفه ما در حال حاضر اين است كه يك هيات دانشگاهي تلفيقي از دانشگاه​هاي استان و مركز براي بررسي اين موضوع تشكيل شده و قرار است يك مشاور خارجي نيز براي بررسي در اختيار گرفته شود تا آخرين نقطه​نظرات براي حل اين مشكل ارائه شود.
 
مقتدايي درباره اظهارنظر برخي خبرنگاران در خصوص اينكه بعضي بيمارستان​ها از بيماران تنفسي در اين روزهاي اخير هزينه دريافت كرده​اند، گفت: بيمارستان​ها از ورود بيمار تا پايان درمان، حق دريافت هزينه از آنها را ندارند. تامين هزينه​هاي درمان بيماران تنفسي ناشي از پديده گردوخاك در استان خوزستان بر عهده وزارت بهداشت است.
 
وي درباره مركز تحقيقاتي ريزگردها در خوزستان گفت: در دوره قبل اين مركز ايجاد شده كه لازم است درباره نحوه فعاليت و نتايجي كه در خصوص پديده ريزگردها در استان خوزستان بدست آورده است، از خانم ابتكار سوال كرد. همچنين درباره اجراي طرح بارور كردن ابرها نيز اگر امكان تحقق وجود داشت، قطعا در استان به اجرا در مي​آمد. البته طرح بارور كردن ابرها نيز از پيشنهاداتي بود كه به دولت داديم.
 
برای حفر چاه نفت نباید هور خشک شود
 
استاندار خوزستان درباره خشك شدن تالاب هورالعظيم براي اجراي عمليات حفر چاه​هاي نفتي گفت: حفر چاه‌هاي نفت الزاما نمي​تواند منوط به خشك كردن تالاب باشد. ديدگاه مديريتي وزارت نفت اكنون اين است كه هور نبايد خشك شود. در دوره قبلي، فردي تصميم گرفته كه تالاب براي اين عمليات خشك شود اما در اين دوره وزير نفت معتقد است كه مي​توان با رهاسازي مقداري آب هم اين عمليات را انجام داد.
 
بلاخره منبع گرد و خاک در کجاست؟
 
استاندار در خصوص منبع گردوخاك اخير استان خوزستان گفت: منبع خارجي اين گردوخاك همچنان استمرار دارد ولي كاهش 46 درصدي بارندگي و همچنين اراضي كشاورزي كه شخم زده شده​اند اما زراعتي در آن صورت نگرفته نيز مزيد بر علت شده است و وزش هر بادي موجب وقوع گرد و خاك مي‌شود. در يك كلام، منبع اين گرد و خاك‌ها به طور غالب، خارجي بوده و منبع داخلي نيز مزيد بر آن شده است.
 
مقتدايي ادامه داد: مطالعات گذشته در زمينه مهار ريزگردها را كنار نمي​زنيم؛ خانم ابتكار با گروه علمي و تخصصي خود براي بررسي بيشتر و ارايه راهكارهاي لازم بايد به استان سفر كند چون تعيين ساختار و اعتبار در مركز براي استان خوزستان را نمي​پذيرم و اين پول و ساختار بايد در استان صورت بگيرد. آمدن وزير بهداشت هم به استان خوزستان بايد به يك ميزگرد يا نشست تخصصي همراه با اتخاذ تصميمات لازم در مركز ختم شود. در غير اين صورت دولت در اين شرايط فقط مي​خواسته نماينده​ اي در خوزستان داشته باشد.
 
استاندار خوزستان درباره تعطيلي مدارس به دليل وقوع گردوخاك در استان و امكان تحقق وعده ارتقاي 10 پله​اي رتبه آموزش و پرورش خوزستان در كشور گفت: زماني كه در هرمزگان بوديم رتبه آموزش و پرورش اين استان را از 27 به 3 رسانديم. در استان خوزستان با يك مصيبت جديد مواجه شديم كه اگر اين تعطيلي​ها نبود مي​توانستيم برنامه​ريزي لازم براي ارتقاء را اجرا كنيم. اما وقوع اين پديده و تعطيلي​هاي بدنبال آن قطعا بهانه​اي براي ما نخواهد بود لذا يكي از اقدامات در استان براي تحقق اين موضوع اين بود كه يك مشاور ملي در اختيار گرفتيم تا موضوعات بررسي شود. البته برخي​ها مطرح مي​كنند كه با وجود اين اوضاع احتمالا قرار است در سنجش تقلب صورت بگيرد تا خوزستان 10 پله ارتقاء پيدا كند كه اينگونه نيست چرا كه ما به دنبال راهكارهاي عملي براي تحقق موضوع هستيم.
 
نمي​خواهيم جامعه دچار التهاب شود
 
مقتدايي درباره احتمال وجود فلزات سنگين در گردوخاك خوزستان گفت: در اين شرايط همه چيز احتمال دارد و چيزي را رد نمي​كنم اما نمي​خواهيم جامعه دچار التهاب شود.
 
وي افزود: كساني كه در اين زمينه تحقيقاتي انجام داده​اند و به نتايجي رسيده​اند وظيفه دارند تحقيقات خود را در اختيار مراكز مربوطه قرار دهند و اگر چيزي مشخص شود وظيفه دستگاه​ها اين است كه پيگير مساله شوند. در خصوص اطلاع​رساني شفاف به مردم در اين زمينه نيز با شما هم‌نظرم و معتقدم نبايد به مردم اطلاعات غلط بدهيم.
 
استاندار خوزستان در پايان از جامعه خبري و اصحاب رسانه خواست در سفر معاون رييس جمهور و رييس سازمان حفاظت محيط زيست كشور به خوزستان، نشستي با دكتر ابتكار داشته باشند و موضوعات را به صورت اساسي پيگيري كنند.
 
به دنبال وقوع گرد و خاك روزهاي گذشته در استان خوزستان و مطالبه مردم براي حل مشكلات ناشي از آن، امروز نيز جمعيتي حدود 200 نفري مقابل استانداري خوزستان تجمع كرده و حل مشكل را به صورت اساسي از مسئولان خواستار شدند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد