آن که احسانش زیاد باشد،دوستان وبرادرانش او را دوست بدارند.   امام علی (ع)      
کد خبر: ۳۵۳۴۷
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۷
گامی دیگر در مسیر خوداتکایی؛
سعید توکلی مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران درباره این پروژه گفت: این شرکت با همکاری نخبگان جوان، توانسته است به دانش فنی مقاوم سازی لوله های انتقال گاز فشار بالا، مطابق با استاندارد های جهانی حوزه نفت و گاز دست یابد.
به گزارش بدرپرس، سعید توکلی مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران درباره این پروژه گفت: این شرکت با همکاری نخبگان جوان، توانسته است به دانش فنی مقاوم سازی لوله های انتقال گاز فشار بالا، مطابق با استاندارد های جهانی حوزه نفت و گاز دست یابد.

به گفته توکلی، این طرح، برای نخستین بار در میان بهره برداران خطوط لوله داخلی، بومی سازی شده است. 

وی افزود: در این روش، با استفاده از مواد کامپوزیتی می توان لوله های انتقال گاز با فشار بالا که حتی دارای عیب 80 درصدی کاهش ضخامت در اثر خوردگی یا عیوب مکانیکی هستند را تعمیر کرد.
مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران تصریح کرد: طراحی، انتخاب مواد و اعمال این روش کاملا با استفاده از توانمندی داخلی انجام شده است.

توکلی یادآور شد: از مزایای این روش می توان به صرفه جویی هزینه ها، عدم هدررفت حجم بالای گاز و جلوگیری از اثرات مخرب زیست محیطی آن، عدم قطعی سرویس و صرفه جویی در زمان و نیروی انسانی اشاره کرد.

این مقام مسئول با بیان اینکه پیش از این، اینگونه تعمیرات از سوی شرکت های خارجی انجام می شد، تصریح کرد: نمایندگی های داخلی این شرکت ها با مشکل عدم انتقال دانش فنی در حوزه طراحی و انتخاب مواد مواجه بوده‌اند که با دستیابی به دانش فنی، تعمیرات به روش کامپوزیتی با کیفیت بالاتر بومی شده و باعث کاهش هزینه‌ها به میزان قابل توجهی خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به بررسی دستاوردهای این پروژه در قالب نرم افزار "طراحی و تحلیل تعمیرات کامپوزیتی خطوط لوله" گفت: این نرم افزار قابلیت محاسبه فشار ایمن بر اساس مشخصات لوله و عیوب تعریف شده را داراست و مشخصات طراحی تعمیرات کامپوزیت شامل تعداد لایه‌ها، طول تعمیر مورد نیاز را محاسبه کرده و بر اساس مشخصات مواد انتخابی، قادر به برآورد هزینه تعمیرات است.

توکلی با بیان اینکه تعمیر خطوط لوله انتقال گاز اغلب با قطع تولید، تخلیه گاز و احتمال ایجاد آلودگی زیست محیطی همراه خواهد بود، ادامه داد: یکی از روش های جدید تعمیراتی خطوط لوله استفاده از مواد کامپوزیتی برای تعمیرات خطوط لوله است که خوشبختانه به دانش فنی آن دست یافته‌ایم.

به گفته وی، این روش به دلیل زمان نصب کوتاه و همچنین نیاز محدود به مواد و نیروی انسانی، بسیار مقرون به صرفه است و این شرکت در راستای تربیت نیروهای توانمند که قابلیت اجرایی این روش تعمیراتی را در سطح مناطق ده گانه عملیاتی داشته باشند، برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام داده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد