کد خبر: ۳۵۴۸۷
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۲
مدیر مرکز پیوند و فراهم آوری اعضای دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: وضعیت اهدای عضو در خوزستان همچنان مطلوب نیست و نسبت به وضعیت پارسال بهبودی نیافته است.
به گزارش بدرپرس:مدیر مرکز پیوند و فراهم آوری اعضای دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: وضعیت اهدای عضو در خوزستان همچنان مطلوب نیست و نسبت به وضعیت پارسال بهبودی نیافته است.

دکتر امین بحرینی با بیان اینکه پارسال 28 مورد اهدای عضو در خوزستان انجام شد اظهار کرد: از ابتدای امسال تاکنون 13 مورد اهدای عضو در خوزستان صورت گرفت در حالی که در این مدت 70 تا 80 مورد مرگ مغزی در استان اتفاق افتاد.

وی افزود: هم اکنون در خوزستان 700 تا 800 بیمار در فهرست پیوند کلیه و 30 تا 50 نفر در فهرست پیوند کبد قرار دارند که تعدادی برای عمل پیوند به شیراز عازم می شوند.

بحرینی ادامه داد: طبق آماررسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روزی هفت تا 10 نفر در فهرست انتظار پیوند فوت می کنند اما از آمار استانی آماری دردست نیست.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیان کرد: در برخی استان ها مانند تهران، فارس، اصفهان و خراست رضوی وضعیت اهدای عضو مناسب است اما خوزستان در آخرین رده ها قرار دارد. 

وی اظهار کرد: در خوزستان سالانه به ازای هر یک میلیون نفر سه تا چهار مورد اهدای عضو انجام می شود.

بحرینی گفت: برخی فکر می کنند فردی که مرگ مغزی شده به کما رفته و بر می گردد اما مرگ مغزی با کما فرق می کند.

مرگ مغزی به وضعیت غیرقابل بازگشت همه عملکردهای مغز اطلاق می‌شود و یکی از معیارهای قطعی تعیین کننده مرگ است و به طور واضح با حالت زندگی نباتی متفاوت است. 

در حالت کما، شانس بهبود برای برخی بیماران وجود دارد، در صورتی که در مرگ مغزی، بهبود بیمار غیرممکن و مرگ وی در مدت چند روز حتمی است.

مدیر مرکز پیوند و فراهم آوری اعضای دانشگاه علوم پزشکی اهواز ادامه داد: در دنیا مرگ به دو دسته قلبی و مغزی تقسیم می شود که 10 درصد مرگ ها مغزی است.

وی اضافه کرد: طولانی ترین زمانی که یک فرد مرگ مغزی در دنیا با دستگاه و دارو نگه داشته شده یک هفته بوده و در ایران نگهداری بیشتر از 72 ساعت گزارش نشده است.

بحرینی بیان کرد: بین سه تا هفت عضو از بیمار مرگ مغزی قابل پیوند است و پوست، عضلات، تاندون و استخوان فرد نیز می تواند کمک کننده باشد.

وی گفت: در خوزستان هنوز فرهنگ اهدای عضو به خوبی نهادینه نشده و نیازمند افزایش آگاهی مردم است و در این راستا باید جلسات فرابخشی برگزار شود و در شورای فرهنگ عمومی استانداری به صورت تخصصی مطرح شود.

بحرینی بیان کرد: شاید بخشی از فرهنگ سازی به دلیل اعتماد نداشتن مردم به سیستم بهداشتی و درمانی باشد.

منبع/ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد