هرکه بر نردبان همت ها بالا رود،ملت ها او را بزرگ دارند  امام علی (ع)      
کد خبر: ۳۶۹۱۶
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۹
رئیس کل بانک مرکزی:
رئيس کل بانک مرکزي:مبارزه با پولشويي و تامين مالي تروريسم، از ضرورت هاي اساسي درنظام بانکي کشور است
به گزارش بدرپرس: رئيس کل بانک مرکزي:مبارزه با پولشويي و تامين مالي تروريسم، از ضرورت هاي اساسي درنظام بانکي کشور است

 ولي اله سيف صبح ديروز در جلسه با مديران عامل شبکه بانکي کشور ضمن بيان الزامات تطبيق با قوانين و استانداردهاي بين المللي بانکداري، بر لزوم اهتمام ويژه بانک ها نسبت به ايجاد واحد «مديريت رعايت» و تقويت ساختار آن تاکيد کرد.

سيف افزود: مبارزه با پولشويي و تامين مالي تروريسم يک ضرورت ملي است که از نظر قانوني و شرعي مورد تاکيد قرار گرفته و نقش مهمي در جلوگيري از فساد دارد.

رييس کل بانک مرکزي تصريح کرد: دقت نظر در تکميل اطلاعات مشتريان در موقع افتتاح حساب، اولين حلقه از زنجيره طبقه بندي مشتريان و گامي مهم در زمينه مبارزه با پولشويي و انطباق با قوانين بين المللي است. لذا بانک ها بايد به سرعت اقدامات لازم در خصوص طبقه بندي مشتريان و تعيين سطح فعاليت آنها را بر اساس استانداردها انجام دهند.

رييس شوراي پول و اعتبار خاطرنشان کرد: بر اساس استانداردهاي جهاني، تعيين سطح فعاليت مشتريان بر اساس مشخصاتي اعم از شغل، سن، منطقه جغرافيايي، ميزان گردش حساب و... انجام مي شود. بر اين اساس هر تراکنش مغاير با سطح فعاليت مشتري بايستي در بانک ها گزارش و بررسي شود. اين امر در نهايت موجب پيشگيري از بروز عمليات مشکوک به پولشويي و تامين مالي تروريسم شده و در افزايش سلامت و شفافيت نظام بانکي موثر است.

سيف همچنين با اشاره به نقش «مديريت رعايت» در بانک ها گفت: به نظر مي رسد هنوز کارکرد واحد مديريت رعايت در بانک هاي ما به خوبي اجرايي نشده که اين امر مانعي جدي براي انطباق فعاليت نظام بانکي با اصول بانکداري مدرن است. بنابراين در حال حاضر لزوم ايجاد و ارتقاي اين بخش در بانک ها بيش از پيش احساس مي شود. بانک مرکزي اين موضوع را به طور جدي پيگيري مي کند و آمادگي دارد در اين خصوص به کمک بانک ها بيايد تا شاهد اصلاح فرآيندها و تقويت جايگاه مديريت رعايت در بانک ها باشيم.

رييس کل بانک مرکزي با بيان اينکه در سال هاي گذشته با پديده ناخوشايند موسسات اعتباري غيرمجاز مواجه بوديم که صدمات فراواني به نظام بانکي کشور وارد کردند گفت: بايستي از اتفاقات گذشته درس بگيريم و حال که اين معضل به پايان رسيده است نبايد اجازه دهيم که نظام بانکي بستري براي پولشويي، معاملات مشکوک و عمليات زيرزميني باشد.

سيف همچنين با اشاره به نقش کارکنان بانک ها در ارتقاي سلامت نظام بانکي گفت: کارکنان بانک ها بايستي نسبت به موارد مشکوک در شعب حساس باشند و هرگونه تخلف و سهل انگاري را پيگيري و گزارش کنند.

سيف افزود: شفاف سازي عمليات بانکي در کشور يکي از اهداف اصلي بانک مرکزي است و بانک ها نبايد با انگيزه جذب سپرده، قوانين و استانداردها را ناديده بگيرند.

افکار عمومي، شريک بانک ها

رئيس کل بانک مرکزي در بخش ديگري از نشست دیروز بر اهميت توجه به افکار عمومي توسط بانک ها تاکيد کرد و گفت: امروز افکار عمومي يک شريک استراتژيک براي نظام بانکي است.

رئيس شوراي پول و اعتبار با بيان اينکه عده اي درصدد هستند تا با افزايش بي اعتمادي به نظام بانکي به اعتبار بانک ها ضربه زده و منافع خود را تامين کنند افزود: خوشبختانه احساس مي شود با اقداماتي که اخيرا و به ويژه در خصوص ساماندهي موسسات غيرمجاز انجام شده است، اعتماد افکار عمومي به شبکه بانکي افزايش يافته و آرامش بر بازار پولي کشور حاکم شده است. 

سيف ادامه داد: رويکرد آگاهي بخشي و آموزش اثرگذار در اطلاع رساني بانک ها بايستي در اولويت قرار گيرد و تبليغات صرف و يکسويه ديگر کارآمد نيست.

وي افزود: تبيين اهداف و رسالت هاي بانکداري براي آحاد جامعه به منظور اصلاح انتظارات افراد از نظام بانکي و توانمندسازي آنها براي پالايش اطلاعات صحيح از اخبار غيرواقعي و نادرست بايد از سوي بانک ها مورد توجه قرار گيرد. 

سيف تصريح کرد: ارتقاي سطح اطلاع رساني و شفافيت اطلاعاتي براي گروه هاي مختلف جامعه به افزايش نظارت عمومي و در نهايت اصلاح رويه ها و اقدامات غلط منجر خواهد شد.

محمدعلي کريمي، مدير روابط عمومي بانک مرکزي نيز با اشاره به تلاش هدفمندي که براي تخريب نظام بانکي در داخل و بيرون از کشور سازماندهي مي شود، گفت: در چنين شرايطي اتخاذ يک رويکرد يکپارچه، منسجم و هدفمند با تکيه بر حداکثرسازي استفاده از توان متخصصان براي شنيده شدن پيام ها و اثر گذاري بهتر بر گروه هاي مختلف جامعه، ازجانب نظام بانکي بايد در دستور کار قرار گيرد.

کريمي افزود: کاهش فشارهاي ناشي از ناآگاهي و انتظارات غلط بر شبکه بانکي، تشريح نقش آفريني نظام بانکي در توسعه کشور و لزوم بازسازي اعتماد عمومي به آن، توليد ادبيات موضوعي حول مفهوم صنعت بانکداري و تبيين الزامات تحقق آن و افزايش آگاهي عمومي در خصوص خطر شکل گيري مجدد موسسات غيرمجاز از جمله مهمترين محورهايي است که بانک ها در امور اطلاع رساني خود بايد به آنها توجه کنند و اين مهم با فعالتر کردن شوراي اطلاع رساني و تبليغات نظام بانکي با محوريت بانک مرکزي، اجرايي خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد