هرکه بر نردبان همت ها بالا رود،ملت ها او را بزرگ دارند  امام علی (ع)      
کد خبر: ۳۷۰۳۵
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۰
برگزاری هر جلسه استیضاح وزرای دولت که در سالهای گذشته چندین بار نیز تکرار شده است به‌غیراز تمام مشکلاتی که در آستانه سفرهای نوروزی ایجاد خواهد کرد حدود 90 میلیون تومان هم هزینه در بر خواهد داشت.

به گزارش بدرپرس:برگزاری هر جلسه استیضاح وزرای دولت که در سال‌های گذشته چندین بار نیز تکرار شده است به‌غیر از تمام مشکلاتی که در آستانه سفرهای نوروزی ایجاد خواهد کرد؛ حدود 90 میلیارد تومان هزینه در بر خواهد داشت که این پول می‌تواند در بخش‌های دیگری هزینه شود.

 هر سه وزیر راه و شهرسازی، کار و تعاون، و وزیر جهاد کشاورزی وزرایی هستند که با تجریه چهارساله حضور در دولت قبل رأی اعتماد مجلس برای حضور در دولت دوازدهم را علی‌رغم برگزاری جلسات استیضاح در سال‌های آخر کابینه یازدهم دریافت کردند.

استیضاح  وزیران دولت حق نمایندگان مجلس است اما برگزاری جلسات استیضاح هزینه زیادی را به دولت تحمیل خواهد کرد، به‌خصوص اینکه وقتی فواصل کوتاه برگزاری این جلسات در نظر گرفته شود.

 سال گذشته حشمت‌الله فلاحت پیشه، نماینده اسلام‌آباد هزینه هر دقیقه برگزاری جلسه علنی مجلس را برابر با 300 میلیون تومان اعلام  و تأکید کرد که نمایندگان نباید با ارائه برخی گزارش‌های بی‌دلیل وقت مجلس را بگیرند.

 بر اساس ماده 223 آیین‌نامه داخلی مجلس، در جلسه استیضاح، پس از بیانات استیضاح‌کنندگان، رئیس‌جمهور مى‌توانـد بـه دفـاع از وزیـر یـا وزیـران مـورد استیضاح بپردازد، همچنین وزیر یا وزیران مورد استیضاح نیز می‌توانند به دفاع از خود بپردازند. حداکثر وقت دفاع از استیضـاح براى رئیس‌جمهور یا چند وزیر پنج ساعت و برای یک وزیر سه ساعت خواهد بود.

در ضمن وزیر یا وزیران مورد استیضاح می‌توانند حداکثر یک ساعت از وقت دفاع خود را در اختیار یک یا دو نفر از نماینـدگان موافق قرار دهند. بیانات استیضاح‌کنندگان و پاسخ آن‌ها در یک یا چند جلسه باید به‌طور متوالى صورت گیرد.

 با احتساب این الزام قانونی می‌توان زمان برگزاری هر جلسه استیضاح را حدود 5 ساعت تلقی کرد . پیش‌ازاین نیز آخرین استیضاح آخوندی در اسفندماه 1395 ، در جلسه‌ای 5 ساعته برگزار شد.

 به‌این‌ترتیب با در نظر گرفتن رقم اعلامی یعنی 300 میلیون تومان برای اداره هر دقیقه مجلس، هر جلسه استیضاح 90 میلیارد تومان آب می‌خورد چراکه 300 دقیقه از وقت مجلس با احتساب هزینه‌ای 300 میلیون تومانی 90 میلیارد تومان هزینه در بر خواهد داشت.  

 با در نظر گرفتن 15 ساعت برای استیضاح هر سه وزیر این رقم به 270 میلیارد تومان خواهد رسید.  

 بر اساس این گزارش آخوندی سومین باری است که در جایگاه وزیر راه و شهرسازی استیضاح می‌شود. ربیعی و حجتی اما برای اولین بار در این 5 سال مورد استیضاح نمایندگان قرار می‌گیرند.  

استیضاح وزیر راه و شهرسازی و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پی سقوط پرواز تهران-یاسوج هواپیمایی آسمان در نشست علنی صبح 15 اسفندماه مجلس با امضای 24 نماینده اعلام وصول شد.

 قرار است استیضاح وزرای راه و شهرسازی، جهاد کشاورزی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه در دو نوبت صبح و یک نوبت عصر برگزار شود.

منبع/تین‌نیوز
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد