کد خبر: ۳۷۵۲۴
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۶
وزیر بهداشت:
وزیر بهداشت، گفت: بخش خصوصی نمی تواند صافی دیالیز را به دو برابر قیمت جهانی بخرد چرا فشار می آورید که حتما باید تولید داخلی خریداری شود، این انحصار طلبی و ظلم به جیب مردم است
به گزارش بدرپرس: وزیر بهداشت، گفت: بخش خصوصی نمی تواند صافی دیالیز را به دو برابر قیمت جهانی بخرد چرا فشار می آورید که حتما باید تولید داخلی خریداری شود، این انحصار طلبی و ظلم به جیب مردم است.

دکتر سید حسن هاشمی در پاسخ به سئوال نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در خصوص واردات صافی دیالیز، گفت: صافی دیالیز تولید داخلی، مونتاژ است و تولید نیست چراکه مواد اولیه و اجزای آن از خارج وارد می شود.

وی افزود: صافی دیالیز، تسویه کننده سم بدن به جای کلیه است و کیفیت آن بسیار مهم است.

وزیر بهداشت، گفت: کل تولید صافی دیالیز در دو کارخانه کشور ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار صافی و مصرف کشور ۴ و نیم میلیون صافی است نمی دانم آمار تولید ۱۰ میلیون صافی دیالیز در داخل را از کجا آورده اند.

وی با عنوان این مطلب که ۹۷ درصد از بازار صافی دیالیز کشور در اختیار تولید داخل است، افزود: در بخشنامه ای اعلام کردیم که از تولید داخل باید حمایت شود.

هاشمی تاکید کرد: واردات صافی بر اساس قانون و مجوز مجلس انجام می شود.

وزیر بهداشت با عنوان این مطلب که هیچ بحران و التهابی در حوزه های دارو، تجهیزات و درمان در کشور نداریم، گفت: نباید از اسم حمایت از کالای ایرانی سوء استفاده شود و عده ای برای منفعت طلبی خود بخواهند محصولات با کیفیت پایین را به دو برابر قیمت جهانی به فروش برسانند که این کار، درست نیست.

وی ادامه داد: ۶۰ درصد از بازار دارو و ۳۵ درصد از بازار تجهیزات پزشکی در سال های گذشته مربوط به تولید داخلی بود در حالی که در دوره ۵ ساله گذشته سهم تولید داخلی دارو به ۷۰ و تجهیزات پزشکی به ۴۰ درصد افزایش یافته است. 

هاشمی افزود: در بحث حمایت از تولید و کالای ایرانی تابع نظرات مقام معظم رهبری هستیم که باید زنجیره تولید در کشور از ابتدا تا انتها تکمیل شود که بتواند برای کشور ارزآوری داشته باشد.

وی گفت: در ۵ سال گذشته، ۲۰ میلیون صافی دیالیز در کشور مصرف شده که کمتر از ۵۰۰ هزار صافی به کشور وارد شده است.

وزیر بهداشت تاکید کرد: بخش خصوصی نمی تواند صافی دیالیز را به دو برابر قیمت جهانی بخرد چرا فشار می آورید که حتما باید تولید داخلی خریداری شود، این انحصار طلبی و ظلم به جیب مردم است.

وی افزود: سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان در نامه ۵ آذر ۹۶ اعلام کرد که قیمت بهترین برند جهانی صافی دیالیز ۷ دلار و قیمت تولید داخلی آن دو برابر، یعنی ۱۴ دلار است در حالی که همین محصول با قیمت ۶ دلار به سوریه صادر می شود.

هاشمی با عنوان این مطلب که ۱۰ درصد از قیمت تولید داخلی صافی دیالیز کاهش یافت اما به فاصله دو هفته در مجلس از ما سئوال شد، گفت: سود این خرید گران و با قیمت بالاتر، سالانه ۱۰۰ میلیارد تومان است چرا باید از جیب مردم بیچاره به اسم حمایت از تولید داخلی هزینه شود.

وزیر بهداشت افزود: تفاوت قیمت تولید داخلی و واردات صافی دیالیز به کشور سالانه ۲۵ میلیون دلار است که با این پول می توانیم ۲ تا ۳ هزار ماشین دیالیز را به کشور وارد کنیم و جایگزین ماشین های دیالیزی کنیم که ساعات کار استاندارد آن ۲۵ هزار ساعت است، اما در حال حاضر ۵۰ هزار ساعت کار می کنند.

هاشمی با مخاطب قرار دادن قاضی پور، گفت: کلاس اول دبیرستان معلمی داشتیم که به ما خط می آموخت و در اولین جلسه به ما آموزش داد که بنویسیم "توانا بود هر که دانا بود" به ما گفت که باید ۴۰ صفحه از این جمله بنویسیم و در هفته بعد که آموزش داد بنویسیم "با ادب باش تا بزرگ شوی"  اینجا مجلس شورای اسلامی است، باید نشان دهیم که عصاره فضایل ملت هستیم.

وی ادامه داد: شان مردم عزیز ارومیه خیلی بیشتر از این است که نماینده آنها به یک وزیر دولت تهمت بزند و دروغ بگوید و از رئیس قوه قضاییه تقاضا دارم که به تهمت هایی که زدند که برای اولین با هم نیست، رسیدگی کند و نتیجه را همین جا اعلام کنند اگر این نماینده راست می گوید، حق ندارم وزیر باشم و جای من پشت میله های زندان است و اگر هم دروغ می گوید جای او اینجا نیست و پشت میله های زندان است.

وی گفت: اینجا مجلس شورای اسلامی است خدا آقای ذوالنوری را حفظ کند که در مورد دانشگاه آزاد اسلامی سخن می گفت که تجزیه این عنوان خوب است اما رفتار، باید اسلامی باشد. ما مسلمان هستیم نباید هر حرفی را به زبان بیاوریم، ببینید چطور همه رفتار کردند که رسانه ها و دیگران باور می کنند که همه دزد هستند بنده از دانشگاه، حداکثر سه میلیون حقوق می گیرم من می توانستم روزانه ده ها پیوند چشم را انجام دهم اما برای مردم، کشور و دین آمدیم از خانواده شهدا خجالت بکشیم؛ این چه رفتاری است که با ما می شود.

وزیر بهداشت تاکید کرد: دارید از عده ای افراد طمع کار حمایت می کنید و من می گویم که کیفیت این محصول پایین تر و قیمت آن دو برابر محصول خارجی است باز می گویند باید از محصولی خریداری کنم که کیفیت کمتر و قیمت بیشتری دارد.

وی افزود: ۹۷ درصد از بازار در اختیار صافی دیالیز داخلی است که قیمت آن دو برابر خارجی و کیفیت آن پایین تر است. این نظارت نیست بلکه حمایت از منفعت طلبی و زیاده خواهی است و انتظار دارند که ما جواب ندهیم. ما آمدیم کار، خدمت و کمک کنیم.

وزیر بهداشت افزود: شما فکر کردید با نگاهی که بعضی ها دارند، تولید داخلی حمایت می شود. معنی آن حمایت از تولید داخلی نیست بلکه با این نگاه جیب مردم را خالی می کنیم و به آنها خیانت می کنیم. بنده به عنوان وزیر، بر اساس اجازه ای که مجلس داده، اختیار دارم که ۱۰ درصد اجازه واردات به کشور را بدهم و صافی دیالیزی وارداتی قیمت پایین تر و کیفیت بالاتری دارد و اگر حکم این ۱۰ درصد اختیار واردات را از من گرفتید، وظیفه شرعی من است که قانون را رعایت کنم.

هاشمی گفت: وزیر جهاد کشاورزی، گوشت، مرغ، تخم مرغ و بذر را به هر قیمتی که تولید داخل تعییین کند نباید خریداری کند پس چطور بازار را تنظیم کند و ما نیز  در حال تنظیم بازار هستیم. به جای کمک کردن، به ما تهمت می زنند و من حتما بخشی که مربوط به خودم است و حق قانونی است شکایت می کنم و امیدوارم که قوه قضائیه با عدالت رسیدگی کند و این بحث برای همیشه جمع شود و این مدل، مدل درستی نیست که از تریبون ها به نحوی سوء استفاده کنیم که حرف های دشمنان زده شود، مگر حرف دشمنان چیست.

وی افزود: چرا اعتماد مردم امروز نسبت به مسئولان سلب شده، چون فکر می کنند که هر کدام از ما در هر مسئولیتی، دزد هستیم و معنی حرف آقای قاضی پور نیز همین است و اگر قرار بود به ۴۰ سال پیش بر می گشتیم و حزب توده و منافقین و فداییان خلق بودند، نسبت دیگری غیر از این به ما می دادند؟ اسم خودمان را هم مسلمان می گذاریم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: در حضور شما نمایندگان مردم در مجلس و از این تریبون مقدس عرض می کنم که در عمرم، شرکت، واردات دارو و تجهیزات پزشکی نداشته و ندارم و خدا را شاکرم که همان خطی که معلمم به من آموخت که "توانا بود هر که دانا بود" را سرلوحه کارم قرار دادم و تحصیلات خود را ادامه دادم. فکر می کنم اگر یک کار را درست انجام دهم بهتر از این است که ده کار اشتباه انجام دهم و خدا برکت به همان کار داد و نیازی به داشتن شرکت نداشته و ندارم.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد