هرکه بر نردبان همت ها بالا رود،ملت ها او را بزرگ دارند  امام علی (ع)      دو تا چیز که تو چرخش زمین نه تموم میشه و نه تغییر میکنه : یکی شکوه تولد عیسی مسیحه و یکیش عشق دوست به دوسته ، کریسمس مبارک      
کد خبر: ۳۷۷۸۸
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۱
وزیر ارشاد در صحن علنی مجلس عنوان کرد:
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: عدم تطابق منابع بین افزایش مجوزها با یارانه مطبوعات و سیاست های کلی برنامه ششم توسعه و اصل ۴۴ قانون اساسی، مبنای دستورالعمل تهیه و اجرا شده در دوره وزرای قبل است.
به گزارش بدرپرس: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: عدم تطابق منابع بین افزایش مجوزها با یارانه مطبوعات و سیاست های کلی برنامه ششم توسعه و اصل ۴۴ قانون اساسی، مبنای دستورالعمل تهیه و اجرا شده در دوره وزرای قبل است.

سید عباس صالحی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال نصرالله پژمانفر نماینده مردم مشهد و کلات مبنی بر اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با چه مجوزی برخلاف مصوبه هیات وزیران اقدام به تفکیک روزنامه ها و مطبوعات در قالب دو دسته دولتی- عمومی و خصوصی کرده است، گفت: تا پیش از سال 88 در حوزه یارانه ها، کاغذ به طور یارانه ارزی در اختیار حوزه نشر و مطبوعات قرار می گرفت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دوازدهم با اشاره به اینکه در آن سال 3254 نشریه در کشور وجود داشت، اظهار کرد: اما این رقم در پایان سال 96 با توجه به مجوزهای صادره به بیش از 11 هزار افزایش یافته است.

وی تصریح کرد: مدیریت منابع مذکور در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است از این رو علی رغم اینکه میزان یارانه اختصاص یافته به کمتر از دو برابر افزایش یافت، اما مجوزها 3 برابر شده است، لذا شرایط اقتضا می کرد تغییراتی در دستورالعمل به وجود بیاید.

صالحی با اشاره به اینکه آیین نامه هیات وزیران، تغییرات در دستورالعمل را منوط به ارجاع هیات وزیران نکرده است، افزود: بنابراین دستورالعمل توسط وزارتخانه یاد شده تهیه می شد.

این عضو کابینه دولت دوازدهم درخصوص تغییرات صورت گرفته گفت: یکی از تغییرات مبنی بر این است که نشریاتی که دولتی هستند یا نشریات عمومی که منابع بالاسری مناسبی دارند، مشمول یارانه نشوند. در این بین براساس سیاست های برنامه پنجم و ششم توسعه نیز باید از بخش خصوصی حمایت شود که این مهم نیز از جمله دلایل دیگر تغییرات در آیین نامه است.

وی با اشاره به اینکه بخش خصوصی در حوزه مطبوعات با افزایش هزینه های کاغذ، کاهش تیراژ و... مواجه شده است، افزود: بنابراین در این رقابت ناخواسته باید بخش خصوصی مورد توجه قرار بگیرد، لذا با این مبنا بحث تمایزبخشی بین بخش خصوصی و غیرخصوصی مورد توجه قرار گرفت.

صالحی بااشاره به اینکه مسئله خصولتی نیز مطرح است که با طرح دقیقی نحوه تمایز بین نشریات خصوصی و غیرخصوصی مشخص شده است، افزود: بنابراین در این راستا به اساسنامه ها مراجعه می شود و یارانه ها در فضایی شفاف توزیع می شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه اگر به مجموعه ای مانند روزنامه ایران که در سوال نماینده محترم سوال کننده وجود داشت، یارانه ای پرداخت شده، با مبنای ارجاع بودجه های مستقل بوده تا به خبرگزاری رسمی حاکمیت کمک شود.

وی تصریح کرد: بنابراین عدم تطابق منابع بین افزایش مجوزها با یارانه مطبوعات و سیاست های کلی برنامه ششم توسعه و اصل 44 قانون اساسی، مبنای دستورالعمل تهیه و اجرا شده در دوره وزرای قبل است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد