دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      عیدباستانی نوروز 99بر همگان مبارک باد      سال 1399 سال جهش تولید در کشور      
کد خبر: ۳۸۰۳
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۰:۳۳
نماینده دشت‌آزادگان:
نماینده دشت‌آزادگان گفت: تالاب هورالعظيم يكي از ارزشمندترين ثروت​های كشور به حساب مي​آيد كه به دليل سياست​هاي غيرمنطقي تعدادي از دستگاه​هاي دولتي اين ثروت با ارزش، رو به نابودي است.
ناصر صالحي​نسب اظهار كرد: از سه شاخه آب تاميني تالاب، دو شاخه آن خشك شده است و يك شاخه در حدود 2 تا 3 متر آب تامين مي​كند.
 
وی با اشاره به اظهارات رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ارتباط با تامين بودن حق​آبه این تالاب عنوان كرد: مردم هويزه و دشت​آزادگان شاهد هستند كه حق​آبه تالاب هورالعظیم تامين نمي​شود و عدم تامين حق​آبه به تخريب گسترده اين تالاب منجر شده است.
 
صالحي​نسب افزود: كشاورزان منطقه با هزينه شخصي، یک كانال برگشتي ايجاد كرده‌اند كه 6 متر مكعب آب را از تالاب خارج و به زراعت​ها و كشتگاه​ها منتقل مي​كند که در نتيجه آن، تالاب تخليه و خشك مي​شود.
 
نماينده دشت‌آزادگان عنوان كرد: مساحت تالاب هويزه در خاك ايران 150 هزار هكتار است كه در حال حاضر به 28 هزار هكتار كاهش پيدا كرده است.
 
صالحي​نسب با اشاره به وضعيت نابسامان اقتصادي و اجتماعي مردم ساکن در منطقه تالاب هورالعظیم، گفت: با خشك شدن تالاب، صدها حرفه كاري در زمينه گاوميش‌داری، صيد ماهي، شكار پرنده و حصيربافي از بين رفته و اين خسارت اقتصادي و اجتماعي، زندگي مردم اين منطقه را دچار مشکل كرده است.
 
وي با بيان اين‌كه بخش زیادی از منبع و منشاء ريزگردها خارجي است، افزود: كانون​هايي نیز در استان خوزستان موجود است. اگر به دليل وزش باد از سمت جنوب شرقي، ريزگرد ايجاد شود، منشاء داخلي كانون اين ريزگرد در حدفاصل ماهشهر و هنديجان است. دو كانون داخلي ديگر عبارت از حد فاصل هويزه و مرز ایران و عراق در محدوده تالاب و حواشي آن و همچنین در حد فاصل فكه و چذابه است که اين ريزگردها بيشتر به صورت طوفان​هاي ماسه​اي نمايان مي​شوند.
 
نماینده دشت‌آزادگان گفت: از ديگر عوامل خشك كردن تالاب فعاليت شركت​هاي نفتي در منطقه هور است. با خشك شدن هور خاك تالاب بسيار سبك مي​شود و به مجرد وزش نسيم از زمين فاصله مي​گيرد و در جهت باد حركت مي​كند و ريزگردها را ايجاد مي​كند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد