۲۲ بهمن سالروز پیروزی انقلاب اسلام مبارک باد .      دو تا چیز که تو چرخش زمین نه تموم میشه و نه تغییر میکنه : یکی شکوه تولد عیسی مسیحه و یکیش عشق دوست به دوسته ، کریسمس مبارک      
کد خبر: ۳۸۲۱۰
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۵
تصاویر اشک‌ها و لبخندهای دیشب مردم ایران در فضای رسانه‌ها از همگرایی جامعه‌ای حکایت داشت که به لطف حضور در جام جهانی و پیروزی در نخستین مسابقه، یک‌دست و یک‌رنگ در کنار هم جشن گرفتند
به گزارش بدرپرس: تصاویر اشک‌ها و لبخندهای دیشب مردم ایران در فضای رسانه‌ها از همگرایی جامعه‌ای حکایت داشت که به لطف حضور در جام جهانی و پیروزی در نخستین مسابقه، یک‌دست و یک‌رنگ در کنار هم جشن گرفتند.

 کمتر گروهی در جامعه است که نسبت به مسابقات ملی ورزشی بی‌تفاوت باشد، از جمع‌های خانوادگی گرفته تا گروه‌های کوچک و بزرگ اجتماعی، در روزهای برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال، مسابقات را دنبال می‌کنند. در این زمان نتیجه مسابقه نه دغدغه‌ای شخصی که مساله‌ای گروهی است و پیروزی در مسابقه به منفعت جمعی و ملی بدل می‌شود.
ایران دارای فرهنگ متکثر و موزاییکی است و بازی فوتبال به دلیل گستردگی میزان دربرگیری هواداران از گروه‌های مختلف اجتماعی نسبت به سایر ورزش‌ها، قدرت مضاعفی در ایجاد همبستگی ملی داشته و نقش قابل توجهی در ایجاد وحدت در کشور ایفا می‌کند.
احساسات ملی‌گرایانه مهمترین وجه تمایز میان مسابقات باشگاهی و مسابقات ملی است؛ همان چیزی که هواداران طیف‌های سیاسی و ورزشی را به یک رنگ درآورده و در جبهه‌ای واحد نظم می‌دهد.
فضای رسانه‌های مجازی پس از پیروزی تیم ملی ایران مقابل تیم ملی مراکش، شادی و شعف همه طیف‌های قومی، سیاسی و اجتماعی داخل و خارج از کشور را به زبان تصویر بیان کرد. صفحات شخصی همه به پرچم سه رنگ جمهوری اسلامی ایران مزین شد. همه یک صدا و تمام قد به دور از تسویه حساب‌ها و گلایه‌های سیاسی و اجتماعی پشت تیم ملی ایران ایستادند.
شادی دیشب مردم در خیابان‌ها پس از پیروزی تیم ملی ایران در نخستین مسابقه این تیم در جام جهانی فوتبال روسیه، نخستین شادی خیابانی مردم ایران نبود؛ این بار جشنی به وسعت همه سرزمین ایران، فارغ از رنگ و لباس و جناح بندی‏های رایج سیاسی برپا شده بود.
تمامی کشورها تلاش می‌کنند حس ملی‌گرایی را به عنوان عامل روحیه آفرین در میان ملت‌ها تقویت کنند. سرافرازی و افتخار ملی علاوه بر توسعه ورزش ملی به رونق اقتصادی و شکوفایی اجتماعی و فرهنگی نیز می‌انجامد.
«سعید معیدفر» دانشیار گروه جامعه‌شناسی دانشگاه تهران معتقد است که ورزش این قابلیت را دارد که در شرایط سخت و بحرانی، جامعه را به سمت همبستگی یا گسیختگی بیشتری سوق دهد.
به گفته وی، کشورهای مطرح، دائماً به دنبال آن هستند تا کشور دیگری را به رقابت بطلبند و این گونه برتری خود را به اثبات برسانند. به این ترتیب تلاش می‌کنند، هم همبستگی ملی را افزایش دهند و هم تا حد زیادی از گسیختگی، هرج و مرج و جنگ جلوگیری کنند.
تجربه نشان داده است که ما گاه در کشورمان نسبت به قابلیت‌هایی که بتواند رنگ‌ها و سلیقه‌های مختلف را به یکدیگر پیوند دهد بی‌دقت هستیم.
گاه ملی‌گرایی در ایران به بهانه افراط در آن، قربانی نگاه سلیقه‌ای برخی از گروه‌ها و جریان‌های فکری می‌شود.
برای مثال در روزهای اخیر حاشیه‌های بیلبورد «با هم قهرمانیم، یک ملت یک ضربان» که در میدان ولیعصر توسط شهرداری تهران با همکاری موسسه اوج نصب شده بود، به دلیل نبود تصویر زن ایرانی در کنار مردان، دستمایه برخی انتقادها در فضای مجازی قرار می گیرد.
بیلبورد نخست شادی مردانی از اقوام مختلف ایرانی را در حمایت از تیم ملی فوتبال ایران نشان می‌داد. این بیلبورد پس از انتقاد‌ها حذف شد و بیلبورد جدید در همان محل با حضور یک زن نصب می شود.
این در حالی است که جامعه ایرانی از زن و مرد و از هر قوم و نژادی این روزها در حمایت از تیم ملی یک‌صداست و تصویری یک‌دست از همبستگی ملی را به تصویر می‌کشد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد