۲۲ بهمن سالروز پیروزی انقلاب اسلام مبارک باد .      دو تا چیز که تو چرخش زمین نه تموم میشه و نه تغییر میکنه : یکی شکوه تولد عیسی مسیحه و یکیش عشق دوست به دوسته ، کریسمس مبارک      
کد خبر: ۳۸۳۶۴
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۹
رئیس کل سازمان نظام پرستاری:
رئیس کل سازمان نظام پرستاری ایران، گفت: همانگونه که پرستاران برای پزشکان احترام قائل می شوند به تبع آن پزشکان نیز باید به پرستاران احترام گذاشته و جایگاه آنان را مورد احترام بدانند.
به گزارش بدرپرس: رئیس کل سازمان نظام پرستاری ایران، گفت: همانگونه که پرستاران برای پزشکان احترام قائل می شوند به تبع آن پزشکان نیز باید به پرستاران احترام گذاشته و جایگاه آنان را مورد احترام بدانند.

دکتر اصغر دالوندی در دیدار با رئیس جمعیت هلال احمر، با بیان اینکه سازمان نظام پرستاری نگاه و رویکرد تعاملی دارد، گفت: در مدت کوتاهی که بنده به عنوان رئیس سازمان نظام پرستاری مشغول خدمت شده ام، رویکرد سلامت محور را در دستور کار سازمان قرار داده ام.

وی با اذعان به این مطلب که مطالبات پرستاری همچنان در جای خود باقی است، به نگاه تعاملی وزیر و معاونین وزارت بهداشت اشاره و اظهار داشت: سازمان نظام پرستاری می تواند به عنوان بازوی توانا برای وزارت بهداشت و نظام سلامت عمل کند.

دالوندی با اشاره به جایگاه اجتماعی پرستاران در حوزه سلامت، افزود: در اسکاندیناوی پرستاران در صف اول درمان قرار دارند زیرا این امر به سود دولت بوده که در مرحله اول بیمار به پرستاران مراجعه کرده و هزینه کمتری برای درمان پرداخت نمایند.

وی با عنوان این مطلب که جامعه ما به سمت سالمندی پیش می رود، ادامه داد: ۱۰ هزار نفر جمعیت دانش آموزی داریم که نیاز به آموزش دارند و متاسفانه جمعیت میانسال کشور نیز فراموش شده اند.

دالوندی با توجه به جمعیت ۶۰ هزار نفری دانشجویان پرستاری و ۲۰۰ هزار نفر نیروی شاغل در حرفه پرستاری، گفت: متاسفانه نقش پرستاران در نظام سلامت دیده نشده اند.

وی در عین حال افزود: خوشبختانه وزارت بهداشت حوزه پیش بیمارستانی را تقویت کرده و این نقطه مثبتی تلقی می شود اما در حوزه توانبخشی به خوبی عمل نشده و نظام سلامت کشور بر محور بیمارستان مداری و بیمار مداری متمرکز شده است.

دالوندی گفت: آموزش پرستاران به گونه ای انجام می شود که به راحتی جذب کشورهایی همچون کانادا و... می شوند و اگر این توجه صورت نگیرد، باعث مهاجرت آنها می شود.

وی با انتقاد از نحوه توزیع درآمدها در حوزه سلامت، افزود: از سهم ۶۲۰ درصدی که نظام سلامت به پزشکان تخصیص داده تنها ۱۲ درصد به جمعیت ۲۰۰ هزار نفری پرستاران پرداخت می شود که دلایل این امر باید مورد بررسی قرار گیرد.

دالوندی ادامه داد: سازمان نظام پرستاری با بدنه ۲۰۰ هزار نفری، ۱۱۷ هیئت مدیره، ۲ هزار نفر هیئت علمی و ۱۸۰ دانشکده پرستاری و شورای عالی، پتانسیل های خوبی برای همکاری در حوزه سلامت دارد و باید به پرستاری توجه بیشتری شود. همانگونه که پرستاران برای پزشکان احترام قائل می شوند به تبع آن پزشکان نیز باید به پرستاران احترام گذاشته و جایگاه آنان را مورد احترام بدانند.

وی با عنوان این مطلب که جامعه پرستاری در انتظار اخبار خوب است، افزود: تضعیف پرستاری با عناوین مختلف سبب از بین رفتن انگیزه کاری، رضایت حرفه ای و از بین رفتن روحیه پرستاری می شود.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری، با تاکید بر این مطلب که پرستاران باید در حوزه اجتماعی ورود کنند، تصریح کرد: ماندن پرستاران در بیمارستان ها مناسب نیست و باید در اجتماع حضور پررنگ تری داشته باشند.

وی بر امر آموزش تاکید کرد و افزود: سازمان نظام پرستاری با جمعیت هلال احمر در حوزه آموزش وجه مشترکاتی دارد. وجه قالب و قدرت سازمان نظام پرستاری با هلال احمر در درجه نخست آموزش و در مراحل بعدی، کارهای پژوهشی و خدماتی است. همچنین در زمینه تولید محصولات یکبار مصرف و توانبخشی می توانند با یکدیگر همکاری کنند. بنابراین با توجه به عقبه پرستاری، این سازمان می تواند در حوزه های آموزشی، داوطلبی جوانان، بهداشت و درمان و توانبخشی با جمعیت هلال احمر همکاری های دوجانبه داشته باشد.

دالوندی گفت: همچنین سازمان نظام پرستاری می تواند در زمینه آموزش عمومی حجاج، مردم، آموزش خود مراقبتی در مراسم اربعین و آموزش داوطلبی و آموزش به رانندگان در بحث تصادفات به جمعیت هلال احمر کمک شایانی نماید و این به وجوه اشتراکات بستگی دارد.

وی ادامه داد: سازمان نظام پرستاری قصد راه اندازی حوزه فنی مرکز خلاقیت، فناوری، نوآوری و کارآفرینی را دارد که در این عرصه خدمات جدیدی می تواند ارائه دهد و هلال احمر می تواند در این امر سازمان نظام پرستاری را یاری دهد.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری در پایان، گفت: امیدواریم جمعیت هلال احمر در حوزه پوشش بیمه ای خدمات پرستاری در منزل نیز یاری رسان سازمان نظام پرستاری باشد تا مردم از خدمات با کیفیت درمانی در منزل بهره مند شوند. ضمن اینکه، سازمان نظام پرستاری برای گسترش حوزه آموزش خود می تواند از امکانات جمعیت هلال احمر بهره مند شود و در این تعامل دوجانبه هر دو نهاد بهره مند خواهند شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد