۲۲ بهمن سالروز پیروزی انقلاب اسلام مبارک باد .      دو تا چیز که تو چرخش زمین نه تموم میشه و نه تغییر میکنه : یکی شکوه تولد عیسی مسیحه و یکیش عشق دوست به دوسته ، کریسمس مبارک      
کد خبر: ۳۸۴۷۵
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۱
وزیر بهداشت:
نشست هم اندیشی اعضای هیات مدیره، مدیرعامل و مدیران انجمن اوتیسم ایران با حضور وزیر بهداشت و مدیران ارشد وزارت بهداشت برگزار شد
به گزارش بدرپرس: نشست هم اندیشی اعضای هیات مدیره، مدیرعامل و مدیران انجمن اوتیسم ایران با حضور وزیر بهداشت و مدیران ارشد وزارت بهداشت برگزار شد.

در این نشست مهم‌ترین مشکلات و موانع درمان بیماران اوتیسم توسط مدیرعامل، رییس هیات مدیره، جمعی از مدیران و خانواده‌های این بیماران مطرح شد.   

وزیر بهداشت در این نشست، اظهار داشت: در حوزه اوتیسم، دستگاه‌هایی مانند معاونت‌های بهداشت و درمان وزارت بهداشت، سازمانهای آموزش و پرورش استثنایی و بهزیستی و انجمن‌ها و سازمان‌های مردم نهادی مانند انجمن اوتیسم، می‌توانند موثر باشند، اما باید مشخص شود که چه اقداماتی برای این بیماران انجام شود و این اقدامات نیازمند چه میزان اعتبار است.   

هاشمی تاکید کرد: به نظر می‌رسد که یک دستگاه اجرایی می‌تواند متولی بیماران اوتیسم باشد و اعتبارات سایر دستگاه‌ها نیز می‌تواند در دستگاه متولی متمرکز شود، اما از نظر ساختاری، سازمان بهزیستی می‌تواند نقش متولی و موثری داشته باشد. 

وزیر بهداشت با اشاره به خاص شناخته شدن بیماری اوتیسم از سال ۹۷، گفت: باید از اقدامات نمایشی پرهیز کنیم؛ چراکه اگر یک بیماری، خاص شناخته می‌شود باید اعتبارات لازم برای ارائه خدمات به آن بیماران به میزان لازم پیش بینی شده و تخصیص اعتبار برای آن صورت گیرد. 

هاشمی با بیان اینکه باید اقدامات زیادی برای بیماران اوتیسم انجام شود، افزود: انجمن اوتیسم ایران می‌تواند نقش مهم و محوری برای بیماران داشته باشد و برای سال ۹۸، معاونت‌های بهداشت، درمان و توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت باید تلاش کنند تا اعتبارات مورد نیاز برای ارائه خدمات مطلوب به بیماران اوتیسم پیش بینی شود.  

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر لزوم هماهنگی بین بخشی برای ارائه خدمات به بیماران اوتیسم، تاکید کرد: هماهنگی بین وزارتخانه‌ها بهداشت، رفاه، آموزش و پرورش و بیمه ها لازم و ضروری بوده و عمده خدمات بیماران اوتیسم باید در قالب بیمه‌ها ارائه شود و دولت باید از بیمه‌ها خرید خدمت کند.

هاشمی یادآور شد: باید نشست دیگری با حضور دستگاه‌های اجرایی موثر در ارائه خدمات به بیماران اوتیسم برگزار و راهکارهای عملیاتی ارائه خدمات در آن نشست، بررسی و اجرا شود.

در ادامه دکتر جغتایی - رییس هیات مدیره انجمن اوتیسم ایران نیز در این نشست، گفت: برنامه عملیاتی اوتیسم تهیه و تدوین شد و شامل غربالگری، تشخیص و مداخلات برای بیماران اتیسم است. همچنین توافق نامه‌ای بین سازمان بهزیستی، آموزش و پرورش استثنایی و وزارت بهداشت امضا و نقش هر دستگاه در این زمینه مشخص شد. 

وی با اشاره به همکاری معاونت بهداشت برای اجرای غربالگری اوتیسم در کشور، از اجرای آزمایشی غربالگری اوتیسم با مشارکت سازمان بهزیستی و آموزش و پرورش استثنایی از مهرماه سال جاری در اصفهان خبر داد و گفت: پیش بینی شده که غربالگری از سن قبل از ۱۸ ماهگی با امکانات شبکه بهداشت و درمان انجام شود.

جغتایی در پایان خاطرنشان کرد: با اینکه براساس استانداردها، با غربالگری می‌توان انتظار شناسایی حدود ۳۰ هزار کودک اوتیسمی کمتر از ۵ سال را داشت، اما در حال حاضر حدود ۷ هزار بیمار اوتیسمی در کشور شناخته شده‌اند که نیازمند خدمات هستند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد