عیدباستانی نوروز 1400  و بهار طبیعت بر همگان مبارک باد .با آرزوی از بین رفتن ویروس کرونا      
کد خبر: ۳۹۰۱۷
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۷
جزئیات بسته جدید ارزی از زبان رئیس کل؛
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به افزایش عرضه ارز در بازار ثانویه گفت: همه ارز حاصله از صادرات غیرنفتی به بازار ثانویه می‌رود و همه واردات کالاهای غیراساسی از طریق بازار ثانویه تأمین می‌شود
به گزارش بدرپرس: رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به افزایش عرضه ارز در بازار ثانویه گفت: همه ارز حاصله از صادرات غیرنفتی به بازار ثانویه می‌رود و همه واردات کالاهای غیراساسی از طریق بازار ثانویه تأمین می‌شود.

عبدالناصر همتی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری امشب در تشریح بسته ارز دولت و بانک مرکزی اظهار داشت: دغدغه مقام معظم رهبری و رئیس جمهور این است که کالاهای اساسی و دارو به قیمت مناسب به دست مردم برسد و به همین دلیل کالاهای اساسی و دارو با نرخ ارز رسمی وارد خواهد شد.

همتی افزود: سایر کالاها که در واقع کالاهای غیراساسی می‌شوند ارز مورد نیاز برای واردات آنها از طریق بازار ثانویه تأمین می‌شود.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا تفاوتی بین کالاهای و گروه کالایی 2 و 3 وجود خواهد داشت، گفت: خیر، دیگر گره 2 و 3 نخواهیم داشت و همه کالاهایی که وزارت صنعت، معدن و تجارت اجازه ثبت سفارش آنها را بدهد می‌توانند ارز مورد نیاز خود را از بازار ثانویه تأمین کنند.

رئیس کل بانک مرکزی  در پاسخ به این سؤال که چه نرخی برای بازار ثانویه در نظر گرفته اید، گفت: ما هیچ نرخی در نظر نمی‌گیریم بلکه سعی می‌کنیم بازار را مدیریت کنیم و اساساً هدف ما از راه‌اندازی بازار ثانویه شکل‌گیری یک بازار واقعی ارز بود.

همتی همچنین در خصوص فعالیت صرافی‌ها گفت: یکی از مشکلاتی که در ماه‌های اخیر به وجود آمده بود قاچاق اعلام کردن خرید و فروش ارز توسط صرافی‌ها بود که مشکلاتی را برای مردم به وجود آورد و به همین دلیل با تصمیم دولت خرید و فروش ارز توسط صرافی‌ها مجاز است و متقاضیان ارز مسافرتی و خدماتی می‌توانند ارز مورد نیاز خود را از طریق صرافی‌ها تأمین کنند و همچنین همه دارندگان ارز می‌توانند ارز خود را به صرافی‌ها بفروشند.

وی در خصوص ثبت معاملات در صرافی‌ها گفت: همانطور که در مصوبه آمده است معاملات خرد باید انجام شود که معمولاً معاملات خرد به معاملات 5 هزار دلار تا 10 هزار دلاری گرفته می‌شود. صرافی‌ها خود را با بازار ثانویه‌ هماهنگ می‌کنند و با توجه به اینکه سامانه نیما و بازار ثانویه بیش از 95 درصد معاملات ارزی را خواهند داشت صرافی‌ها به تبعیت از این دو بخش فعالیت خواهند کرد.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به صادرات 15 میلیارد دلاری در چهار ماهه اول امسال افزود: این میزان صادرات غیرنفتی در این مدت قابل توجه است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال به بیش از 40 میلیارد دلار برسد. بنابراین منابع حاصل از صادرات غیرنفتی قابل توجه است.

همتی با اشاره به برنامه تحریم‌ از سوی آمریکا گفت: خواستیم بگوییم در شرایطی که شما (آمریکا) می‌خواستید تحریم کنید ما با بازار ارزمان را باز کردیم و ما به دنبال حل مشکلات اقتصادی هستیم.

وی در خصوص بهای سکه گفت: پیش‌بینی می‌کنم بهای سکه باز هم کاهش یابد. 
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد