کد خبر: ۳۹۰۵۰
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۳
عضو کمیسیون بهداشت و درمان عنوان کرد:
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، بازنگری در قوانین را برای جلوگیری از هرگونه کمبود و ایجاد مانع در حوزه صادرات و واردات دارو ضروری دانست.
به گزارش بدرپرس: عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، بازنگری در قوانین را برای جلوگیری از هرگونه کمبود و ایجاد مانع در حوزه صادرات و واردات دارو ضروری دانست.

احمد همتی، با اشاره به نامه وزیربهداشت به وزیر صنعت مبنی بر بازنگری در کتاب مقررات  و صادرات تجهیزات پزشکی، گفت: متولی بحث تجارت در هر حوزه ای وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده اما درحوزه های تخصصی از جمله دارو و تجهیزات پزشکی، متولی وزارت بهداشت ودرمان است؛ لذا  اگر مشکلاتی دراین حوزه وجود دارد، باید با متولی اصلی تجارت نقاط ضعف را رفع کرد، بنابراین درحال حاضر یکی از مسائل مهم در این خصوص بازنگری درکتاب مقررات و صادرات تجهیزات پزشکی است.

وی با اشاره به اینکه در مبحث اختصاص ارز به بخش دارو ، تجهیزات پزشکی و همچنین رفع نواقص در بخش تعرفه های گمرکی به این حوزه باید شفاف سازی صورت گیرد، افزود: نامه وزیر بهداشت به وزیر صنعت در راستای هماهنگی دو وزارتخانه بهداشت و صنعت با هدف رفع موانع در حوزه صادرات و واردات تجهیزات پزشکی است. در حال حاضر شرایط خاصی به لحاظ صادرات و واردات با توجه به مشکلات ارز و نوسانات قیمت دلار وجود دارد که برای جلوگیری از هر گونه کمبود و ایجاد مانع در حوزه صادرات و واردات بازنگری در قوانین مربوط ضروری است.

همتی با بیان اینکه هماهنگی و تعامل دو وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت و بهداشت و درمان در شرایط فعلی سیاست موثری درحفظ فعالیت حوزه تجهیزات پزشکی و دارو به عنوان یکی از مهم ترین بخش ها و حیاتی ترین حوزه است، تصریح کرد: خوشبختانه هم اکنون ضعف و نواقص قانونی در بخش صادرات و واردات در هیچ بخشی از جمله حوزه سلامت وجود ندارد، مهم ترین مشکل در شرایط فعلی اجرای قانون و نظارت بر روندهای قانونی است؛ متاسفانه بخش عمده ای از مشکلات در حوزه واردات و صادرات تجهیزات پزشکی مرتبط با عدم اجرای قانون در بخش گمرک است، لذا پیشنهاد می شود که مجلس یک روز از فعالیت‌های علنی خود را به نظارت بر اجرای قوانین اختصاص دهد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به اینکه مباحث اجرایی و نظارتی در تمامی بخش ها دچار اشکال است، گفت: حوزه سلامت نسبت به بخش های دیگر از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و نمی توان با هر دلیل و علتی جان مردم را با خطر روبه رو کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد