دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      عیدباستانی نوروز 99بر همگان مبارک باد      سال 1399 سال جهش تولید در کشور      
کد خبر: ۴۰۰۷
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۵:۳۲
عبدالحسن مقتدایی استاندارخوزستان اعلام کرد: شورای حمل ونقل استان خوزستان دربخش جاده ای , احداث , توسعه و نوسازی راه آهن , همچنین درحوزه دریایی و پایانه ها , هواشناسی و مسکن مهر مصوبات خوبی دراسفند ماه جاری داشت که درنشستی که اخیرا دروزارت راه و شهرسازی با حضور وزیرمحترم این وزارتخانه و معاونین وی برگزارشد , همه آنها به تصویب نهایی رسید .
 ** مصوبات بخش جاده ای :

  دکتر عبدالحسن مقتدایی استاندارخوزستان  احداث آزاد راه اندیمشک به اهواز به طول 120 کیلومتر – تکمیل چهارخطه کردن محور بهبهان به رامهرمز به طول کلی 260 کیلومتر- احداث میانبر مسجد سلیمان به اهواز به طول 95 کیلومتر ازجمله طرح های بخش جاده ای عنوان کرد.

   وی گفت : انجام طرح احداث آزاد راه اندیمشک به اهواز با مشارکت حداکثری دولت به میزان 30 درصد و مشارکت حداقلی بخش خصوصی به میزان 70 درصد می باشد . شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقل کشور و اداره کل آزاد راههای کشور ازعوامل اقدام کننده این طرح می باشند.

  دکتر مقتدایی همچنین طول مسیر چهارخطه کردن محور بهبهان به رامهرمز را 260 کیلومتر اعلام کرد و افزود: قبلا 100 کیلومتر آن چهارخطه شده است . 6 کیلومترکمربندی بهبهان و نیز قسمتی از مسیر رامهرمز – بهبهان در دست اجراست . مابقی مسیر به طول 100 کیلومتر بلا تکلیف می باشد. حوزه اقدام کننده این طرح اداره کل راه و شهرسازی خوزستان همچنین معاونت اقتصاد و حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی است .

 استاندارخوزستان افزود: احداث میانبر مسجد سلیمان به اهواز بطول 40 کیلومتر مسیر فعلی جاده قدیم مسجدسلیمان به اهواز را کوتاهترمی کند . اجرای این طرح ازطریق ماده 56 انجام می شود و دستگاه اقدام کننده آن اداره کل راه و شهرسازی خوزستان و معاونت اقتصاد و حمل و نقل وزارت متبوعه است .

** مصوبات بخش راه آهن :

  دکتر مقتدایی مصوبات بخش راه آهن را احداث خط آهن اهواز – ایذه – شهرکرد – اصفهان ,  احداث خط دوم محور دورود به اندیمشک , تسریع دراحداث خط آهن خرمشهر – اهواز و اهواز به اندیمشک همچنین اتصال خط محور شلمچه به بصره و نوسازی و توسعه ایستگاه راه آهن  نام برد و افزود: دراین بخش همچنین مصوب شده است که ازتردد 700 دستگاه تانکر عراقی حامل  مواد نفتی کشور عراق جلوگیری بعمل آید و این بار ازطریق خط راه آهن انتقال یابد.

    استاندارخوزستان طول مسیر احداث خط آهن اهواز – ایذه – شهرکرد و اصفهان را 535 کیلومتر عنوان کرد و افزود: مجوز کمیسون 215 دراین زمینه اخذ شده است . برنامه اجرایی تا سال 1404 دوخطه دیزلی و سال 414 دوخطه برقی می باشد.

 دکتر مقتدایی مقدار اعتبار مورد نیاز این طرح را 8 هزارمیلیارد تومان برای زیرسازی و 3 هزارمیلیارد تومان برای تجهیزات و ماشین آلات اعلام کرد و افزود: موافقت صندوق توسعه ملی دراین زمینه اخذ شده است .

    استاندارخوزستان بااشاره به طرح احداث خط دوم محور دورود به اندیمشک پرداخت و گفت : بازسازی و نوسازی خط محور جنوب ( حد فاصل درود – اندیمشک – هفت تپه ) به طول 255 کیلومتردردست اجراست که  بازسازی  80 کیلومتر آن باقی مانده است .

به گفته وی پایان عملیات اجرایی این طرح از محل منابع شرکت راه آهن کشور تا بهار 1395 می باشد.

   دکتر مقتدایی به طرح احداث خط آهن خرمشهر- اهواز و اهواز به اندیمشک اشاره کرد و گفت : مصوب شده است که مسیر خرمشهر – بندرامام جایگزین مسیر اهواز – خرمشهر درمصوبه هیات وزیران اصلاح و اجرایی شود . همچنین درمسیر اهواز به اندیمشک مقررشد با توجه به توپو گرافی فشرده منطقه ، قلت منابع ملی و زمانبری طرح ، یک مطالعه مشترک مابین سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای و نیز آه آهن کشور برای ایجاد یک بندر خشک درشهرتسان اندیشمک شامل طراحی پایانه ویژه و ارزیابی اقتصادی طرح به منظور به کاربردن شیوه های ترکیبی حمل و نقل ( جاده و ریل ) ازظرفیت بخشی جاده آزاد راه پل زال – خرم آباد انجام پذیرد.

مقتدایی دستگاههای اقدام کننده درخط راه آهن را سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای ،شرکت راه آهن جمهوری اسلامی وسازمان بنادر و کشتیرانی و دریانوردی کشور نام برد.

استاندارخوزستان گفت : اتصال خط محور شلمچه به بصره ازدیگرمصوبات اخیر شورای حمل و نقل استان خوزستان می باشد که باحضور وزیرراه و شهرسازی معاونین این وزارتخانه به تصویب رسید.

  مقتدایی افزود: درنشستی که درتهران برگزارشد عنوان گردید که این طرح بخاطرعدم تعیین ردیف بودجه ای ازسوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به مشکل برخورده است .

  استاندارخوزستان افزود: وزیرمحترم راه و شهرسازی نیز دستور دادند که موضوع بصورت ویژه پیگیری و درگردش کار پوشه دولت قرارگیرد.

 بنابه اظهارات دکتر مقتدایی نوسازی و توسعه ایستگاه راه آهن اهواز ازدیگرمصوبات شورای حمل و نقل  استان خوزستان دراسفند ماه جاری است که  درنشست اخیر با حضور وزیرراه و شهرسازی و معاونین وی درتهران به تصویب قطعی رسید.

  استاندارخوزستان افزود: برآوردهزینه طرح نوسازی و توسعه ایستگاه راه آهن اهواز 200 میلیارد ریال می باشد که مطالعات  اولیه آن توسط شرکت راه آهن انجام شده است و زمان اجرای آن تا سال 1395 خواهد بود.

 ** هوایی :

  دربخش هوایی یک مصوبه مهم داشتیم و آن تسریع درشروع عملیات اجرایی فرودگاه جدید اهواز می باشد. مقررگردید با توجه به اینکه ظرفیت کنونی فرودگاه اهواز 2.5میلیون نفر درسال می باشد درصورت احداث فرودگاه جدید ، ظرفیت آن به 5 میلیون نفر در کلاس c خواهد رسید.

  استاندارخوزستان افزود: طبق این مصوبه ، مقرر شده  تا بهار سال 1394 نسبت به شروع عملیات اجرایی درمحل احداث فرودگاه جدید اهواز از ردیف اعتبارات ملی اقدامات عملی صورت پذیرد . منابع  مالی ازمحل فایناس تامین گردد و درصورت تغییرکاربری محل فرودگاه کنونی اهواز ، بدهی های فایناس پرداخت شود. ضمنا از محل منابع استانی توسعه فرود گاه اهواز در دستور کار قرار گیرد.

  ** دریایی :

   برطرف نمودن مشکلات اساسی آبراه اروند رود ازدیگرمصوبات مهم شورای حمل و نقل استان خوزستان بود.  بازگشایی دفترهماهنگی مشترک ایران و عراق (CBC)    توسط وزارت امور خارجه درحال مذاکره کنسولی می باشد  اما موضوع مهم تر بحث لایروبی و برداشتن کشتی های مغروقه دردهانه اروند است که عراقی ها هم موافق این راهکارهستند .

   دکتر مقتدایی افزود: براساس این مصوبه مقررگردید که یکی از معاونین وزارت راه و شهرسازی موضوع کشتی ها و شناورهای غرق شده را پی گیری نماید. همچنین مقررگردید که گزارشی توسط سازمان بنادر , کشتیرانی و دریانوردی درخصوص آخرین وضعیت ازکشتی های مغروقه دردهانه اروند تهیه و ارایه گردد.

   استاندارخوزستان گفت :  اعطای تخفیف سود بازرگانی برای کالاهای کانتینری از دیگرمصوبات شورای حمل و نقل استان خوزستان دربخش دریایی بود که به تصویب نهایی وزارت راه و شهرسازی کشور رسید. بناست دراین زمینه با وزارت اقتصاد و دارایی و نیز وزارت صنعت , معدن و تجارت درخصوص تخفیف سود بازرگانی مکاتباتی صورت گیرد.

 ** پایانه ها :

  دکتر مقتدایی گفت :  توسعه  پایانه مسافربری شلمچه نیز به تصویب رسید که براساس آن مقررشد احداث زیرساخت ها و نیز ترمیم جاده های مربوط به پایانه مرزی به همان شکل 50 درصد سهم استان و 50 درصد سهم سازمان راهداری انجام گردد . مقررشد پایانه مرزی شلمچه با اعمال ضریب سرعت درزمان یک سال آینده به به بهره برداری برسد.

** هواشناسی :

  بنا به اظهارات استاندارخوزستان تجهیز سازمان هواشناسی استان خوزستان به وسایل مورد نیاز برای اطلاع رسانی قبل از وقوع ریزگردها از دیگرمصوبات شورای حمل و نقل استان بود.

  دکتر مقتدایی گفت : براساس این مصوبه مقررشد سازمان هواشناسی استان نسبت به متناسب سازی و تجهیز اقلام مورد نیاز برای تسریع درامر اطلاع رسانی  قبل از وقوع پدیده ریزگردها اقلام ذیل را تا سقف 50 میلیارد ریال از سهم مشارکت استان و 180 میلیارد ریال از محل منابع ملی اقدام نماید:

- نصب سامانه هشدار سریع پدیده های گردو غبار

-  تکمیل و توسعه شبکه هواشناسی خودکار

-  بازسازی و تجهیز شبکه سینوپتیک هواشناسی

- راه اندازی سامانه پخش خبر و اطلاع رسانی

- توسعه شبکه دیده بانی سطح زمین و سنجش از راه دور

- توسعه سنجیده های اندازه گیری پارامترهای سطوح فوقانی جو و لایه مرزی

-  طراحی سامانه های دریافت و پردازش داده های هواشناسی

** مسکن مهر:

 استاندارخوزستان به تعیین تکلیف 110 هزار واحد مسکن مهرخوزستان اشاره کرد و گفت :  باتوجه به درخواست شورای مسکن استان خوزستان درخصوص تفویض اختیار کامل وزیرمحترم راه و شهرسازی  درزمینه تصمیم سازی و تصمیم گیری و رفع موانع موجود متناسب با شرایط و نیازهای استان , مقرر گردید که این درخواست بررسی و به استان خوزستان تفویض گردد.

   دکتر مقتدایی گفت : درحال حاضر وضعیت مسکن مهر خوزستان با حدود 110 هزار واحد مشکلات قابل توجهی دارد . حدود 25 درصد مشکلات مسکن مهر درکشور مربوط به حوزه خوزستان است .

   استاندار خوزستان مصوبه پایانی شورای حمل و نقل استان خوزستان  را تامین "قیر " مورد نیاز پروژه های حمل ونقلی و شهرسازی استان خوزستان از پالایشگاه آبادان عنوان کرد.

  دکتر مقتدایی ادامه داد : هم اکنون قیر مورد نیاز از پالایشگاههای مختلف کشور ازجمله اصفهان و شیراز ، تهران تامین می گرد . این درحالی است که پالایشگاه آبادان می تواند این تولید را داشته باشد و باعث کاهش هزینه های تمام شده گردد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد