کد خبر: ۴۰۱۸۴
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۶
طرحی جامع و مانع برای مکانیزم اعتباری کارگزاری ها لازم است
باید مشخص کنیم که بالاخره بازار بورس بازار پول است یا سرمایه؟ بازار سرمایه ای است که به دلار بستگی دارد یا بازار سرمایه ای که ایرانی است؟ ما وقتی درباره دلار صحبت می کنیم یعنی درباره کشورهایی که واحد پولشان دلار است صحبت می کنیم. بازار ما باید به ریال بستگی داشته باشد.


به گزارش پایگاه خبری بدر پرس:یک کارشناس بازار سرمایه گفت: درباره اینکه آیا بالا رفتن شاخص ها دربورس به این شدت منطقی بوده یا خیر باید بگویم سنجاق کردن بورس به ارز اشتباه مهلکی است که متاسفانه بازار بورس در سال 92 هم به آن دچار بود.

حسین ایزدی افزود: وقتی می گوییم بازار بورس نباید به قیمت ارز سنجاق شود به این دلیل است که عملکرد شرکت ها مورد بررسی قرار نمی گیرد و خود این امر خطرناک است. چون بورس باید خودش کارآیی داشته باشد نه اینکه ارز بخواهد سهام شرکت را بالا ببرد. اینجاست که می گوییم ظرفیت بورس به عنوان یکی از ابزارهای سرمایه گذاری خوب بوده است ولی به نظرم این روند افزایشی فعلی منطقی نبوده است.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه بورس یکی از ظرفیت های سرمایه گذاری است که افراد می توانند روی آن فکر کنند، تاکید کرد: باید مشخص کنیم که بالاخره بازار بورس بازار پول است یا سرمایه؟ بازار سرمایه ای است که به دلار بستگی دارد یا بازار سرمایه ای که ایرانی است؟ ما وقتی درباره دلار صحبت می کنیم یعنی درباره کشورهایی که واحد پولشان دلار است صحبت می کنیم. بازار ما باید به ریال بستگی داشته باشد. اینجاست که ما می بینیم زمانی که نرخ دلار پایین می آید بورس به مشکل می خورد و ریزش شاخص شروع می شود. چون عملکرد شرکت ها ملاک نیست و فقط به  یک جایی تبدیل شده که کسی که دستش به دلار نمی رسد می آید و سهم خریداری می کند. وقتی هم که دلار افت می کند سهمش را می فروشد. زیرا که پتروشیمی ها پالایشگاه ها و شرکت های فولادی، مس و... را با دلار سنجاق کرده ایم.

او ادامه داد: اینجاست که باید حواسمان جمع باشد که رابطه بازار سرمایه را با دلار کاهش دهیم. البته می دانم که این کار بطور کامل شدنی نیست اما اینکه بخواهد اینقدر در بازار بورس هیجان ایجاد بشود و شاخص از 97 هزار به 190 هزار تغییر کند و هر روز بخواهد شاخص 6000 واحد بالا و در حال حاضر ۶۰۰۰ واحد پایین آید این خودش باعث ناامنی در بازار بورس می شود.

ایزدی با بیان اینکه ما باید به بازار بودن بورس اعتقاد داشته باشیم، یادآور شد: هرجا برای بازارها چه سمت عرضه چه سمت تقاضا سقف بگذاریم به معنای دستکاری در بازار است. یعنی مکانیزم بازار را داریم از روال عادی خود خارج می کنیم.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: اما اینکه کارگزاری ها چه قدر می توانند اعتبار بدهند بحث متفاوتی است. کارگزاری ها متاسفانه از روزی که رایج شد به مشتری اعتبار بدهند دچار یک بلای خانمان سوز شده اند. سال 91 و 92 به خاطر هیجانی شدن بازار اعتبار درستی پرداخت نکردند یا در محل درستش مصرف نشد. این امر باعث شد که در این سالهایی که رکود بوده واقعا کارگزاری ها به خطر بیفتند و شرکت های کارگزاری حتی تا مرز ورشکستگی پیش بروند. نسبت های مالی در یک بنگاه مالی باید قواعد درستی داشته باشند. لذا از این باب اعتبارات را باید تنظیم کنند تا اعتبارات شدیدی داده نشود. و اگر اعتباری داده می شود باید براساس اصول باشد. من موافق دادن اعتبار طی یک نظام درست هستم. باید براساس خط مشی درستی این اتفاق بیفتد تا شرکت ها دچار مشکل نشوند. چون کارگزاری ها پیشانی بازار سرمایه هستند. اگر آنها هر لطمه ای ببینند عملا بازار بورس لطمه می خورد.


اعتراض کارگزاری ها را درست نمی دانم/ جامعیت شرکت بورس را به عنوان مرجع بپذیریم
او با اشاره به نامه اعتراضی یکی از کارگزاری ها به دادستان کل کشور گفت: این اعتراضات درست نیست. همیشه بورس روزهای خوبی ندارد. باید این پرسش را مطرح کرد که  آیا مکانیزم اعتباری در کارگزاری ها دیده شده است؟ مشتری  که اعتبار گرفته است ضمانتی مناسبی برای بازگشت پولش است؟ در همه جای دنیا موسسات رتبه بندی وجود دارند و باید هر فرد حقیقی یا حقوقی بر اساس رتبه اعتباری خود، می تواند اعتبار دربافت کند. بانک ها با دستگاه های عریض و طویل اداره اعتبارات، اداره اصول و اداره حقوقیشان متاسفانه درگیر اعتباراتی هستند که داده اند اما باز نمی گردد. حالا کارگزاری ها که هیچ کدام از این ابزارها را ندارند، آیا می تواند فقط به پشتوانه اینکه سهمی فریز شده است و خیلی مسائل دیگری که به زعم من راه فرار زیادی دارد، اعتبار بدهد؟

این مدرس دانشگاه گفت: باید قبول کنیم سازمان بورس و شرکت بورس جنبه عام  و فضای کلی بازار سرمایه را می بینند. متاسفانه کارگزاری ها فقط بخش مربوط به خودشان را می بینند. به نظر من جامعیتی که سازمان و شرکت بورس به عنوان مقام مرجع و ناظر دارد را باید پذیرفت.

مدیرعامل سابق کارگزاری اطمینان با اشاره به لزوم وجود طرحی جامع و مانع برای مکانیزم اعتباری کارگزاری ها، خاطرنشان کرد: پیشنهاد من این است که یک کار سه جانبه بین شرکت کارگزاری، بانک و مشتری انجام شود. حتی بیمه ها هم می توانند با انجام بیمه اعتباری کارگزاری ها را یاری کنند تا هرگاه بمانند امروز قیمتها در بورس پایین آمد کارگزاری را از طریق بیمه و تضامین مناسب پوشش داده شوند. یعنی کارگزاری ها در معرض خطر قرار نگیرند و مشتری ها بتوانند در مواقع نیاز از این اعتبار استفاده کنند، یا با محوریت سازمان بورس مکانیزمی شکل گیرد تا فقط کارگزاری را با مشتری مواجه نکنیم.


منبع:روزامه
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد