کد خبر: ۴۰۲۰۲
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۹
به قلم محمد کیانوش راد
منافع پیوستن جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم موجب می‌شود که ارتباط کشورمان با دیگر کشورها به راحتی برقرار شود و از انزوا خارج ‌شویم. در شرایط تحریمی کشور با محدودیت‌هایی مواجه و همین امر موجب شده است مناسبات تجاری در تنگنا صورت گیرد، اما تصویب لوایح بین‌المللی همچون CFT موجب خروج کشور از بن‌بست‌ها می‌شود.

مدافعان این لایحه بین‌المللی در مجلس نیز تأکید کردند که اگر چنین قانونی به تصویب برسد به معنای حل همه مشکلات اقتصادی ایران خواهد بود، البته گشایش‌های بسیاری حاصل خواهد شد.  

واقعیت این است که دولت روحانی توانست اقدامات مخربی را که در دولت احمدی‌نژاد و تیم هسته‌ای دکتر جلیلی صورت گرفته بود، رفع کند و اجماع علیه ایران را تبدیل به اجماع علیه امریکا بنماید، طرح مخالفت با لوایح بین‌المللی همچون CFT سخنان همان افرادی است که با دولت احمدی‌نژاد همراهی کردند و امروز سخن آن‌ها در محکومیت همواره برجام دقیقاً شبیه همان است که رژیم صهیونیستی و ترامپ اعلام می‌کنند. به هر حال این‌که گروهی با لوایح بین‌المللی مخالف باشند و برای اثبات خود تلاش رسانه‌ای و سیاسی کنند به هیچ عنوان امری پذیرفته شده و منطقی نیست و آن‌چه در این میان موجب تعجب و انکار است تخریب‌های جناح افراطی اصولگرایان به موافقان این قانون است.

در مجموع موافق تصویب لایحه بین‌المللی CFT هستم؛ چراکه تصویب چنین لایحه‌ای می‌تواند در تقویت و تثبیت موضع جمهوری اسلامی در عرصه بین‌المللی و جهانی مؤثر باشد و قطعاً شفافیت نه تنها در بُعد بین‌المللی که در بُعد داخلی نیز می‌تواند چهره بسیاری از کسانی را که با عناوین گوناگون به دنبال پولشویی‌ها هستند نمایان کند. پرواضح است که بخش عمده‌ای از مبارزه با فساد در کشور ایجاد شفافیت است و تنها کسانی از شفافیت نگران هستند که به دنبال اعمال غیرقانونی و تأمین مقاصد خاص شخصی و جناحی خودشان هستند. به هر حال تصویب این لایحه گام بلندی در راستای همسان‌سازی جمهوری اسلامی ایران در قوانین بین‌المللی است و ایران جزیره‌ای جدا از مجموعه نظام بین‌الملل نیست و قرار گرفتن در چارچوب قوانین بین‌المللی نیز به معنای دست شستن از منافع ملی نباید تلقی گردد.منبع:نوآوران آنلاین
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد