کد خبر: ۴۰۴۴۹
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۲
ابتکار و ملاوردی مقصر نیستند، اَرنج تیم اشکال دارد 
خبرنگار اجتماعی روزنامه با صراحت گفت باید امروز در مورد اظهارات خانم ابتکار گزارش بریم! پرسیدم مگر چه گفته؟ گفت، گفته باید قیمت سکه در مهریه بانوان براساس تاریخ عقد مشخص شود؛ یعنی اگر فی‌المثل طرف سال 1370 عقد کرده با مهریه 50 سکه بهار آزادی اگر امروز مهریه خود را به اجرا گذاشت و مطالبه کرد باید این تعداد سکه با نرخ همان سال یعنی 1370 محاسبه شود.گفتم قطعا حرف عجیب و غریبی گفته.گفت فعالین زن به شدت از این گفته ناراحت و از خانم معاون گله دارند.بهرحال گفتم سوژه مناسب و خوبی است و ارزش مانور دارد.

خاطرم است وقتی کابینه دوم حسن روحانی داشت سر وشکل می‌گرفت خیلی‌ها منتظر بودند تا متوجه شوند بانوان کابینه قبلی، در دولت جدید ابقاء می‌شوند و یا مقرر شده افراد دیگری به پاستور بیایند. اما تصمیمی که رئیس‌جمهور محترم گرفت از هر حیث محیرالعقول بود! او بسان یک شطرنج باز مبتدی(البته از دید بنده) بانوان موثر کابینه را بر روی صفحه شطرنج جابه‌جا کرد و دقیقا در خانه‌هایی آن‌ها را جای داد که کارکرد قبلی خود را نداشته باشند. بگذارید راحت تر بگویم؛ حسن روحانی گویا به فرموده، ملاوردی را از معاونت زنان و خانواده برد به یک پست مشاوره‌ای خنثی به نام حقوق شهروندی که دقیقا معلوم نیست چه خروجی‌ای دارد و معصومه ابتکاری را که همه وی را به نام محیط زیست می‌شناسند از معاونت محیط زیست برد معاونت زنان و خانواده. همان موقع نوشتم که گویی سرمربی رئال‌مادرید،کریستین رونالدو را در یک بازی حساس و سرنوشت ساز از نوک حمله بردارد و بگذارد در پست دفاع آخر.قطعا باید به عقل این مربی شک کرد.البت در این فقره نباید به عقل حسن روحانی شک کرد؛ حاشا وکلا. بلکه این موضوع را هم باید گذاشت به حساب محافظه کاری مفرط و مصلحت‌اندیشی بی‌حساب و کتاب ایشان.

واقعیت را هرچند تلخ باید گفت. البت اگر ممیزی هم بگذارد. واقعیت بَین آن است که معصومه ابتکار و شهیندخت ملاوردی در دولت نخست تدبیر و امید موی‌دماغ خیلی‌ها شده بودند. معاونت زنان در این دولت از یک معاونت بی‌سود و حاشیه‌ای به متن آمده بود و حرفی برای گفتن داشت.مسئول این معاونت نیز بسیار پویا و اکتیو بود و تقریبا موضوع و سوژه مرتبطی نبود که ایشان ورود نکند.این معاونت را مقایسه کنید با معاونت زمان دولت‌ها‌له نوری‌ها‌!الحق که آن کجا و این کجا.ما رسانه ای‌ها در دولت مهرورزان سال تا سال خبری از معاونت زنان نمی‌شنیدیم و گویی اصلا چنین معاونتی وجود خارجی نداشت. البته با دسته گل دوستان الان هم ماجرا چندان تفاوتی با آن دوران ندارد!
اما در خصوص سازمان محیط زیست در دولت اول حسن 
روحانی زیاد سخت نیست مقایسه و اظهارنظر در این باره.شما را ارجاع می‌دهم به آرشیو اخبار 20:30؛همین!زمانی که معصومه ابتکار رفت پردیسان و هنوز مهر حکم‌اش خشک نشده بود انواع و اقسام حملات و کارشکنی‌ها علیه وی آغاز شد.چرا؟چون مبرهن بود این زن می‌تواند تحولی در این سازمان ایجاد کند و چه بسا نقطه قوتی برای دولت تدبیر باشد.از تجمع‌های ساختگی مقابل ساختمان محیط زیست و لوس بازی خبرنگار صدا وسیما گرفته تا اجیر کردن افرادی تحت عنوان مبتکر تا علیه ابتکار و سازمان متبوعش اظهارنظر نمایند، همگی پروژه‌هایی بود که تدارک دیده بودند تا یکی از نقاط قوت دولت از کار بیفتد. اتفاقا همان افراد از آنجا که زور زیادی دارند نقش نخست را در انتقال معصومه ابتکار از حوزه تخصصی خود به حوزه‌ای غیرتخصصی ایفا نمودند. نشان به آن نشان که این عده که امپراطوری رسانه‌ای دارند و سر هر موضوعی اظهارنظر می‌کنند لیکن در ماجرای انتقال این مدیر به حوزه غیر مرتبط جیک شان هم درنیامد. 
در واقع هرچقدر اصلاح‌طلبان انتقاد کردند که این چه کاری است و چرا، اما این جریان با سکوت خود تدبیرغلط روحانی را تایید کردند و تمام.

این صغری و کبری‌ها را چیدم تا به یک جمله برسم؛ اینکه می‌بینید خبری از ملاوردی نیست و ابتکار گاف می‌دهد مقصر این دو نیستند. مشکل برمی‌گردد به شخص رئیس‌جمهور و جابه جایی‌های مهلک و خطرناک شان.ایشان به دست خود دو نیروی خوب خود را رسما فشل کرده اند.

کمتر کسی است که سریال مختارنامه را ندیده باشد.در اواخر این سریال سپاه مختار به فرماندهی «احمربن شمیط» در حوالی رود دجله به جنگ «مصعب بن زبیر» می‌رود و شکست بزرگی را متحمل می‌شود.دلیل شکست که برابر بود با خم شدن کمر قیام مشخص بود؛به علت حیله و فتنه دشمن بر سر موضوع عجم و عرب، فرمانده سپاه مختار در یکی از جنگ‌ها از روی نادانی و جهالت به ایرانی‌های سپاه دستور می‌دهد از اسب‌های خود پیاده شوند و به جنگ زبیریان بروند.نتیجه مشخص بود؛از لشکر عظیم عجمان فقط ثلث‌شان زنده بازگشتند و مهمتر از همه «کیسان ابوعمره » به شهادت می‌رسد.

در مثل مناقشه نیست.غرض عرض آن است که شیخ دیپلمات ما بی تدبیری کردند. دولتی که عملکردش تا قبل از سال 96 در حوزه‌های مختلف قابل دفاع بود و به ناخدایش اطمینان داشتیم به یکباره به موج‌ها تن می‌دهد و باری به هرجهت می‌شود.هیهات.

‌ای کاش جناب رئیس‌جمهور حالا که برخی تغییرات را در کابینه آغاز کرده‌اند دراین‌باره هم فکری عاجل کنند و حداقل ترکیب کابینه را به سال 92 بازگردانند.


سید علیرضا کریمی
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد