کد خبر: ۴۰۵۲۲
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۱
زائران به منظور پیشگیری از هر گونه بیماری و مشکل بهداشتی، در صورت احساس بیماری، بلافاصله به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کرده و از مصرف خودسرانه دارو اجتناب کنند.
به گزارش پایگاه خبری بدر پرس:دکتر راضی  ناصری معاون دانشگاه علوم پزشکی ایلامفرامروز  اظهار داشت: تجمع انبوه ممکن است جامعه را با خطر جدی سلامت و شرایط امنیتی مواجه کند بنابراین ایجاد هماهنگی و آمادگی در دستگاه های امدادی و خدماتی ضروری است.
وی با بیان اینکه ایام اربعین حسینی حدود سه تا چهار برابر جمعیت ایلام وارد استان می شود، افزود: سلامت یکی از مهمترین جنبه هایی است که در این تجمعات باید مورد توجه قرار گیرد.
ناصری فر یادآور شد: با توجه به بروز پدیده گرد و غبار همچنین احتمال ابتلا به بیماری های تنفسی حتما از ماسک های مناسب و استاندارد باید استفاده شود.
وی توصیه کرد: زائران از روبوسی، دست دادن و در آغوش گرفتن افراد دارای علائم بیماری تنفسی خودداری کنند و فاصله یک تا 2 متری از چنین افرادی را رعایت کرده ضمن اینکه هنگام عطسه و یا سرفه دهان و بینی خود را بپوشانند.
ناصری فر تاکید کرد: چنانچه در فردی علائم شبیه آنفلوانزا ایجاد شد ضمن رعایت اصول حفاظتی فردی استفاده از دستمال یا ماسک به نزدیکترین محل درمانی مراجعه شود.
وی با بیان اینکه بزرگسالان ، افراد دارای بیماریهای قلبی، تنفسی، خانم های باردار و کودکان در طول مسیر حرکت استراحت کافی داشته باشند، گفت: زائران در طول مسیر باید استراحت کافی داشته باشند و در انتخاب مواد غذایی دقت کرده و تا حد امکان از مصرف سالاد، سبزی، غذاهای نیم پخته و غذاهای دوبار گرم شده خودداری کنند.
دکتر ناصری فر تاکید کرد: تمامی زائران باید آب نوشیدنی سالم و کافی به همراه داشته باشند و دستهای خود را به صورت مرتب با آب و صابون بشویند همچنین از دست زدن و تماس با حیوانات و پرندگان در طول مسیر خودداری کرده و از نوشیدن چای و مایعات داغ در لیوان های یکبار مصرف پلاستیکی خودداری کنند.
وی به زائران توصیه کرد: از ریختن زباله در مسیر پیاده روی خودداری کنند، غذاهای کنسرو شده را قبل از استفاده 20 دقیقه بجوشانند، میوه ها قبل از مصرف شسته شوند و از آب چشمه، نهر و رودخانه برای آشامیدن استفاده نکنند.
به گزارش بدر پرس:رعایت نکات و توصیه های بهداشتی در زمان بروز گرد و غبار در ایام اربعین زائران را از اثرات سوء ریزگردها حفظ کرده و اثرات نامطلوب این پدیده بر سلامت را به حداقل می رساند.
با توجه به ورود ریزگردها به استان و بخصوص در مرز مهران مسیر زائران اربعین را غبار آلود کرده و سبب تعطیلی مدارس در این شهرستان شده است بنابراین زائران با رعایت نکات بهداشتی و ایمنی و حفظ سلامت خود سفر خوبی را برای خود رقم بزنند.
مرز بین المللی مهران به عنوان گذرگاه کانونی تردد زائران اربعین حسینی هم اکنون مملو از زائران مشتاق است.منبع:ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد