عید باستانی نوروز و آغاز سال 1398 بر شما مبارکباد      سال 1398 سال رونق تولید در کشور      
کد خبر: ۴۱۳۶۸
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۸
ظریف در گفت‌وگویی از سعید جلیلی درخواست کرده پیرو ادعایی مبنی بر نگاه صرف وزیر خارجه به غرب اسناد خود را منتشر نماید
سعید جلیلی دبیر سابق شورای امنیت ملی و البته مرد شماره یک تیم مذاکره کننده هسته‌ای در دولت سابق، این‌ روزها فضا را برای خیلی چیزها مناسب دیده است. مثل حمله به دولت و تیم مذاکره کننده هسته‌ای و وزارت خارجه و برجام. اینکه در آستانه بحث‌های انتخاباتی فعالیت‌هایش را از نو آغاز کند. 
به گزارش بدر پرس:جلیلی در سخنان اخیرش برجام را به شدت مورد هدف قرارداده است و در لحنی تامل برانگیز اظهارداشته: « چه کسی شعار می‌داد، هم سانتریفیوژ باید بچرخد هم چرخ کارخانه‌ها؟ چه کسی سال گذشته باز شعار داد که اگر ما بمانیم می‌توانیم بقیه تحریم‌ها را نیز برداریم؟ آیا باید به همین سادگی حافظه ملت را پاک کنیم؟ بعد می‌گویید می‌خواستیم حق هسته‌ای ملت را تثبیت کنیم؟ آیا حق هسته‌ای ملت با ریختن بتن در تاسیسات او تثبیت می‌شود؟ از ۱۰۰ حق او انصراف بدهید، حقوق دیگر او تثبیت می‌شود؟ ۱۳ هزار سانتریفیوژ را بردارید، ۱۰ هزار کیلو مواد هسته‌ای که ۱۰ سال برای آن زحمت کشیده شده را از کشور خارج کنید، آیا این اسمش می‌شود تثبیت؟ و بعد بگویید ما همچنین قولی نداده بودیم؟»
عضو شورای راهبردی سیاست خارجی درخصوص استراتژی تشکیک در اصل مبارزه اضافه کرد: «امروز دشمن تلاش میکند تا در اصل مبارزه ایجاد تشکیک کند، تلاش می‌کند تا مردم را از مبارزه منصرف کند. می‌گوید چرا مرگ بر آمریکا می‌گویید؟ چرا از مقاومت حمایت می‌کنید؟ هزینه‌های این ایستادگی را ببینید که چقدر زیاد است؟ دشمن تلاش می‌کند که موفقیت‌ها و پیشرفت‌های انقلاب اسلامی در شکست دادن اراده او که حاصل همین مبارزه و مقاومت بوده را بپوشاند و در اصل آن تشکیک کند.»
او اخیرا اظهاراتی را مستقیما به سمت ظریف هدف گرفته است. او وزارت خارجه را به این متهم کرده که هم و غمشان را روی تمرکز به غرب گذاشته‌اند و اکنون نتیجه آن را نیز به این شکل می‌بینند، اظهاراتی که البته این‌بار با واکنش ظریف روبه روشده است. او اخیرا در گفت‌و‌گویی که در این‌باره با روزنامه همشهری داشته است مستقیما جلیلی را مخاطب خود قرارداده و بیان داشته است: «بیش از ۲۰بار به روسیه و بیش از ۲۰بار به ترکیه رفته‌ام، شما یک کشور غربی را پیدا کنید که من برای مذاکره دو جانبه بیش از ۳ بار رفته باشم درصورتی که گفتم بیش از ۲۰بار به ترکیه و روسیه رفته‌ام. چندین بار به عراق، سوریه، افغانستان و پاکستان. آقای رئیس‌جمهور هم همین‌طور ایشان هم کل سفرهایش به اروپا ۳ بار بوده ببینید چندبار رفته روسیه، چندبار رفته ترکیه و چندبار رفته چین. آقای دکتر جلیلی شما که داری می‌گویی اگر دنیا همه‌اش غرب نیست چرا نگاهت به غرب است؟
کجا من فقط نگاهم به غرب بوده، یک ببر کاغذی می‌سازند و شکار می‌کنند و آن را در ذهن مردم می‌کنند و با این کارشان عزت و سربلندی را خدشه‌دار می‌کنند، اما من وزیر خارجه یک دولت نیستم، وزیر خارجه جمهوری اسلامی هستم. یک وقتی هست می‌خواهند سیاست خارجی را نقد کنند ما هم راضی هستیم، هر چقدر می‌خواهند نقد کنند، اما یک وقت می‌خواهند یک دروغ را بار کنند، خب کجا؟ نشان بدهید. در حرف و در عمل نشان دهید.»
اظهارات ظریف به این نکته اشاره دارد که او برخلاف همه تصورات اتفاقا همان مسیر جمهوری اسلامی را تداوم بخشیده است. حال آنکه سعید جلیلی اصرار به غربگرایی صرف ظریف دارد. موضوعی که باعث واکنش صریح وزیرخارجه شده است به نحوی که او خواستار ارائه مدرک و سند از سوی جلیلی درباره اثبات ادعایش است. اکنون باید دید آیا سعید جلیلی که داعیه راستی دارد و با اظهارات و کارهایش، شائبه فعالیت‌های انتخاباتی نیز ایجاد کرده، آیا برای اثبات صداقت و خود می‌تواند مدرکی را که ظریف خواسته است به مردم نشان دهد؟ چه بسا با ارائه مدرک در این باره مانورهای تبلیغاتی این روزهایش بهتر هم به چشم بیایند.منبع:آفتاب یزد
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد