کد خبر: ۴۱۴۵۰
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۳
رییس جمهوری گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی در طول زندگی همواره برتر و بالاتر از آن منصب و جایگاهی بود که در آن قرار گرفته بود.

به گزارشبدر پرس حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی امروز پنجشنبه در آیین دومین سالگرد بزرگداشت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی که در سالن اجلاس سران برگزار شد افزود: جلسه باشکوه امروز برای تعظیم و احترام و به مناسبت دومین سالگرد در برابر شخصیت بلندی است که بر گردن همه ما ملت ایران، انقلاب ایران، عزت ایران و نواندیشی اسلامی حق بزرگی دارد. 
وی ادامه داد: هاشمی در طول زندگی همواره برتر و بالاتر از آن منصب و جایگاهی بود که در آن قرار گرفته بود. آن روز که در قم قبل از نهضت اسلامی یک طلبه جوان پرشور بود، او به فکر آن بود که از قلم بزرگان حوزه استفاده شود و مجله ای را به نام مکتب تشیع منتشر کند.

روحانی یادآور شد: شاید برای ما انتشار یک مجله در حوزه الان امری معمولی به نظر بیاید اما برگردید به دهه 30 آن دورانی که اگر کسی مقاله ای می نوشت این به عنوان آن نبود که نقطه قوت او باشد، نویسنده کتاب و مقاله را می گفتند روزنامه نویس و اگر کسی سخن می گفت و سخنرانی می کرد این مایه عزت و عظمت آن نبود می گفتند این هم منبری و روضه خوان است.
وی با بیان این که حوزه آن زمان و نواندیشی آن طلبه جوان با استعداد را در نظر بگیرید گفت: در نهضت اسلامی و حرکت اسلامی که او از آغاز از یاران نزدیک امام و از شاگردان امام بود و همواره بالاتر از یکی از فضلا و نخبگان حوزه تلاش می کرد.
رییس جمهوری ادامه داد: در محرم سال 42 که قبلش او و تعدادی را به بهانه سربازی دستگیر کرده بودند و به پادگان ها برده بودند او با همان لباس سربازی به منزل امام (ره) آمد. شاید این هم سنت شکنی بود که یک فاضل، عالم پرشور آن زمان، آن هم در خدمت امام (ره) و اجتماعی که آن جا بود با همان لباس حاضر شود.

روحانی یادآور شد: دوران انقلاب و نهضت اسلامی که هرآن کس کتابی راجب مسایل دینی و اسلامی و جهادی می نوشت و مطلبی منتشر می کرد، او (مرحوم هاشمی) راجب سردار سازندگی دوران قاجار امیرکبیر بزرگ کتاب نوشت.
وی اضافه کرد: آن روز که کمتر کسی به فکر خاورمیانه و فشارها بر ملت های منطقه بود، او راجب فلسطین کتاب نوشت. مرحوم هاشمی اموالش را در راه خدا داد. بسیاری از طلبه های فقیر را صاحب خانه و منزل کرد. او شجاعی بود که هیچ شلاقی نتوانست او را به زانو درآورد. نه شلاق ساواک و زندان های دوران ستم شاهی، حتی شلاق بر آبروی هاشمی هم نتوانست او را به زانو درآورد.

رییس جمهوری گفت: همه ما می دانیم که شلاق برجسم چقدر دردناک است اما شلاق بر روح و حیثیت و آبرو تا کسی در این موقف قرار نگرفته باشد نمی تواند آن را بفهمد و احساس کند. 
وی افزود: امروز اینجا جمع شدیم تا بگوییم هاشمی هست و زنده است و هاشمی می ماند، فکر، اندیشه، صبر، مدار، استقامت ، فداکاری، تحمل هاشمی می ماند؛ آنچه آرزوی هاشمی بود یعنی نظام سربلند اسلامی و ایران باشکوه، این هدف بلند را امت ما و ملت ما دنبال خواهد کرد. تا این هدف ادامه دارد هاشمی هست، تا ایران هست هاشمی هست، تا نظام اسلامی هست هاشمی هست. 

روحانی ادامه داد: آخرین بار ملت ما هاشمی را در خیابان انقلاب بدرقه کردند، تا جاده انقلاب هست، خیابان انقلاب هست هاشمی هست. هاشمی نمرده است و نمی میرد. او جایگاه رفیع در میان مردمان قدرشناس این سرزمین دارد. 
وی با بیان این که فکر بلند و هوشیاری ملت ایران در دو صحنه آشکار شد گفت: بعد از آن همه تهمت ها و سخنان ناروا و شلاق هایی که بر روح هاشمی زدند اما در آخرین انتخاباتی که هاشمی شرکت کرد و رای بالای مردم استان تهران و بعد بدرقه باشکوه در کنار جنازه هاشمی، این دو صحنه به همه دشمنان و معاندان و سرکوبگران اعلام کرد با تهمت و دروغ نمی توان یک فرهیخته و محبوب ملت را از صحنه دور کرد.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: هاشمی همان شخصیت والا و بلندی است که روزی که او مورد حمله سبوعانه گروهک ضدانقلاب و مورد اصابت گلوله قرار گرفت امام (ره) عزیز و بزرگوار گفت هاشمی زنده است. این شاید به معنای همان باشد که مدرس پیغام داد گفت مدرس زنده است. امام (ره) شاید از آن مقطع تاریخی این واژه را به عاریت گرفته بود، گفت هاشمی زنده است چون نهضت زنده است پس هاشمی با نهضت، انقلاب و با ایران و عزت ایران پیوند خورده است.
رئیس جمهوری در ادامه افزود: رهبر معظم انقلاب فرمودند هیچ کس برای من هاشمی نخواهد شد، این نشانگر جایگاه بلند هاشمی رفسنجانی است. بعد از رحلت آقای هاشمی تا چند هفته که من طبق روال هفتگی خدمت رهبری می رفتم، در هر جلسه ای ایشان با آه و افسوس و ناراحتی از مرگ غم بار هاشمی سخن می گفت و می گفت من شب و روز یادم نمی رود که تمام ساعات روزم به فکر هاشمی هستم.

رییس جمهوری با بیان این که هاشمی یک شخصیت به نام در تاریخ و در جریان استقرار انقلاب بود گفت: دو نفر در ساختار انقلاب و استقرار نظام از یاران و حواریون امام (ره) به نام هستند یکی شهید بهشتی که او مجلس خبرگان قانون اساسی را اداره کرد و آن ثمره بلند انقلاب یعنی قانون اساسی و منشور ملی را به ثمر رساند. 
وی افزود: شهید بهشتی این بار سنگین را در مجلس خبرگان بردوش گرفت و مرحوم هاشمی شبیه این بار را در تشکیل اولین مجلس شورای اسلامی بر عهده داشت. 

روحانی ادامه داد: اداره مجلس در آن زمان روزهای بسیار سختی را شاهد بود. بسیاری از بزرگانی که در این جلسه هستند به یاد دارند که ما قبل از رای گیری برای ریاست مجلس در مدرسه رفاه همه نمایندگان که آن زمان تعبیر نمایندگان حزبی بود، جمع شده بودیم. آنجا اولین نظر همه این بود که آقا رییس مجلس شود، آن زمانی که مقام معظم رهبری امام جمعه تهران بودند.
وی یادآور شد: خود رهبر معظم انقلاب در آن جلسه صحبت کرد و گفت تنها کسی که می تواند در این شرایط رییس مجلس باشد هاشمی است و بعد نکاتی را درباره ویژگی های خود و آقای هاشمی گفت و به گونه ای سخن گفت که در آن جلسه همه به اتفاق به هاشمی رفسنجانی برای رییس مجلس شدن رای دادند.

رییس جمهوری تاکید کرد: آقای هاشمی به بهترین شکل مجلس اول، دوم و سال اول مجلس سوم را اداره کرد. قوانین، شکل گیری نظام، دولت، رای گیری برای وزیران همه و همه در دوران هاشمی رفسنجانی شکل گرفت.
روحانی در ادامه یادآور شد: چند نکته می خواهم از هاشمی بزرگ بگویم اگرچه صدها ساعت فرصت باشد خاطرات من از هاشمی تمام نمی شود و من بعضی نکات در سخنانی که در طول سالها داشتیم یاداشت کردم که فکر می کنم در زمان دیگر و شرایط دیگری باید منتشر شود. 
وی با بیان این که ما برای گفت و گو فرصت بسیار زیادی باهم داشتیم و از او من بهره های فراوان گرفتم گفت: سفرهای متعدد باهم داشتیم همه زوایایی که انسان دلش می خواهد از نظر علمی و سیاسی و شیوه تفکر بفهمد فرصت آن بود که من از او استفاده و بهره برداری کنم.

رییس جمهوری در ادامه به نقش آقای هاشمی در دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: هاشمی در دفاع مقدس و در استقرار صلح نقش کم نظیری داشت. درست است که در جنگ فرمانده کل قوا امام راحل بود اما بعد از شهادت شهید بهشتی من هر وقت خدمت امام شرف یاب می شدم و می خواستم از مسایل جنگ به ایشان بگویم و می گفتم تقریبا کلام امام در همه مواردی که می رسیدم مشابه بود. از من می پرسید اینهایی که به من گفتید به آقای خامنه ای و هاشمی گفته اید.

وی یادآور شد: اگر می گفتم، گفته ام می گفتند که از طریق آنها دنبال کن، اگر می گفتم که نگفتم می گفت همه اینها را به این دو نفر بگویید، کاملا بار جنگ بردوش این دو عزیز بود، مخصوصا از آن سالهایی که آقای هاشمی فرماندهی جنگ را برعهده داشتند. مرحوم آیت الله هاشمی از ابتدا به عنوان نماینده امام (ره) در شورای عالی دفاع در جنگ نقش داشتند اما از سال 62 آقای هاشمی به دستور امام (ه) و پیشنهاد مقام معظم رهبری هم همین بود، فرمانده جنگ شدند.

روحانی در ادامه گفت: هوش و فراست بالای آقای هاشمی از او یک فرمانده توانمند در جنگ ساخته بود و هر وقت در جلسات، فرماندهان نقشه جنگ را پهن می‌کردند و به توضیح درباره مسایل مختلف می‌پرداختند خیلی مسلط به توضیحات فرماندهان گوش می‌کردند و با تکیه بر یکی از ویژگی‌های خاص خود که طرح سوالات دقیق بود، هم به فرماندهان روحیه می‌دادند و هم نشان می‌دادند که اگر کسی می‌خواهد مسأله‌ای را برای او توضیح دهد، باید اطلاعات دقیق و به روز داشته باشد.

رئیس جمهوری افزود: هاشمی رفسنجانی به معنای واقعی کلمه مدبر بود؛ کسانی که تدبیر ندارند، فقط صحنه پیش رو را می‌بینند و پس از آن را نمی‌توانند در ذهن‌شان ترسیم کنند، اما یک فرد مدبر، تا پایان کار را می‌بیند و هاشمی حقیقتاً در سیاست، امنیت، اقتصاد، جنگ و عرصه‌های دیگر، مدیر و مدبر بود.
وی در ادامه گفت: هاشمی رفسنجانی در پیروزی و پایان بخشیدن به جنگ نیز نقش بسزایی داشت، چنانکه در روزهای سخت جنگ نیز صبر هاشمی فوق‌العاده و ستودنی بود.

روحانی به نقش آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در فرماندهی عملیات‌های گوناگون و سرنوشت‌ساز در جنگ اشاره کرد و گفت: فرمان حمله عملیات کربلای 4 را ایشان صادر کرد، هر چند که در میدان جنگ فراز و نشیب وجود دارد و ما گاهی پیروز می‌شدیم و گاه در برخی از عملیات‌ها شکست می‌خوردیم اما در عین حال، هاشمی انسانی با صبر و حوصله فراوان و مردی خستگی‌ناپذیر بود.
وی یادآور شد: پس از علمیات کربلای 4، او تصمیم گرفت که عملیات بعدی طراحی شود و پس از یک هفته، عملیات کربلای 5، طراحی شد.


رئیس جمهوری با بیان این که یکی از پیچیده‌ترین مسایل استراتژیک در دنیا نحوه پایان دادن به جنگ است گفت: در مسایل جنگ سیاسی و اقتصادی هم همین‌طور است؛ این هنر نیست که در جنگ اقتصادی چه کاری انجام دهیم و در جنگ سیاسی بخواهیم با دنیا بجنگیم بلکه هنر این است که چگونه به جنگ پایان دهیم.
روحانی افزود: امروز در میان جامعه و در میان همه اقشار در حوزه و دانشگاه سیاستمدار مسلمان، متعهد و مجتهد اگر گوهری نایاب نباشد، بسیار کمیاب است، هاشمی استراتژیست و سیاستمداری مسلمان بود و این در حالی است که بسیاری از کسانی که سیاست می‌فهمند، استراتژیست نیستند.

رئیس جمهوری در ادامه با بیان اینکه جنگ تحمیلی علیه ایران برای تصاحب سرزمین و تنها جنگی نظامی نبود، ادامه داد: هدف مهم دشمنان انقلاب اسلامی از تحمیل جنگ به ملت ایران از بین بردن فرصت انقلاب در روزهای آغاز انقلاب و دوران نشاط پس از آن بود و یکی از اهداف مهم جنگ این بود که فرصت جهانی انقلاب را از ما بگیرند و کشور را به جای تمرکز بر فرصت توسعه و ساختن به جنگ مشغول کنند.

روحانی با بیان این که باید در آن دوران حواسمان به هدف اصلی دشمن می ‌بود گفت: هاشمی این را به خوبی می‌دانست و می‌فهمید که جنگ را باید برای دستیابی به صلح عزتمند ادامه دهیم.
وی یادآور شد: یکی از روزهای خوشحالی هاشمی آن غروب جمعه تیرماهی بود که از خدمت امام(ره) برگشته بود، هاشمی عنوان می‌کرد که من فرماندهی جنگ را به عهده می‌گیرم و جنگ را پایان می‌دهم و حاضرم امام (ره) مرا به عنوان جانشین فرمانده کل قوا، عزل و حتی محاکمه کند و همه این مطالب را به نوعی خدمت امام (ه) گفته بود، اما امام (ه) به عنوان مرد غیور تاریخ ایران هرگز نمی‌پذیرفت که یکی از حواریون او بخواهد اینگونه مسئولیت را برعهده بگیرد.

رییس جمهوری اضافه کرد: پس از آن دیدار، صبح یکشنبه جلسه‌ای در ریاست جمهوری تشکیل شد که آن جلسه سرنوشت جنگ را با صلح عزتمند پایان داد و در آن جلسه که سیاستمداران، فرماندهان و برخی ائمه جمعه مطرح کشور حضور داشتند، یادگار امام، پیام امام را قرائت کرد و کار تمام شد و آن هدایتگر راه ما بود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد