ماه مبارک رمضان مبارکباد      27 اردیبهشت روز روابط عمومی و ارتباطات گرامی باد
      
کد خبر: ۴۳۹۹۷
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۳
مسأله‌ای که به اشتباه تصوری را پیش آورد که این موافقت جهت خرید هواپیماهای جدید است، در حالی که موافقت این شورا در ارتباط با خرید هواپیماهای قدیمی خریداری شده بود.
موافقت شورای اقتصاد در سال ۱۳۹۷مبنی بر سرمایه گذاری از محل منابع داخلی هما برای خرید ۲۰ فروند هواپیمای ای تی آر، سه فروند ایرباس جدید و پنج فروند هواپیمای ایرباس دست دوم به منظور خرید هواپیماهای جدید نیست و در جهت تکمیل فرآیند خرید هواپیماهایی است که پیش از این خریداری شده است.

به گزارش بدر پرس به نقل از افکارنیوز،  در آخرین جلسه شورای اقتصاد در سال ۱۳۹۷ که روز گذشته برگزار شد، با درخواست وزارت راه و شهرسازی مبنی بر سرمایه گذاری از محل منابع داخلی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) برای خرید ۲۸ فروند هواپیما موافقت شد، مسأله‌ای که به اشتباه تصوری را پیش آورد که این موافقت جهت خرید هواپیماهای جدید است، در حالی که موافقت این شورا در ارتباط با خرید هواپیماهای قدیمی خریداری شده بود.

قرارداد هواپیماهای مذکور در مجموع شامل ۲۸ فروند هواپیما می‌شد که ۲۰ فروند آن هواپیماهای ATR بودند که از این تعداد ۱۳ مورد آن خریداری شد. علاوه بر این دو فروند هواپیمای نو ایرباس ۳۳۰، یک فروند هواپیمای نو ایرباس ۳۲۱ توسط ایران ایر خریداری شد و از پنج فروند ایرباس دست دوم نیز سه فروند هواپیمای دسته دوم توسط ایران ایر و دو فروند نیز توسط هواپیمایی معراج خریداری خریداری شد.

به دلیل جلوگیری از مشکلاتی که احتمال داشت طولانی شدن مراحل اداری پیش آورد، در آن زمان از منابع مالی در نظر گرفته شده، هواپیماهای مربوطه خریداری شد، چرا که اگر فرصت از دست می‌رفت این احتمال قوت می‌گرفت که نتوان هواپیماهای مورد نظر را خریداری کرد.

بنابراین اعتبارات لازم فراهم و تعدادی از هواپیماهای مذکور بر اساس قراردادهای منعقد شده به کشور وارد شد و در ارتباط با موافقت اخیر شورای اقتصاد مبنی بر سرمایه‌گذاری از محل منابع داخلی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران نیز باید خاطر نشان کرد که این موافقت در راستای تکمیل فرآیندهای اداری مربوطه در دستور کار قرار گرفت و موافقتی با خرید هواپیماهای جدید صورت نگرفته است.

پس از امضای برجام اداره خزانه‌داری آمریکا سه مجوز اوفک را برای سه کارخانه سازنده هواپیما صادر کرد و قرار بر این شد تا ایرباس ۱۰۰ فروند هواپیما، ATR ۴۰ فروند هواپیما که ۲۰ فروند آن آپشنال بود و بوئینگ ۸۰ فروند هواپیما را به ما تحویل دهد و قراردادهای ایرباس و بوئینگ ۱۰ ساله بود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد