دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      عیدباستانی نوروز 99بر همگان مبارک باد      سال 1399 سال جهش تولید در کشور      
کد خبر: ۴۴۳۶۶
تاریخ انتشار: ۰۲ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۹
بر اساس اعلام مرکز آمار ایران
بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اسفند ماه ۱۳۹۷ به ۲۶،۹ درصد رسید

تورم سال ۹۷ حدود ۲۷درصد اعلام شدبه گزارش خبرگزاری صداوسیما از ­مرکز آمار؛ ­­ نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اسفند ماه ۱۳۹۷ به ۲۶،۹ درصد رسید که در مقایسه با ماه قبل ­ (۲۳.۵ درصد) ۳.۴ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

افزایش نرخ تورم خانوار‌های کشور

در اسفند ماه ۱۳۹۷ عدد شاخص کل (۱۰۰=۱۳۹۵) به ۱۶۴،۳ رسید که در مقایسه با­­ماه قبل ۳.۹ درصد افزایش نشان می ­دهد. در این ماه درصد تغییر شاخص کل­ در مقایسه با ماه مشابه­­سال قبل ۴۷،۵ درصد است؛ یعنی خانوار‌های کشور به طور میانگین ۴۷،۵ درصد بیشتر از اسفند ۱۳۹۶ برای خرید یک­ «مجموعه کالا و خدمات یکسان» ­ هزینه کرده­ اند که نسبت به این اطلاع در ماه قبل (۴۲،۳ درصد) ۵.۲ واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اسفند ماه ۱۳۹۷ به ۲۶.۹ درصد رسید که در مقایسه با ماه قبل­­ (۲۳.۵ درصد) ۳.۴ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

شاخص قیمت در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» در مقایسه با ماه قبل ­۶،۴ درصد و در گروه عمده «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات» ۲.۷ درصد افزایش نشان می­ دهد. درصد تغییرات قیمت در ماه جاری نسبت به اسفند ماه ۱۳۹۶ برای این دو گروه به ترتیب ۷۴.۴ و ۳۶.۹ درصد است.

افزایش نرخ تورم خانوار‌های شهری کشور

شاخص قیمت کل برای خانوارهای­شهری­کشور در اسفند ماه ۱۳۹۷ به عدد ۱۶۳،۳ رسید که در مقایسه با ماه­ قبل ۳.۸ درصد افزایش نشان می‌دهد. درصد تغییر شاخص کل­نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۶،۶ درصد­است که نسبت به ماه قبل (۴۱،۵ درصد) ۵.۱ واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم خانوار‌های روستایی کشور

شاخص قیمت کل برای خانوار‌های ­روستایی­ کشور در اسفند ماه ۱۳۹۷ به عدد ۱۷۰،۳ رسید که در مقایسه با ماه قبل ­۴.۵ درصد افزایش نشان می‌دهد. درصد تغییر شاخص کل ­نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵۲،۷ درصد­­است که در مقایسه با ماه قبل­­ (۴۶،۷ درصد) ۶.۰ واحد درصد افزایش داشته است.

تغییرات قیمت‌ها در ماه جاری

در ماه جاری اکثر بخش‌های زیر مجموعه شاخص کل با افزایش قیمت همراه بوده‌اند. در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «قند و شکر و شیرینی» (شکر، قند و نبات)، گروه «گوشت» (گوشت گوسفند، گاو، ماهی و گوشت مرغ)، گروه «سبزیجات» (پیاز، کاهو، خیار، سیب زمینی، لوبیا سبز و کدو سبز)، گروه «دخانیات» و گروه «انواع نوشیدنی‌ها» (چای خارجی) می‌باشد. در گروه عمده «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات»، گروه «حمل و نقل» (انواع خودرو)، گروه «پوشاک و کفش» و گروه «هتل و رستوران» (انواع غذا‌های سرو شده در رستوران)، گروه «تفریح و فرهنگ» انواع تلویزیون، مانیتور و لوازم و تجهیزات رایانه» بیشترین افزایش قیمت را در مقایسه با ماه قبل­­ داشته‌اند.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اسفند ماه ۱۳۹۷ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۲۵،۹ درصد برای دهک اول تا ۲۸.۹ درصد برای دهک دهم است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد