دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      عیدباستانی نوروز 99بر همگان مبارک باد      سال 1399 سال جهش تولید در کشور      
کد خبر: ۴۵۲۰۳
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۷
فرسایش خاک و انتقال رسوب از مهمترین مشکلات در حوضه های آبخیز کشور می باشد که نتیجه آن پر شدن مخازن سدها و آبخیزها و همچنین انباشت رسوب در مسیر رودخانه ها و کانال های آبیاری می باشد. 

این روزها که شاهد خسارات ناشی از وقوع سیل در کشور می باشیم عمده پیشنهادات مدیران و مسئولین غیر متخصص و ناآشنا با این مسائل لایروبی رودخانه‌ها می باشد. از آنجاکه در کشور ما هزینه‌های که برای درمان می شود چندین برابر هزینه های پیشگیری می باشد این مورد نیز در زمره همین مسائل است. در صورتی که لایروبی رودخانه ای به طول صدها کیلومتر غیر ممکن، هزینه بر و عملا صرف هزینه های هنگفت و بدون نتیجه است. 

بر اساس اخبار و اطلاعات منتشر شده کشور ما مقام اول در زمینه فرسایس خاک در جهان است. این خبر به عنوان یک هشدار جدی زیست محیطی به شمار می رود.نظر به نقش فرسایش خاک و انتقال رسوب در کاهش مخزن آبگیری سدها و پر شدن مسیر رودخانه ها و نقش این مسئله در افزایش احتمال خطرات ناشی از سیل انتظار می رود مسئولین زی ربط به منظور جلوگیری از این مخاطره یعنی فرسایش خاک نسبت به اهمیت روش های بیولوژیکی که همان حفاظت تمام قد از گونه های مختلف گیاهی و جنگلی و تقویت آنها از طریق کشت گونه های سازگار با شرایط اقلیمی هر منطقه می باشد اقدام نموده و برنامه حافظت از خاک به روش های دست ساز انسانی و مهندسی آبخیزداری را در مرحله دوم در نظر بگیرند. 

در غیر اینصورت با پر شدن مخازن سدها و طرحهای آبخیزداری هر ساله احتمال سرریز شدن سدها و طرحهای آبخیزداری افزایش و احتمال وقوع سیل بیشتر می‌شود. بنابراین لایروبی رودخانه که امروز شاهد پیشنهاد آن از طرف مسئولین می باشیم دقیقا مصداق درمان بعد از وقوع می باشد این در حالیست که پیشگری می بایست در اولویت قرار گیرد. گونه جنگلی بلوط در زون ساختاری زاگرس که عمده حوضه های آبخیز رودخانه های گردن کلفت کشور در آن واقع شده به دلیل دارا بودن ریشه و تنه قوی و همچنین تاج پوشش غنی توانایی بالای در حفاظت خاک و کاهش فرسایش آن دارند بر همین اساس محافظت از این گونه بطور خاص و حفاظت از سایر گونه ها بطور کلی پیشنهاد می گردد...

حمید بابلی مؤخر، دکترای ژئومورفولوژی و مخاطرات محیطی
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد