کد خبر: ۴۵۹۴۱
تاریخ انتشار: ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۴
مرکز آمار اعلام کرد
مرکز آمار شاخص قیمت تولید کننده بخش صنعت، معدن و برق در فصل زمستان ۹۷ را اعلام کرد
 »»   اعلام نرخ تورم بخش صنعت 
شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت در فصل زمستان ۹۷به عدد ۴۷۹.۹ رسید که نسبت به شاخص فصل قبل (۴۲۰.۴)، ۱۴.۱ درصد و شاخص فصل مشابه سال قبل (۲۵۳.۶)، ۸۹.۲ درصد افزایش داشته ­است.
به گزارش بدر پرس:بر اساس این آمار، درصد تغییرات متوسط شاخص کل بخش صنعت در چهار فصل منتهی به فصل زمستان سال ۹۷ نسبت به متوسط شاخص در چهار فصل منتهی به فصل زمستان سال قبل (نرخ تورم تولیدکننده کل بخش صنعت) معادل ۶۴.۶ درصد بوده که نسبت به تورم چهار فصل منتهی به فصل پاییز سال ۹۷ (۴۷.۳ درصد)، افزایش داشته ­است.
زیر بخش‌های زیر به ترتیب بیش­ترین تأثیر را در تغییرات فصلی این شاخص داشته ­اند: شاخص قیمت تولیدکننده در زیر بخش "صنایع تولید زغال سنگ- پالایشگاه‌های نفت" با ۱۲.۶ درصد افزایش نسبت به فصل قبل از عدد ۴۷۸.۰ به ۵۳۸.۲ رسید و بیشترین تاثیر در افزایش شاخص کل فصل زمستان را داشته ­است. رشته فعالیت "تولید فرآورده‌های نفتی تصفیه شده" بیش­ترین تاثیر را در افزایش شاخص این زیر بخش داشته ­است.
شاخص قیمت تولیدکننده "تولید فلزات اساسی" با ۲۵.۲ درصد افزایش نسبت به شاخص فصل قبل (۳۷۰.۹) و رسیدن به عدد ۴۶۴.۴، رتبه دوم تاثیرگذاری را در افزایش شاخص کل فصل زمستان داشته ­است. رشته فعالیت­های "تولید محصولات اولیه آهن و فولاد" با ۲۷.۷ درصد، "تولید محصولات اساسی آلومینیومی" با ۳۵.۸ درصد و " تولید محصولات اساسی مسی" با ۶.۲ درصد افزایش نسبت به فصل قبل به ترتیب بیش‌ترین تاثیر را در افزایش شاخص این بخش داشته است.
در فصل مورد بررسی، شاخص قیمت تولیدکننده "تولید وسایل نقلیه موتوری، تریلر و نیم تریلر" با ۲۵.۲ درصد افزایش نسبت به شاخص فصل قبل (۳۲۱.۷) و رسیدن به عدد ۴۰۲.۷، رتبه سوم تاثیرگذاری را در افزایش شاخص کل تولیدکننده بخش صنعت داشته است. رشته فعالیت ­های "تولید وسایل نقلیه موتوری" با ۲۷.۶ درصد، " تولید بدنه اتاق‌سازی برای وسایل نقلیه موتوری و ساخت تریلر و نیم تریلر" با ۱۴.۶ درصد افزایش نسبت به فصل قبل بیش­ترین تاثیر را در افزایش شاخص این بخش داشته­ اند.
در فصل مورد بررسی، شاخص قیمت تولیدکننده " صنایع مواد غذایی و آشامیدنی" با ۸.۱ درصد افزایش نسبت به شاخص فصل قبل (۳۸۸.۲) و رسیدن به عدد ۴۱۹.۷، رتبه چهارم تاثیرگذاری را در افزایش شاخص کل تولیدکننده بخش صنعت داشته است. رشته فعالیت­های " کشتار دام و طیور" با ۲۵.۳ درصد، " تولید فراورده‌های لبنی" با ۴.۹ درصد " آماده‌سازی و آرد کردن غلات و حبوبات" با ۸.۴ درصد، " تولید خوراک دام و حیوانات" با ۲۰.۳ درصد و " عمل‌آوری و حفاظت میوه‌ها و سبزی‌ها" با ۱۷.۰ درصد افزایش نسبت به فصل قبل به ترتیب بیش­ترین تاثیر را در افزایش شاخص این بخش داشته ­اند.
شاخص قیمت "صنایع محصولات شیمیایی" با ۱۱،۸ درصد افزایش نسبت به شاخص فصل قبل (۴۴۳.۲) و رسیدن به عدد ۴۹۵.۷، رتبه پنجم تأثیرگذاری در افزایش شاخص کل فصل زمستان را به خود اختصاص داده است. رشته فعالیت­های "تولید مواد پلاستیکی به شکل اولیه و ساخت لاستیک مصنوعی" با ۲۰.۲ درصد، " تولید مواد شیمیایی اساسی بجز کود و ترکیبات ازت" با ۶.۹ درصد، " تولید انواع رنگ و روغن جلا و پوشش‌های مشابه و بتانه" با ۹.۹ درصد و " تولید الیاف مصنوعی" با ۱۴.۰ درصد افزایش نسبت به فصل قبل، بیش­ترین تاثیر را در افزایش شاخص این بخش داشته­‌اند.
شاخص قیمت " تولید منسوجات" با ۱۰.۹ درصد افزایش نسبت به شاخص فصل قبل (۳۷۶.۵) و رسیدن به عدد ۴۱۷.۵، رتبه ششم تأثیرگذاری در افزایش شاخص کل فصل زمستان را به خود اختصاص داده است. رشته فعالیت‌های " آماده‌سازی و ریسندگی الیاف" با ۱۳.۹ درصد، " فرش ماشینی و موکت" با ۴.۸ درصد افزایش نسبت به فصل قبل، بیش­ترین تاثیر را در افزایش شاخص این بخش داشته­اند.
شاخص قیمت در زیر بخش صنعتی "تولید محصولات فلزی فابریکی بجز ماشین‌آلات" با ۱۵.۲ درصد افزایش نسبت به شاخص فصل قبل (۴۲۸.۶) و رسیدن به عدد ۴۹۳.۷، رتبه هفتم تأثیرگذاری را در افزایش شاخص کل بخش صنعت در فصل زمستان به خود اختصاص داده است.
رشته فعالیت­های " تولید سایر محصولات فلزی طبقه‌بندی نشده در جای دیگر" با ۲۷.۴ درصد، " تولید محصولات فلزی ساختمانی" با ۶.۸ درصد افزایش نسبت به فصل قبل به ترتیب بیش­ترین تاثیر را در افزایش شاخص این بخش داشته ­اند.
شاخص قیمت در زیر بخش صنعتی " تولید سایر محصولات کانی غیر فلزی" با ۴.۵ درصد افزایش نسبت به شاخص فصل قبل (۲۹۴.۱) و رسیدن به عدد ۳۰۷.۳، رتبه هشتم تأثیرگذاری را در افزایش شاخص کل بخش صنعت در فصل زمستان به خود اختصاص داده است. رشته فعالیت ­های " تولید سایر محصولات کانی غیر فلزی طبقه‌بندی نشده درجای دیگر" با ۱۰.۸ درصد، " تولید محصولات ساخته شده از بتن سیمان و گچ" با ۵.۸ درصد افزایش نسبت به فصل قبل به ترتیب بیش­ترین تاثیر را در افزایش شاخص این بخش داشته ­اند.
شاخص قیمت در زیر بخش صنعتی " تولید محصولات لاستیکی و پلاستیکی" با ۷.۱ درصد افزایش نسبت به شاخص فصل قبل (۵۶۵.۳) و رسیدن به عدد ۶۰۵.۵، رتبه نهم تأثیرگذاری را در افزایش شاخص کل بخش صنعت در فصل زمستان به خود اختصاص داده است. رشته فعالیت­های " تولید محصولات پلاستیکی بجز کفش" با ۸.۰ درصد، " تولید لاستیک رویی و تویی و روکش کردن مجدد و بازسازی" با ۳.۹ درصد افزایش نسبت به فصل قبل به ترتیب بیش­ترین تاثیر را در افزایش شاخص این بخش داشته ­اند.
سایر زیر بخش­های صنعتی بجزء "تولید ماشین­ آلات اداری و محاسباتی" با اقزایش شاخص قیمت نسبت به فصل قبل همراه بوده ­اند و سهم ­های کمتری از تاثیرگذاری در تورم فصل زمستان کل بخش صنعت داشته­ اند.
 
 »»   اعلام نرخ تورم بخش معدن 
درصد تغییرات میانگین شاخص در چهار فصل منتهی به فصل زمستان سال ۹۷ نسبت به میانگین شاخص در دوره مشابه سال قبل (تورم تولید کننده کل بخش معدن) ۵۰.۹ است که نسبت به میانگین تورم چهار فصل منتهی به فصل پاییز ۹۷ (۴۱.۹ درصد)، افزایش داشته است.
بر اساس این گزارش، در فصل مورد بررسی بخش "استخراج کانه­‌های فلزی" بیش­ترین تاثیر را بر افزایش ۶.۷ درصدی شاخص قیمت تولیدکننده بخش معدن داشته که این افزایش بیش­تر تحت تاثیر افزایش ۱۶.۵ درصدی فعالیت "استخراج سنگ مس" به وجود آمده که به طور عمده ناشی از افزایش قیمت ماده معدنی "کنسانتره مس" است.
همچنین در فصل مورد بررسی در بخش "استخراج سایر معادن"، فعالیت­های "استخراج سنگ­های تزئینی" و "استخراج سنگ لاشه" بیش­ترین تاثیر را بر افزایش شاخص قیمت این بخش و در نتیجه کل بخش معدن داشته ­اند.
تغییرات شاخص قیمت در سایر فعالیت ­های معدنی، تاثیر بسزایی در تغییر شاخص قیمت تولیدکننده کل بخش معدن نداشته است.
 
 »»    اعلام نرخ تورم تولیدکننده بخش برق 
شاخص قیمت تولیدکننده بخش برق در فصل زمستان سال ۹۷ به عدد ۱۱۴.۹۶ رسید که نسبت به شاخص فصل مشابه سال قبل (۱۱۴.۷۳)، ۰.۱۹ درصد افزایش داشته است. درصد تغییرات میانگین شاخص کل بخش برق در چهار فصل منتهی به فصل زمستان سال ۹۷ نسبت به دوره مشابه سال قبل (نرخ تورم سالانه)، ۴.۷۴ می‌باشد که نسبت به همین اطلاع در فصل پاییز سال ۹۷ (۰.۷۹ درصد)، افزایش داشته است.
شاخص قیمت تولیدکننده بخش برق در ساعات اوج بار در فصل زمستان سال ۹۷ به عدد ۱۲۰.۱۳ رسید که نسبت به شاخص فصل مشابه سال قبل (۱۱۷.۵۷)، ۲.۱۸ درصد افزایش داشته است. درصد تغییرات میانگین شاخص کل بخش برق در ساعات اوج­ بار، در چهار فصل منتهی به فصل زمستان سال ۱۳۹۷ نسبت به دوره مشابه سال قبل (میانگین تورم سالانه)، ۶.۸۵ است که نسبت به همین اطلاع در فصل پاییز سال ۹۷ (۴.۸۲ درصد)، افزایش داشته است.
شاخص قیمت تولیدکننده بخش برق در ساعات میان‌بار در فصل زمستان سال ۹۷ به عدد ۱۰۸.۹۷رسید که نسبت به شاخص فصل مشابه سال قبل (۱۰۹.۶۲)، ۰.۵۹ درصد کاهش داشته است. درصد تغییرات میانگین شاخص کل بخش برق در ساعات میان­بار، در چهار فصل منتهی به فصل زمستان سال ۱۳۹۷ نسبت به دوره مشابه سال قبل (میانگین تورم سالانه)، ۳.۹۸است ­که نسبت به همین اطلاع در فصل پاییز سال ۹۷ (۰.۲۶ درصد)، افزایش داشته است.
شاخص قیمت تولیدکننده بخش برق در ساعات کم‌بار در فصل زمستان سال ۹۷ به عدد ۱۲۴.۹۷ رسید که نسبت به شاخص فصل مشابه سال قبل (۱۲۴.۷۴)، ۰.۱۸ درصد افزایش داشته است. درصد تغییرات میانگین شاخص کل بخش برق در ساعات کم­بار در چهار فصل منتهی به فصل زمستان سال ۹۷ نسبت به دوره مشابه سال قبل (میانگین تورم سالانه)، ۴.۶۹ است که نسبت به همین اطلاع در فصل پاییز سال ۹۷ (۱.۲۳- درصد) افزایش داشته است.
کپی لینک
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد