دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      
کد خبر: ۴۶۳۸۰
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۹
تهران- بدر پرس- علی بیگدلی تحلیلگر مسایل سیاسی می گوید: دستگاه دیپلماسی ایران باید هوشیاری بالایی داشته باشد و هر آنچه لازم است انجام بدهد تا از این طریق، آبه دست خالی تهران را ترک نکند. ما می توانیم، ضمن طرح نقطه نظرات‌مان پیشنهادهایی منطقی و مهمی را پیش روی نخست وزیر ژاپن قرار بدهیم تا بتوانیم از سفر نفر اول یکی از مهمترین و محبوبترین کشورهای جهان بهره وری لازم را ببریم.

«سفرشینزو آبه با هدف میانجی گیری میان ایران و آمریکا صورت می‌گیرد. ژاپن به دلیل داشتن روابط نزدیک و طولانی مدت با ایران از یک سو و اتحاد با آمریکا از سوی دیگر، جایگاه منحصر به فردی برای میانجی‌گری بین دو کشور دارد. طبق این تحلیل، از آنجا که ژاپن یکی از وارد کننده‌های نفت خاورمیانه است، صلح و ثبات در این منطقه را در راستای منافع ملی خود می‌داند.»


علی بیگدلی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین المللی در گفت و گویی با «همدلی» با تاکید بر اینکه «شک نکنید که آقای آبه با دستی پر و اختیارات زیادی مهیای پرواز به سمت تهران می‌شود. به عبارتی می‌توان گفت، نخست وزیر ژاپن حامل پیام‌هایی جدی از سوی کاخ سفید است.» به پرسش‌هایی در این زمینه پاسخ می‌گوید:

سفر آبه شینزو به تهران چرا سفری پر سرو صدا شده است؟
سفر چند وقت پیش آقای ظریف به کشور ژاپن حکایت از این داشت که با توجه به رابطه نزدیک این کشور با آمریکا، بتوانند در ترمیم فضای کدر بین جمهوری اسلامی با ایالات متحده نقش آفرینی کنند. همچنین سفر دونالد ترامپ به ژاپن می‌تواند نشانه‌ای از برنامه ریزیِ خاصی باشد. از آنجا که سفر آبه به تهران همزمان با سفر وزیر امور خارجه آلمان به ایران در راستای اقدامی سمبلیک باشد. سمبلیک از این جهت که هم ژاپن و هم آلمان مورد تهاجم آمریکایی‌ها بودند و این دو کشور بالاترین ضربه را از آمریکایی‌ها خورده اند. البته این نگاه، نگاهی بدبینانه است که سفر همزمان هر دو باعث به وجود آمدن چنین ذهنیتی شده است.

البته سفر آبه اهمیت بیشتری دارد.
شک نکنید که آقای آبه با دستی پر و اختیارات زیادی مهیای پرواز به سمت تهران می‌شود. به عبارتی می‌توان گفت، نخست وزیر ژاپن حامل پیام‌هایی جدی از سوی کاخ سفید است.


البته بالا و پایین شدن موضع‌های ترامپ، باعث شده تا همه چیز در هاله‌ای از ابهام قرار بگیرد.
دقیقاً همین است. رئیس جمهور جنجالی آمریکا به مانند همیشه، نظراتش را به راحتی تغییر می‌دهد که این رفتار مناسبی برای یک چهره برجسته در نظام بین الملل نمی‌تواند باشد. دقیقاً به همین دلیل، هم نوعی بلاتکلیفی و سردرگمی در سیاست خارجی آمریکا ملموس است و هم باعث می‌شود، ایران نتواند مسیر مشخصی برای سیاست‌های راهبردی خود تعیین کند. به این مساله این را هم اضافه کنید، در داخل آمریکا دولت و مجالس سنا و قانون گذاری هم اختلاف‌هایی جدی دارند که باعث کور شدن گره می‌شود.


با این شرایط چه تکلیفی پیش روی ایران است؟
دستگاه دیپلماسی ایران باید هوشیاری بالایی داشته باشد و هر آنچه لازم است انجام بدهد تا از این طریق، آبه دست خالی تهران را ترک نکند. ما می‌توانیم، ضمن طرح نقطه نظرات‌مان پیشنهادهایی منطقی و مهمی را پیش روی نخست وزیر ژاپن قرار بدهیم تا بتوانیم از سفر نفر اول یکی از مهمترین و محبوبترین کشورهای جهان بهره وری لازم را ببریم.


البته ایران مقتدر و آرام برای ژاپن هم حائز اهمیت است.
صد در صد همین طور است. سطح سرمایه‌گذاری های ژاپن در خاورمیانه خیلی بالا است و به همین دلیل ژاپنی‌ها نگران اینند که حتی با یک جنگ نه چندان جدی، سرمایه‌گذاری شأن تهدید شود و نتوانند به مانند همیشه، هدف‌های اقتصادی خود در خاورمیانه را محقق کنند.

فضای بین ایران و آمریکا به حدی بد است که آبه هم نتواند کاری کند؟
به هر حال باید این را در نظر داشت، قوی‌ترین کشوری که تا امروز بین ایران و آمریکا قصد میانجیگری دارد، ژاپن است و کشورهای دیگری که تا به امروز به این مساله ورود کرده‌اند، هیچکدام شأن در حد و اندازه ژاپنی که در عرصه اقتصاد و تکنولوژی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، نیستند. همچنین نمی‌توان از رابطه و فضای تعاملی بین ژاپن و آمریکا به سادگی گذشت. در چنین حالتی، آقای آبه با دو هدف به ایران می‌آید. هدف اول این است که از بروز جنگ بین دو کشور جلوگیری کند تا از این طریق، هم ایران و هم آمریکا و البته هم جامعه جهانی را از شرِ هزینه‌های جنگ نظامی خلاص کند. در قدم دوم، حتماً آقای آبه سعی اش را به کار می‌گیرد تا چالش فعلی را که روز به روز بیشتر می‌شود، کنترل کند و فضا را به نوعی مدیریت کند تا بلکه ایرانی‌ها و آمریکایی‌ها اگر همچنان تصمیم به تداوم قطع رابطه دارند، حداقل از جدل و رویارویی‌های ضرررسان ممانعت کنند.


سوال این است، چند صدایی در ایران چقدر می‌تواند در تداوم فضای موجود نقش داشته باشد؟
در نظام جمهوری اسلامی ایران، تصمیم گیری در سطح بالا به عهده رهبری است و ایشان هستند که باید تصمیم نهایی را بگیرند. با این حال، لازم است تا برخی از مخالفت‌های داخلی را به طریقی کنترل کرد تا در این برهه فوق العاده حساس، کشور با بحرانی جدی روبه‌رو نشود.

شما از بحرانی شدن حرف زدید. این وضعیت کافی نیست تا در داخل نوعی هم‌صدایی را به وجود بیاوریم؟
این یک دغدغه‌ای است که لازم است در سطح ملی و با اراده همه طیف‌ها و سلیقه‌ها جدی گرفته شود. ایران در یکسال اخیر تهدید و تحدیدهای زیادی را متحمل شده است و روز به روز هم بر مشکلات اضافه می‌شود. پس، لازم است، همه با در نظر گرفتن اینکه ادامه این وضعیت برای کشور بسیار خطرناک است، اختلاف‌ها را کنار بگذارند تا با همنوایی و قدم زدن در یک مسیر واحد، بتوانیم همه پتانسیل‌های کشور را در راستای عبور از بحران به کار بگیریم.

منبع: روزنامه همدلی؛ ۱۳۹۸،۰۳،۱۹
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد