دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      
کد خبر: ۴۶۷۶۲
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۶
تهران- بدر پرس- مراسم قرعه کشی نوزدهمین دوره رقابت های لیگ برتر در حالی برگزار شد که برای سرخابی های پایتخت داستان های متفاوتی را رقم زد.

قرعه کشی نوزدهمین دوره لیگ برتر سه شنبه شب در مشهد مقدس برگزار شد و ۱۶ تیم حاضر در این مسابقات رقبای خود را شناختند. بی تردید هواداران دو تیم پرطرفدار پایتخت نیز با دقت فراوان قرعه تیم محبوب خود را زیر نظر گرفته اند. جایی که مشخص می شود پرسپولیس به عنوان مدافع عنوان قهرمانی شروع دشواری خواهد داشت و سپس بازی های آسان تر آنها، حداقل روی کاغذ از راه می رسند و در سوی مقابل استقلال، وضعیت متفاوتی دارد. می توان گفت دیدارهای سخت تر آنها در ابتدا، میانه و اواخر مسابقات پخش شده اند و از این حیث نسبت به رقیب سنتی خود با خوش شانسی بیشتری روبرو بوده اند. در ادامه نگاهی دقیق تر به برنامه مدعیان جدی قهرمانی خواهیم انداخت.

پرسپولیس
مدافع عنوان قهرمانی رقابت های لیگ برتر در فصل نقل و انتقالات توانست تا حد زیادی استخوان بندی خود را حفظ کند و حتی چند بازیکن سابق خود را نیز به لیستش اضافه کند اما تغییر سرمربی، کارشان را کمی دشوار کرد. «گابریل کالدرون» آرژانتینی به جای برانکو روی نیمکت سرمربیگری جلوس کرده و برای دیکته کردن تفکرات تاکتیکی خود نیاز به زمان دارد. به همین دلیل شهرآورد هفته چهارم می تواند برای آنها چندان خوشایند نباشد، اما وضعیت استقلال و تغییرات گسترده تر این تیم در داخل و بیرون زمین، نگرانی ها را برای پرسپولیس کمتر کرده است.
پرسپولیس بر خلاف فصل گذشته این بار لیگ را در خانه خودی و مقابل چشمان هوادارانش آغاز می کند.  در لیگ هجدهم تیم برانکو به مشهد رفت و مقابل پدیده قرار گرفت اما این بار باید در ورزشگاه آزادی رودر روی پارس جنوبی جم قرار گیرد. سرخپوشان در آخرین دیدار فصل هم میزبان هستند و باید به جای جم (هفته آخر لیگ هجدهم) در ورزشگاه آزادی به مصاف سایپا بروند.
سرخپوشان تهرانی پیش از هفته ششم باید با هر چهار تیم مدعی قهرمانی که در لیگ قبل هم توانستند رتبه های بالایی را به خود اختصاص دهند پیکار کنند. آنها در هفته دوم در تبریز به دیدار تراکتورسازی تبریز می روند. تقابل «مصطفی دنیزلی» با تیم سابق خود از نکات جالب توجه این دیدار حساس خواهد بود. ۲ هفته بعد پرسپولیس رو در روی استقلال قرار می گیرد تا شهرآورد پایتخت به انجام برسد. زودهنگام ترین شهرآورد تاریخ لیگ برتر که می تواند در آینده سرمربیان ۲ تیم اثر زیادی داشته باشد. هفته بعد بازهم سرخپوشان در ورزشگاه آزادی یک مسابقه سرنوشت ساز را برگزار می کنند. آنها باید با سپاهانِ «امیر قلعه نویی» دیدار داشته باشند. هنوز حاشیه های مسابقه ۲ تیم در لیگ هجدهم از یادها نرفته است. پس از این رقابت، پایتخت نشینان راهی مشهد مقدس می شوند تا در برابر شهر خودرو صف آرایی کنند.
به جز بازی هایی که درباره اش صحبت شد جدال های جذاب دیگری نیز برای سرخپوشان در راه خواهد بود. آنها در هفته دهم در ورزشگاه فولاد آره نا به مصاف فولاد می روند. تیمی که تحت هدایت «جواد نکونام» است. نخستین شکست فصل قبل سرخپوشان مقابل فولاد رقم خورد و از طرفی قهرمانی آنها در جام حذفی در بازی با داماش در این ورزشگاه به وقوع پیوست. در هفته سیزدهم نیز شاگردان کالدرون باید به دیدار ذوب آهن بروند. مردان منصوریان در هفته های پایانی لیگ هجدهم نمایش درخشانی داشتند و احتمالا در این فصل نیز جزو قدرتمندترین تیم ها هستند.
تراکتورسازی تبریز، شهر خودروی مشهد، نفت مسجد سلیمان و گل گهر سیرجان تیم‌هایی هستند که سرمربیانشان پیش از این در پرسپولیس مربیگری کرده اند یا به عنوان بازیکن در این تیم عضویت داشته اند. «مصطفی دنیزلی»، «یحیی گل محمدی»، «مهدی تارتار» و «وینگو بگوویچ» کسانی هستند که تقابلشان با سرخپوشان پایتخت می تواند آبستن حوادث بسیاری باشد.
پرسپولیس حدفاصل هفته های سوم تا پنجم از ورزشگاه آزادی خارج نمی شود. در نیم فصل اول و در پنج هفته پایانی ۴ بازی را در تهران به انجام می رسانند. آنها به جز بازی هفته سیزدهم مقابل ذوب آهن در هفته های یازدهم، دوازدهم، چهاردهم و پانزدهم به ترتیب به مصاف تیم های نفت مسجد سلیمان، نساجی، گل گهر سیرجان و سایپا می روند.

استقلال
همانطور که پیش تر گفته شد آبی پوشان تهرانی نسبت به همشهری پرطرفدار خود تغییرات بیشتری داشته اند. آنها فارغ از اینکه «آندره آ استراماچونی» را به جای «فرهاد مجیدی»  روی نیمکت خود می بینند،  حدود ۱۶ بازیکن خود را نیز از دست داده اند و نفرات جدید زیادی نیز اضافه شده اند. با این حال درخشش خیره کننده این تیم در مسابقات پیش فصل بارقه های امید را نزد آبی دوستان به وجود آورده است.
داستان آغاز و پایان استقلال در لیگ نوزدهم کاملا با پرسپولیس متفاوت است. آبی پوشان تهرانی بر خلاف رقیبشان باید لیگ را در خارج از خانه شروع کنند و در خارج از خانه نیز به اتمام برسانند. شاگردان استراماچونی در هفته آغازین باید در ورزشگاه بنیان دیزل تبریز رو در روی ماشین سازی قرار بگیرند و سپس در هفته سی ام به بوشهر بروند و در برابر شاهین شهرداری این شهر صف آرایی کنند. این یعنی ممکن است استقلال مانند پرسپولیس در لیگ هجدهم جشن قهرمانی خود را در استان بوشهر برپا کند. در لیگ هجدهم مردان «برانکو ایوانکوویچ» در هفته پایانی با شکست یک بر صفر پارس در شهرستان جم به عنوان قهرمانی دست پیدا کردند.
خوش شانسی بزرگ استقلالی ها این است که دیدارهای دشوار آنها با فاصله از یکدیگر قرار گرفته اند. آنها نخستین دیدار بزرگ خود را مقابل پرسپولیس در هفته چهارم در قالب شهرآورد بزرگ تهران برگزار می کنند. سپس در هفته دهم به تبریز می روند و با تراکتورسازی دیدار می کنند. سه هفته بعد در اصفهان با سپاهان دیدار خواهند داشت و در چهاردهمین دیدار خود میزبان شهر خودروی مشهد هستند. آبی پوشان در دور برگشت نیز فقط در هفته بیست و هشتم به مشهد می روند و در الباقی بازی های بزرگ خود میزبان خواهند بود.
به جز بازی هایی که به آن اشاره شد دیدار با فولاد در هفته دوم (ورزشگاه آزادی) و ذوب آهن اصفهان در هفته پنجم (فولاد شهر) جزو دیگر دیدارهای دشوار آبی پوشان به شمار می رود. «رسول خطیبی»، «جواد نکونام»، «علیرضا منصوریان» و «امیر قلعه نویی» سرمربیانی هستند که سابقه بازی یا مربیگری در استقلال را داشته اند و حالا اگر اتفاق خاصی رخ ندهد در لیگ نوزدهم با تیم‌های ماشین سازی، فولاد، ذوب آهن و سپاهان دیدار خواهند داشت.
حد فاصل هفته های ششم تا هشتم و همچنین سیزدهم تا پانزدهم، استقلال از تهران خارج نمی شود و می تواند در ۲ مقطع سه بازی پیاپی با حضور پرشور هواداران خود برگزار کنند. البته نباید فراموش کرد که استقلال در همین نیم فصل اول ۲ بازی مقابل نساجی و سپاهان را به صورت پیاپی در خارج از خانه برگزار می کند.

بازی های بزرگ نیم فصل اول
به جز دیدارهایی که ذکر شد مسابقات دیگری نیز در راه هستند که می تواند تکلیف قهرمانی را مشخص کند و در مسیر پر پیچ و خم رقابت مدعیان، تاثیر فراوانی داشته باشد. سپاهان و ذوب آهن اصفهان در هفته ششم شهرآورد نصف جهان را برگزار می کنند. تقابل منصوریان و قلعه نویی حساسیت های این دیدار را دو چندان می کند. در هفته دهم نیز طلایی پوشان در ورزشگاه نقش جهان پذیرای خواهر خوانده سابق خود یعنی تراکتورسازی خواهند بود. ۲ تیم پرطرفدار شهرستانی که در سالیان اخیر همواره جزو مدعیان قهرمانی بوده اند. پرشورهای تبریزی بعد از این دیدار به خانه خود برمی گردند تا با شهر خودروی مشهد پیکار کنند. رویارویی یحیی با هواداران تبریزی به جذابیت های این مسابقه خواهد افزود. در هفته چهاردهم نیز شهر خودرو به مصاف سپاهان می رود. این دیدار در ورزشگاه امام رضا (ع) به انجام می رسد.

 
 

برچسب ها: بدر پرس ، لیگ برتر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد