دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      
کد خبر: ۴۷۴۰۸
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۲
به گزارش خبرنگار بدر پرس ازشهرستان هندیجان جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان هندیجان باحضور مهندس بویری فرماندار شهرستان هندیجان برگزار شد.
فرماندار  هندیجان در این جلسه اظهارکرد: یکی از کارهای فرهنگی مؤثر در جامعه، ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی است ولی متأسفانه این فرهنگ در جامعه بسیار کمرنگ شده است و باید علت دوری مردم از کتاب بررسی و راهکارهایی اساسی برای رفع آن اندیشیده شود.

نماینده عالی دولت درادامه افزود: اشاره به کمبود هایی در حوزه ی امکانات و فضای کتابخانه یکی از اقدامات فرهنگی درجامعه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی است ولی شرایط امروز جامعه از جمله رشد و  توسعه روزافزون شبکه های  مجازی و استفاده  افراد از اینترنت باعث شده تا این فرهنگ در جامعه کمرنگ شود لذا لازم است تا مسئولان امر ،علت عدم استقبال مردم از کتاب وکتابخوانی را بررسی کرده و راهکار هایی اساسی برای رفع آن بیاداندیشدرئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان هندیجان با توجه به استقبال عامه مردم از فضاهای مجازی و تعدد نرم افزار ها و شبکه های اجتماعی ،بنابراین لازم است تا کتابخانه ها نیز به سمت فناوری های نوین و استفاده از کتاب های دیجیتال و الکترونیکی حرکت کنند.
وی با اشاره به اجرای برنامه های متنوع کتابخوانی در سطح شهرستان هندیجان  ادامه این روند برای ترویج بهتر فرهنگ کتاب و کتابخوانی بسیار مهم است.

فرماندار هندیجان بر نقش مهم نظام آموزشی بویژه آموزش و پرورش در ترویج کتابخوانی اشاره کرد و فرهنگ کتاب و کتابخوانی باید از سنین پایین در کودکان نهادینه شود؛ از خانواده شروع و در مدرسه تکمیل شود؛ مدارس باید به سمت و سویی بروند که دانش آموزان را برای مطالعه کتاب های غیر درسی نیز ترغیب کنند.
بویری گفت :بازدید دانش آموزان از کتابخانه‌ها و خلاصه نویسی کتاب های خوانده شده را از جمله شیوه هایی دانست که به کمک آن می‌توان دانش آموزان را به سمت فرهنگ کتاب و کتابخوانی سوق داد.
فرماندار هندیجان عنوان داشت : اهمیت کتاب و کتابخوانی به مثابه شاهرگ حیاتی فرهنگ است و نباید در حاشیه قرار گیرد لذا توجه و اهتمام بیش از پیش برای پرداختن به بحث کتاب برای آحاد جامعه ضروری و اجتناب ناپذیر است.

مهندس بویری در ادامه ضمن اشاره به ۱۴ آبان که بنام روز فرهنگ عمومی نامگذاری شده،فرهنگ را مهم ترین اولویت جامعه دانست و بیان کرد: متأسفانه در جامعه امروزی به فرهنگ و نیازهای فرهنگی توجه چندانی نمی‌شود؛ در صورتی که فرهنگ زیربنا و اساس پیشرفت و رشد جامعه است و باید نگاه ویژه‌ای به آن داشت.

وی برگزاری مسابقات و جشنواره کتابخوانی را فرصت ارزشمندی برای ترویج فرهنگ کتابخوانی و آشنایی کودکان،نوجوانان و جوانان با اهمیت مقوله کتابخوانی دانست و افزود: برای برگزاری مطلوب و شرکت حداکثری مردم در این مسابقه، نیاز به همکاری و تعامل دستگاه های مختلف است و تبلیغات و اطلاع رسانی مطلوب می‌تواند بستر برگزاری باشکوه این جشنواره را فراهم سازد.
 رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان هندیجان با اشاره به اهمیت کتاب و کتابخوانی گفت: باید همه تلاش خود را در جهت ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی به کار ببندیم و شهرداری ها، ادارات و ارگان ها در این راه تلاش مستمر داشته باشند.
وی ادامه داد: با کمک به کتابخانه ها، نسل جدید جامعه را تربیت خواهیم کرد؛ کودکان و نوجوانان همان نسل جدیدی هستند که باید با ایجاد فضای مناسب به سمت کتابخانه ها و کتابخوانی سوق داده شوند.جوامعی که به امر کتاب و کتابخوانی تحقیق،مطالعه و پژوهش علمی توجه نکنند قطعا محکوم به شکست خواهند بود.
بویری در پایان تاکید کرد: اهمیت دادن به جلسات انجمن کتابخانه های شهرستان بسیار مهم و جدی است و بنابراین خروجی برنامه های فرهنگی و ترویجی اداره کتابخانه های عمومی نیز باید مفید و کاربردی باشد.وی خاطرنشان کرد:استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد در ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی یک راه کم هزینه و موثر در افزایش آگاهی مردم است که تاثیر بسیار زیادی در بالا رفتن کیفیت زندگی،سطح دانش و آگاهی مردم خواهد داشت که بدست خود مردم انجام میگیرد،بنابراین ترویج و توسعه کتابخوانی در بین آحاد مردم، همکاری و هم افزایی همه دستگاه های اجرایی شهرستان در ترویج مطالعه مفید و گسترش فرهنگ کتابخوانی در جامعه باید در اولویت اهداف این انجمن باشد.خبرنگار/اعظم حکیمی
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد