دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      عیدباستانی نوروز 99بر همگان مبارک باد      سال 1399 سال جهش تولید در کشور      
کد خبر: ۴۹۴۶۶
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۳
تغییر شکل تقاضا و چرخش گسترده به سمت اقتصاد دانش بنیان

یک کارشناس اقتصادی با بررسی آثار و تبعات اقتصادی شیوع بیماری کرونا، گفت: با توجه به ظرفیتهای گسترده حوزه دانش بنیان باید یک چرخش اساسی به سمت این بخش انجام شود.

بدر پرس:مهدی طغیانی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،‌ با اشاره به تبعات اقتصادی بیماری کرونا و گزینش میان اقتصاد و سلامت،‌گفت:واقعیت این است که در فضای کلی اقتصاد ایران به صورت قطعی نمیتوان مدعی شد که با کاهش مصرف یا تعدیل آن رو به رو خواهیم شد. در واقع در همین گزاره نیز شک و شبهه وجود دارد.

وی افزود،‌ نکته اساسی این است که بعد از  بیماری کرونا در بلند مدت شکل فعلی تقاضای مصرفی کاهش پیدا میکند اما جا به جایی تقاضا به نظر اجتناب ناپذیر است.

استاد دانشگاه اصفهان ادامه داد،‌هزینه های مربوط به سفر و گردشگری  به شدت کاهش یافته است اما تقاضای مصرفی در حوزه ارتباطات به شدت افزایش یافته است در این جابه جاییها حتما بخشی از اشتغال از بین میرود اما به ازای آن اشتغال جدید در حوزه های دیگر ایجاد می‌شود.

طغیانی در واکنش به گزارشهای موسسات بین المللی درباره  حذف 200 میلیون شغل ازاقتصاد جهانی و کاهش10 درصدی تولید ناخالص در کشورهای اروپایی و همچنین احتمال برگشت اقتصاد آمریکا در 2 سال بعد به حالت عادی گفت: موضوع قرار گرفتن در چرخه رکود  یک امر غیر قابل اجتناب است اما معتقدم در کشور ما سر جمع مصرف تغییر نمیکند. به هر حال باید برای زیر و رو شدن فهرست اقلام مصرفی آماده شویم. در دنیای جدید خدمات غیر ملموس با مواجهه گسترده فضای عمومی رو به رو خواهد شد.

وی افزود، یکی از حوزه‌هایی که میتواند با اقبال گستره مواجه شود مربوط به تجارت صنایع فرهنگی است که تا کنون اقدام جدی برای معرفی آن انجام نشده است.

منتخب مردم در مجلس یازدهم گفت:  با توجه به تغییر فاز اقتصاد جهانی در دنیای پسا کرونا باید هرچه سریع تر به سمت شکل دادن محیط اقتصاد بر اساس رشد مبتنی بر روشهای دانش بنیان حرکت کنیم.

طغیانی ادامه داد، همین حالا شرکتهای قابل توجهی در حوزه دانش بنیان با اتکای به فناوری های جدید در کوتاه مدت موفق شدند برخی نیازهای کشور در حوزه اقلام بهداشتی مقابله با کرونا را بر طرف کنند. اهمیت این موضوع آنجا مشخص میشود که بسیاری از کشورهای به اصطلاح پیشرفته در این بخش عقب ماندند و  نتوانستند نیازهای مردم خود را تامین کنند.

این کارشناس اقتصادی در واکنش به هدف گذاری کسب 10 درصد از تولید ناخالص داخلی در سال جاری به وسیله شرکتهای دانش بنیان گفت: با توجه به حجم اقتصاد 400 میلیارد دلاری ایران تصرف 40 میلیارد دلار از تولید ناخالص توسط شرکتهای دانش بنیان رقم بسیار محدود است.

وی افزود، اگر هدف گذاری توسعه شرکتهای دانش بنیان تغییر کند به طور حتم سرمایه‌گذاریهای بیشتری در این حوزه انجام خواهد شد.

طغیانی ادامه داد، افزایش سرمایه گذاری کلید واژه توسعه و رشد در هر بخشی محسوب می‌شود. دانش بنیانها نیز از این قاعده مستثنی نیستند و باید حساب ویژه‌ای روی این بخش باز شود.

منتخب مجلس یازدهم تاکید کرد، بایستی چرخش به سمت شرکتهای دانش بنیان در محیط کلان اقتصاد ایران انجام شود و از سوی دیگر متناسب با ظرفیت این حوزه نیز هدف گذاری انجام شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد