دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      عیدباستانی نوروز 99بر همگان مبارک باد      سال 1399 سال جهش تولید در کشور      
کد خبر: ۵۰۶۵۹
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۹
پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تهران مطرح کردند
به اعتقاد پژوهشگران دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران؛ انجام جراحی در دوره‌ اپیدمی کووید 19خطر ابتلا به بیماری را افزایش می‌دهد. ولی به تعویق انداختن جراحی‌های ضروری ممکن است عوارض شدیدتری برای فرد داشته باشد. بر همین اساس لازم است جراحی‌های ضروری با رعایت کلیه پروتکل‌های بهداشتی صورت گیرند.

به گزارش بدر پرس به نقل از ایسنا، در ابتدای شیوع بیماری کووید-19، متخصصین سلامت توصیه کردند که افراد تا جای ممکن از مراجعه‌های غیر ضروری به بیمارستان‌ها و سایر اماکن بهداشتی درمانی خودداری کنند. اما با طولانی شدن این دوره، بسیاری از افراد ناچار به دریافت خدمات بهداشتی درمانی همچون جراحی هستند.

به همین دلیل پژوهشگران دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با بررسی شواهد موجود به این پرسش پاسخ دادند که آیا انجام جراحی می‌تواند در این دوره مشکل ایجاد کند و اینکه خطر ناشی از آن چقدر است؟

به‌طور کلی براساس شواهد موجود، انجام جراحی در دوران اپیدمی کووید-19 شانس ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد. بر اساس دستورالعمل‌ها، انجام جراحی‌ها، درصورت عدم وجود شرایط ویژه، تا جای ممکن باید به تعویق افتد. اما اگر تعویق و یا عدم انجام جراحی برای سلامتی بیمار خطرناک باشد، با رعایت پروتکل‌های خاص و رعایت اصول بهداشتی، جراحی انجام می‌شود.

توصیه شده از انجام جراحی‌های غیرضروری مانند زیبایی به شدت پرهیز شود تا علاوه بر پیشگیری از ابتلای بیمار به کووید-19، بار تحمیل شده به سیستم بهداشت و درمان نیز کاهش پیدا کند. در ایران نیز پروتکل‌های داخلی همسو با پروتکل‌های جهانی برای انجام جراحی‌ها در زمان کرونا تدوین شده‌اند.

طبق اعلام کمیته اطلاع‌رسانی و آموزش همگانی کرونا در دانشگاه علوم پزشکی تهران که به بررسی مستندات، شواهد و پاسخ‌های علمی در مورد ویروس کرونا می‌پردازد؛ به‌طور کلی انجام جراحی در دوره‌ اپیدمی کووید 19خطر ابتلا به بیماری را افزایش می‌دهد. از طرف دیگر، به تعویق انداختن جراحی‌های ضروری ممکن است عوارض شدیدتری برای فرد داشته باشد. لذا، لازم است در تصمیم‌گیری برای انجام یا عدم انجام جراحی‌ها در دوران کرونا، موازنه دقیقی بین عوارض احتمالی انجام جراحی و به تعویق انداختن آن صورت گرفته و در نهایت نیز جراحی‌های ضروری با رعایت کلیه پروتکل‌های بهداشتی صورت گیرد.

انتهای پیام

 
 
 
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد