دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      عیدباستانی نوروز 99بر همگان مبارک باد      سال 1399 سال جهش تولید در کشور      
کد خبر: ۵۱۱۲
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۳
دستگاه اعلام كننده آلودگي گرد و غبار توسط فاطمه هوشيار فرزند يكي از كاركنان شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب اختراع شد.
به گزارش بدر پرس به نقل از روابط عمومي شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب، فاطمه هوشيار دانش آموز پايه اول دبيرستان است كه  پس از مدت ها تلاش و تحقيق  موفق به طراحي و ساخت دستگاه اعلام كننده آلودگي گردوغبار (Dust Detector ) شده است.

 اين دستگاه به دليل اهميت كاربرد آن با توجه به وقوع پديده ريزگردها در استان خوزستان وساير استان هاي غربي كشور  توسط  داوران فني دانشگاه شهيد چمران اهواز ، پارك علم وفناوري خوزستان و مركز رشد فناوري خوزستان بررسي و مورد تأييد علمي قرار گرفت و در سازمان  ثبت اختراعات كشور به ثبت رسيده و گواهي ثبت اختراع آن صادر گرديد. 

فاطمه هوشيار براي طراحي و ساخت اين دستگاه در كنار فعاليت هاي درسي خود،  مدت دو سال و نيم  مشغول تحقيق و فعاليت بوده و براي  ساخت آن 4 ميليون و 500 هزار ريال هزينه صرف نموده است كه در صورت توليد انبوه قيمت آن به حدي خواهد بود كه هر يك از شهروندان در منزل خود يك نمونه از اين دستگاه را كه جاي زيادي را اشغال نمي كند، داشته باشند.

 مخترع دستگاه در اين باره گفت: فكر اوليه ساخت چنين دستگاهي از چهار سال پيش به ذهنش خطور كرده و علت آن پيش بيني هاي نادرستي بوده كه بعضاً در خصوص وقوع پديده گرد وغبار به اطلاع مردم مي رسيده است. يكي از ويژگي هاي اين دستگاه سرعت عمل در اعلان وقوع گرد وغبار است.

وي مي گويد اين دستگاه را براي عموم مردم جهت استفاده در منازل ساخته است. اما مسئولين سازمانها وشركت هاي دولتي وخصوصي مي توانند از اين دستگاه در خوابگاه هاي دانشجويي،  زندان ها، پادگان ها، سالن هاي پرورش طيور (كه آلودگي ناشي ازگرد وغبار باعث خفگي و تلف شدن طيور مي گردد)، بيمارستان ها و ساير اماكن اداري استفاده نمايند.

سازنده دستگاه با تعبيه رله الكترونيكي در اختراع خود، دستگاه را قادر نموده تا در صورت بروز پديده گرد و غبار بصورت خودكار فن هاي مكش هوا بداخل منازل، رستوران ها و آشپزخانه ها، ساختمان هاي اداري، سالن هاي ورزشي، سالن هاي پرورش گل وگياه و قارچ، خوابگاه ها و ساير اماكن را خاموش نموده تا از ورود گرد و خاك به منزل و اين اماكن جلوگيري شود.  اين موضوع در خصوص ساختمان هاي اداري و مدارس ودانشگا ه ها كه بعضاً بدلايلي بعد از وقت اداري كسي درآن ساختمان ها جهت خاموش كردن فن ها حضور ندارد و گرد و خاك محيط بيرون توسط فن ها بداخل ساختمان كشيده مي شود بسيار كاربرد دارد.

هوشيار، كاربرد ديگر اين دستگاه را در حفاظت و جلوگيري از آسيب به توربين ها در صنايع نفت وگاز بيان مي كند كه بعضاً گرد و خاك زياد سبب  اختلال در عملكرد توربين مي شود و اين دستگاه مي تواند هشدار دهنده و متوقف كننده به جهت جلوگيري از آسيب باشد .

اين مخترع نوجوان همچنين مي گويد اگر مسئولان كمك نمايند مي توان با انجام تغييراتي در دستگاه، آن را در مرز ايران و عراق نصب كرد تا در صورت بروز پديده گرد وخاك و هنگام ورود آن بداخل كشور آن را آشكار سازي نموده و از طرق مختلف مانند خط تلفن، موبايل و ساير وسايل ارتباطي ورود گرد وخاك بداخل استان را به آگاهي عموم مردم برساند.

فاطمه هوشيار در پايان مصاحبه، ضمن تشكر از مسئولان شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب،  اظهار اميدواري كرد كه با كمك خانواده و حمايت مسئولان  به خصوص مركز تحقيقات و پژوهش هاي منطقه اي ريزد گردهاي غرب كشور مستقر در استان خوزستان بتواند دستگاهي را طراحي نموده و بسازد كه در مرز ايران و عراق در نقاط مختلف در  مرز هاي استان خوزستان، ايلام، كرمانشاه، آذربايجان غربي و كردستان نصب گرديده و از ورود ريزگرد ها بداخل كشور جلوگيري نمايد.

 اين دانش آموز فرزند رامين هوشيار از كارشناسان ايمني، بهداشت ومحيط زيست(HSE ) شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب، از مخترعين و اعضاي مركز رشد و پارك علم و فناوري خوزستان است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد