عیدباستانی نوروز 1400  و بهار طبیعت بر همگان مبارک باد .با آرزوی از بین رفتن ویروس کرونا      
کد خبر: ۵۳۰۷۹
تاریخ انتشار: ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۸
شرط واشنگتن برای پذیرش توافق با تهران | آمریکا در یک صورت مسیر غیربرجام را می‌رود | واکنش به سفر مورا به تهران
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: از تلاش‌های انریکه مورا هماهنگ کننده اتحادیه اروپا برای به نتیجه رساندن مذاکرات وین حمایت می‌کنیم.


به گزارش بدر پرس به نقل از ایرنا، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در خصوص اخبار منتشره مبنی بر در خواست سفر انریکه مورا معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده مذاکرات وین به  ایران، خبرنگار را به دفتر مورا ارجاع داد و گفت: ما دارای ارتباط نزدیکی با هماهنگ کننده اتحادیه اروپا هستیم و او به انتقال پیام ها میان دو طرف ادامه می دهد.

 سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره ادعاها مبنی بر از دست دادن امید به احیای برجام گفت: ارزیابی ما همچنان این است که بازگشت متقابل به پایبندی به برجام در راستای منافع ملی ما است زیرا به صورت دایمی و قابل تایید بر برنامه هسته ای ایران محدودیت هایی وضع خواهد کرد.

 وی در راستای سیاست هراس از پیشرفت های برنامه هسته ای صلح آمیز ایران اضافه کرد: محدودیت های برنامه هسته ای ایران از سال ۲۰۱۸ لغو شده اند و این برنامه به شکلی که برای ما غیرقابل قبول است، پیش رفته است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد: ما همچنان به تلاش ها از طریق گفتگو و مشورت با متحدان و شرکا در اتحادیه اروپا ادامه خواهیم داد تا بتوانیم این پایبندی را بدست آوریم.

وی افزود: این تلاش ها تا زمانی ادامه خواهند یافت که بازگشت متقابل به پایبندی به برجام در راستای منافع ما باشد. اگر به این نتیجه برسیم که پیشرفت های هسته ای سه سال گذشته ایران مزایای عدم اشاعه برجام را از بین برده است، آنگاه ما مسیر دیگری را انتخاب خواهیم کرد.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری تصریح کرد: ما بر بازگشت به برجام متمرکز شده ایم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بدون اشاره به زیاده خواهی های واشنگتن مدعی شد: اگر ایران می خواهد مسائلی را مطرح کند که خارج از برجام است، تهران نیز باید در مورد این مسائل مصالحه کند، این در هر مذاکره ای رواج دارد. با این حال ما بر بازگشت به پایبندی متقابل به برجام متمرکز هستیم.

در حالیکه مذاکرات وین از ۲۰ اسفند ماه ۱۴۰۰ تاکنون در انتظار تصمیم‌گیری سیاسی آمریکا است، این کشور همچنان برای لغو تحریم‌ها و تعهدات بدیهی خود که لازمه رسیدن به توافق است، شرط گذاری می کند.

نشریه آمریکایی پولیتیکو در گزارشی درباره مذاکرات وین نوشته است: دیپلمات‌ها هنوز در انتظار حل یک مساله بین آمریکا و ایران هستند. آن مساله هم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

 پولیتیکو اذعان می کند: دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا  در سال ۲۰۱۹ به عنوان بخشی از کارزار فشار حداکثری خود، سپاه را در فهرست موسوم به "سازمانهای تروریستی خارجی" قرار داد.

این رسانه آمریکایی ادامه می دهد: اکنون این موضوع به مراحل پایانی مذاکرات طولانی مدت برای احیای توافق هسته ای در دوره ریاست جمهوری جو بایدن کشیده شده است.

پولیتیکو در این گزارش همسو با سیاست های واشنگتن از یک سو مدعی می شود خروج سپاه از فهرست موسوم به سازمان‌های تروریستی خارجی، مساله مورد اختلافی است که از نظر فنی خارج از محدوده برجام است؛ و از سوی دیگر به نقل از یک مقام آمریکایی به شرط گذاری فرابرجامی آمریکا اعتراف می کند.

پولیتیکو به نقل از یک مقام آمریکایی نوشته است که موضع واشنگتن این بوده است که تا زمانی که ایران با برداشتن گام‌های خاص برای کاهش نگرانی‌های امنیتی فراتر از برجام موافقت نکند، نام سپاه را از فهرست موسوم به سازمان های تروریستی خارجی لغو نخواهد کرد.

دور هشتم مذاکرات رفع تحریم‌ها که از ششم دی‌ماه سال گذشته آغاز شد، ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ به پیشنهاد مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا وارد یک دوره تنفس شد و مذاکره کنندگان برای مشورت‌های سیاسی به پایتخت‌های خود بازگشتند.

 قریب به اتفاق کشورهای مشارکت کننده در گفت‌ وگوها، خواهان جمع‌بندی سریع‌تر مذاکرات هستند اما دستیابی به توافق نهایی در انتظار تصمیمات سیاسی ایالات متحده آمریکا در خصوص چند موضوع باقی‌مانده مهم و کلیدی است.

جمهوری اسلامی ایران می‌گوید که اگر طرف آمریکایی واقع‌بینانه عمل کند، امکان دستیابی به توافق در وین وجود دارد. توافق مد نظر ایران سندی است که تحریم ها به صورت حداکثری رفع شود و منطقه‌ هم از اجرای آن بهره‌مند شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد