عیدباستانی نوروز 1400  و بهار طبیعت بر همگان مبارک باد .با آرزوی از بین رفتن ویروس کرونا      
کد خبر: ۶۲۰۶
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۴ - ۱۶:۵۸
پس از کشمکش های فراوان اعضای شورای شهر بندر امام خمینی (ره) و استانداری خوزستان برای انتخاب شهردار جدید و تحت الشعاع قرار گرفتن بسیاری از برنامه های شورای شهر در 3 ماهه اول سال 94 فرصتی پیش آمد که خبرنگار روزنامه سرآغاز با سید هادی موسوی رییس شورای شهر گفتگویی صمیمانه انجام دهد .

پس از کشمکش های فراوان اعضای شورای شهر بندر امام خمینی (ره) و استانداری خوزستان برای انتخاب شهردار جدید و تحت الشعاع قرار گرفتن بسیاری از برنامه های شورای شهر در 3 ماهه اول سال 94 فرصتی پیش آمد که خبرنگار یدر پرس  با سید هادی موسوی رییس شورای شهر گفتگویی صمیمانه انجام دهد .
سید هادی موسوی متولد 1/1/57 در شهرستان آبادان است ، ایشان دارای مدرک تحصیلی کارشناسی آموزش ابتدایی و کارمند اداره آموزش و پرورش متاهل و دارای دو فرزند است که پس از جنگ تحمیلی تا کنون ساکن شهر بندر امام خمینی است .
ایشان در این گفت و گوی صمیمانه به سوالات زیر پاسخ دادند .

وضعیت کنونی شهرداری بندرامام خمینی چگونه است؟
در حال حاضر از نظر مالی وضعیت خوبی ندارد.متأسفانه چهل و یک میلیارد تومن بدهی دارد که همه¬ی طلبکاران در زمان شهردار قبلی کارهایی انجام داده اند که خارج از بودجه ی مصوب و بدون قرارداد بوده است.از نظر حقوق و دستمزد نیز نزدیک به سه ماه به خدمات شهری و دو ماه به نیروی انسانی پرداخت حقوق نداشته ایم.ما پس از آمدن آقای نصیری فرد طبق برنامه و اصول و همگام با شورا کار را شروع کردیم. شعار همیشگی ما این بوده که ما یازده نفریم. نه نفر اعضای شورا و شهردار و معاون شهردار تا بتوانیم به کمک هم این شرایط بحرانی را به خوبی بگذرانیم.نقطه قابل تأملی که من در جلسه شورای اداری که در شهر چمران برگزار شده بود نیز بیان کردم کم شدن مالیات ارزش افزوده است که ماه به ماه در حال کاهش یافتن است.من از فرماندار محترم خواهش کردم که فکری به حال این قضیه بکنند،وکیلی بگیرند یا از آقای کاویانی دعوت بعمل بیاورند و از ایشان بخواهند دلیل کم شدن مالیات ارزش افزوده را توضیح دهند و اما از نظر ساماندهی و کار اصولی در حال حاضر شهرداری بندر امام خمینی روبه بهبود است.
ساختار شهری بندر امام خمینی را چگونه می بینید؟
از نظر فرهنگی شهر بندر امام شهری است که از قومیت های مختلف با فرهنگ¬های مختلف تشکیل شده است. وباتوجه به وجود قومیت های مختلف جوی دوستانه و برادرانه و صمیمی وجود دارد. خداروشکر از نظر فرهنگی مشکلی نداریم. مردمی متدین ،ولایتمدارو دوست دار اهل بیت هستند.کارهای فرهنگی ای توسط خود مردم در حسینیه ها و مساجد انجام می شود و ما این دغدغه را نداریم.و خیلی خوبه که مردم در کنار دولت کارهایشان را انجام می¬دهند.از نظر ساختار شهری وساختمان سازی از نظر من آن چیزی که باید باشد نیست یعنی طبق اصول یک شهر بندری،شهری که در کنار دریاست و شهری که ساحلی ست ساخت وساز نشده است.فرهنگ دریا و ساحل و معماری اسلامی در ساخت و ساز نیامده است.موضوع دیگر اینست که ما بخاطر شرکت ها و صنایع مهاجرت های زیادی داشته ایم که این مهاجرها معمولاً آدم هایی هستند با درآمدی در سطح پایین که قادر نبودند طبق اصول شهرسازی زمین بخرند،پروانه ساخت بگیرند و ساخت کنند در نتیجه در حاشیه ی شهر سکونتگاهای غیر رسمی را تشکیل داده اند که متأسفانه نمای شهر را ازبین برده اند. این یکی از معضلاتی است که شورای اسلامی از روز اول کاری با آن مواجه بوده و سعی کردیم که در حد توانمان این سکونتگاهها را ساماندهی کنیم.این کار بسیار سخت و دشوار است. ان شاءلله که بتوانیم شهر را از وضعیت بحرانی ساخت وساز نجات بدهیم.
مهمترین اقدامات سال 93 شورای اسلامی شهر بندر امام خمینی چه بود؟
یکی از مهمترین اقدامات ما کمک به ساماندهی سکونتگاه های رسمی و غیررسمی در شهرک شهید صباغان بود.سکونتگاهی با نام شهیدحقگو ایجاد شده جهت ساکن شدن ساکنین شهرک شهید صباغان،که این افراد حاضر به جابجایی نبودند و شورای اسلامی شهر و مسئولین از طریق چندین جلسه و به کمک بخشداری و شهرسازی توانستند مردم را متقاعد کنند که جابجا شوند و تا حدودی مشکلات شهید صباغان را حل کنیم. سعی مان براینست که آن تعداد کمی از ساکنین شهرک شهید صباغان که در شهرک ماندند نیز در همان جا سامان¬دهی کنیم. از دیگر کارهای شورای شهر بندر امام خمینی کمک به ورزش شهر بوده که مبلغ قابل توجهی را به هیئت¬های ورزشی کمک کرده ایم. سالن¬های ورزشی و اماکن ورزشی را تجهیز کردیم و امکاناتی در اختیار این عزیزان قرار دادیم و توانستیم رضایتمندی را بوجود بیاوریم.
شاخص ترین مشکل شهرداری در سال 93 چه بود؟
نبود نظارت دقیق از طرف شهردار بر پیمانکاران بود.پیمانکاران شهرداری کارها را به نحو احسنت انجام نمی¬دادند و بعداز پایان کار که ما برای نظارت می¬رفتیم،می¬دیدیم که کار دور از قواعد و قوانین مربوط به کار انجام شده و همچنین خارج از بودجه¬ی مصوب که در نهایت به استیضاح شهردار منجر شد.
شهر بندر امام در حال حاضر با چه مشکلات شهری روبه¬رو است؟
بهداشت ، نبود بیمارستان.با وجود صنایع، بندر،ستاد کل بنادر و پایانه¬ی حمل و نقل در شهر،یک بیمارستان نداریم.و بهداشت هم در حد مطلوبی نیست.نبود خط اتوبوسرانی در شهر جهت خدمت رسانی به مردم،که تلاشمان را در این زمینه انجام دادیم و امیدواریم که ان¬شاءلله این کار در سال 94 انجام خواهد شد.مشکل دیگر شهر سکونتگاه¬های غیر رسمی هستند.
اگر این مشکلات رفع نشوند چه معضلاتی در دراز مدت خواهند داشت؟
وقتی مشکل بیمارستان حل نشود و یک بیمارستان مجهز نداشته باشیم،در آینده¬ نزدیک نارضایتی مردم را بدنبال خواهیم داشت در صورتیکه ما بدنبال احساس و ایجاد رضایتمندی در بین مردم هستیم. مردم با انتخاب شورای شهرجدید و دولت تدبیر و امید چشم انتظار و امیدواراند که امکاناتی به ما داده شود که بتوانیم درجهت رفع مشکلات مردم قدم برداریم. اگرناامیدی در بین مردم ایجاد شد ممکن است سرخورده شوندو در فعالیت های اجتماعی شرکت نکنند. شورای شهرقبل از ورود به عرصه شعارهای خوبی دادند که برای رسیدن به این شعارها و تحقق یافتنشان تلاشهای فراوانی کردند. با مسئولین مختلف جلساتی را برگزارکردیم وحتی فراتر از آن ازجمله مسئولین پتروشیمی، فرماندار، مسئولین استانی و خارج از استان وزارت هم مراجعه کردیم. شورای شهرواقعا میتواند تاثیرگذارباشد. اگرطبق برنامه و اصول و اهدافی که برایش تعریف شده پیش برود صدرصدمی تواندیک شهرآرمانی بوجودبیاورد. امروز سرمایه گذار وبخش خصوصی می تواند. نقش بسیار حساس و سازنده ای دربوجود آوردن شهرآرمانی داشته باشد.ما بدنبال این موضوع هستیم با سرمایه گذاری های مختلفی صحبت کردیم و امیدوارم که درسال 94 این امر محقق شود.
درسه ماه نخست سال 94 چه برنامه هایی اجرا شدند؟
 در ابتدای سال  با تعویض شهردار مواجه شدیم و همکاری نکردن عزیزان ما در استانداری در اعطای حکم جناب نصیری فرد به عنوان شهردارخیلی از برنامه ها را با مشکل مواجه کرد. کم شدن پرداخت مالیات ارزش افزوده شرکت ها به شهرداری باعث شدکه مانتوانیم آن کارها وشعارهایی را که برای سال 94 درنظرگرفته بودیم برای مناطق محروم انجام دهیم بنده با توجه به شرایط از عملکرد سه ماهه اول 94 راضی نیستم.
واقعیت¬های شهر بندر امام¬خمینی که باید وجود داشته باشند اما ندارند چیست؟
با توجه به اینکه این شهر شهری بندری است و صنایع در آن وجود دارد،افرادی که وارد این شهر می¬شوند انتظار دارند با یک شهر آرمانی و منظم روبه¬رو شوند مثل جزیره¬ی کیش.ما این شرایط را داریم.وقتی وارد جزیره کیش می¬شودی با یک نظم خاص از نظر ساختمانی و معماری و مشخصه¬های شهری روبه¬رو می¬شوید که در شهر بندرامام از این نظم خبری نیست. وجود صنایع در کنار شهر ما باعث می¬شود که  افراد تصورشان راجع به شهر متفاوت تر از اینی که هست،باشد.وقتی برای مسافرت و بازدید به این شهر می¬آیندانتظار دارند که با یک شهر بندری،با یک ساحل آباد،با المان¬های بندری،بافرهنگ بندری و با بازار ته¬لنجی روبه¬رو شوند،که متأسفانه از این¬ها خبری نیست.مقصر اصلی از نظر من مسئولین قبل از ما هستند چون در این زمینه برنامه¬ریزی و تلاشی نداشته¬اند.علاوه¬بر این برای تحقق یافتن این طرح¬ها افرادی سنگ¬اندازی هم می¬کنند و نمی¬گذارند که ما به این اهداف برسیم.
چقدر می¬توان به آینده بندر امام خمینی امیدوار بود؟
ما که خیلی امیدواریم.امیدواریم با وجود فرماندار محبوب آقای قمر و بخشدار محترم،مسئولین و شورای شهر محترم، شهردار محترم که تخصصشان معماری است شهر را به آبادانی برسانیم. من استدعا دارم از همه¬ی عزیزان ومسئولینی که در محیط شهر صنعتی بندر امام فعالیت می¬کنند دلشان به حال شهر و مردم بسوزد و در بهبود و آبادانی شهر کمک کنند. از استاندار محترم می¬خواهم هر چه زودتر مشکلات محدوده¬ی شهرستان را حل کند که ان¬شاءلله تکلیف مشخص شود که ما یک نقشه¬ی آرمانی را شروع کنیم و به آن اهدافی که باید برسیم.
رویکرد و نگاه شورا و شهرداری برای درآمدزایی چیست؟
ما بدنبال این هستیم که رای¬زنی¬هایی با بخش خصوصی بشود و یک سری اقدامات انجام بدهند که هم باعث ایجاد اشتغال و هم باعث ایجاد درآمدزایی برای شهرداری و شهر بشود. صنایع هم بپذیرندو مجتمع¬های تجاری و ساحل سازی انجام بدهند که از این طریق هم،درآمدزایی داشته باشیم. صنایع فولاد با بندرامام¬خمینی وارد مذاکره شده که ان¬شاءلله به زودی استارت ساخت صنایع فولاد در کنار شهرک صنعتی بندر امام خواهد شد که این یک اشتغال¬زایی با ظرفیت هزار نفری است و درآمدزایی خوبی خواهد بود.
هماهنگی بین شهرداری و دیگر ارگان¬ها و ادارات را چقدر در پیشبرد اهداف و ایجاد سازندگی مؤثر می¬دانید؟
خیلی مهم است. من به این شعر(بنی آدم اعضای یکدیگرند) اشاره میکنم که ادارات و شهرداری هم تقریبا مانند اعضای بدن یک انسان هستند. اگر تعامل خوب وسازنده ای بین آنها نباشدشهرآباد نمی شود. حتما تعامل باید وجود داشته باشد.که خداروشکر این تعامل در شهرما وجود دارد. مشکلات از جایی دیگر نشات می گیرد. مثلا تعامل بین شهرداری و شرکت آنها وجود دارد اما عدم تخصیص بودجه کافی و فرسوده بودن سیستم آبرسانی و فاضلاب مشکل ایجاد کرده است. مشکلات هم رفع نمی شوند. تعامل بین اداره برق ، مخابرات، گاز وسایر ادارات با شهرداری وجود دارد ولی همانطورکه اشاره کردم عدم اختصاصی بودجه مورد نیازهست که باعث می شود کارها انجام شوند.
نیازهای شهری مردم بندرامام را چه می دانید؟
یک بازار خوب، بیمارستانی مجهز، وخط اتوبوسرانی و ورزشگاه مجهز برای پرکردن اوقات فراغت فرزندانشان نیاز دارند. مردم بندرامام به یک حامی واقعی در راس که نماینده مجلس باشدنیاز دارند که انشالله اینها محقق بشود.
مهمترین هدف اعضای شورای شهربندرامام درسال جدید چیست؟
خدمت، خدمت و خدمت به مردم عزیز شهربندرامام خمینی وایجاد ورضایتمندی در بین این عزیزان است.
نظرشما راجع به بازی منتخب استقلال و پرسپولیس با منتخب بندرامام چیست؟
می خواهم تشکرکنم از مدیرت محترم اداره کل بنادرجناب آقای عبداللهی بخاطراین حرکت سازنده که واقعا باعث خوشحالی مردم و مسئولین شد. من بعنوان  نماینده مردم خوشحالم که این اتفاقات تداوم پیداکند ما بنادر را جزئی ازشهر خودمان می دانیم وامیدواریم این مسئولین بندر برنامه ریزی کنند که این رویدادها برای شهربندرامام اتفاق بیفتد. بسیاربازی خوبی بود شماهم حضور داشتید وشعف وشادمانی مردم بندرامام را ازحضوراین عزیزان دیدیم.از این عزیزان متشکرم واین موضوع روبه فال نیک میگیریم.
در پایان اگرصحبتی دارید بفرمائید.
مردم بندرامام بسیارمردم محجوب وخوبی هستند. بسیارمردم مهمان نوازی هستند آنقدر مهمان نوازند که خود درخانه نشسته اند وکار رابه عزیزانی که از خارج از استان می آیند می دهند. انقدرمهمان نوازند که این همه صنایع، بندر، اداره گمرک، پتروشیمی و پایانه حمل ونقل درکنارشان هست ولی دریغ از یک بیمارستان . مردم بندرامام آنقدر مهمان¬نوازند که بچه¬هایشان را برای کار به بندر می¬فرستند و متأسفانه به دلیل ترافیک سنگین ونبود نظارت دقیق جنازه¬هایشان را تحویل می¬گیرند.صحبت پایانی من این است مردم بندرامام را دریابید.
 

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد