دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      عیدباستانی نوروز 99بر همگان مبارک باد      سال 1399 سال جهش تولید در کشور      
کد خبر: ۷۱۵۲
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۷
وضع تالاب هورالعظیم در دو ماه اخیر بسیار حاد شده و هم اکنون تنها 30 درصد آب این تالاب باقی مانده است.
به گزارش بدرپرس ، مدیر کل اداره حفاظت محیط زیست استان خوزستان گفت: بخش عظیمی از آب تالاب هورالعظیم از طریق رودخانه کرخه تامین می شود و هم اکنون حوزه آبریز کرخه بحرانی ترین وضعیت را در میان سایر بخش های زیست محیطی استان خوزستان به لحاظ کم آبی دارد.
احمد رضا لاهیجان زاده گفت: در حاشیه تالاب هورالعظیم، حاصلخیزترین دشت های استان قرار گرفته است و کم آبی در رودخانه کرخه به حدی است که آبی از این رودخانه وارد تالاب هورالعظیم نمی شود.
به گفته لاهیجان زاده، در دو ماه گذشته وضعیت تالاب هورالعظیم بسیار حاد شده است و این تالاب به سمت خشکی کامل پیش می رود.

مدیر کل اداره حفاظت محیط زیست استان خوزستان اظهار داشت : به منظور کنترل این بحران بزرگ در تالاب هورالعظیم هم اکنون سازمان آب و برق استان خوزستان، کشت تابستانه در دشت آزادگان، هویزه و حمیدیه را ممنوع اعلام کرده است.
وی گفت : آب 60 هزار هکتار از اراضی کشاورزی واقع در دشت آزادگان، هویزه و حمیدیه از رودخانه کرخه تامین می شود.
این مقام مسئول در استان خوزستان تاکید کرد: آب موجود در تالاب هورالعظیم به 30 درصد مقدار اولیه آن رسیده که بی سابقه است.
وی با اشاره به وجود کانالی که از اهواز به سمت هورالعظیم می رود، خاطرنشان کرد: در سازمان آب و برق استان خوزستان مطالعات به منظور انتقال آب کارون به تالاب هورالعظیم در حال انجام است.
مدیر کل اداره حفاظت محیط زیست استان خوزستان گفت : طول این کانال حدود 90 کیلومتر است که در صورت امکان می تواند مقدار زیادی آب از کارون را به هورالعظیم انتقال دهد و در نهایت در راستای احیای تالاب نقش مهمی را ایفا کند.

لاهیجان زاده افزود : بخشی از این کانال در زمان جنگ احداث شده و بخشی از آن را شرکت توسعه نیشکر استان ایجاد کرده است.
هورالعظیم یا تالاب بزرگ هویزه بزرگ‌ترین تالاب استان خوزستان و یکی از بزرگ‌ترین تالاب‌های ایران است. 
این تالاب در مرز ایران و عراق واقع شده و حدود یک سوم این تالاب در ایران و بقیه آن در عراق است. این تالاب از دیدگاه منابع جانوری و گیاهی بسیار غنی بوده اما با نابودی روبروست.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد