عیدباستانی نوروز 1400  و بهار طبیعت بر همگان مبارک باد .با آرزوی از بین رفتن ویروس کرونا      
کد خبر: ۷۲۸۷
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۰
شركت بهره برداري نفت و گاز مارون با گستره اي بيش از 1400 كيلومتر مربع ، در بردارنده ميادين بزرگ، منحصر به فرد و پيچيده اي چون مارون، كوپال و شادگان است كه از شمال به هفتگل و نفت سفيد، از شرق و جنوب شرقي به رودخانه جراحي و از غرب و جنوب غربی به 30 كيلومتري اهواز محدود بوده و روزانه حدود 600 هزار بشكه نفت از آن توليد مي گردد. علاوه بر اين، توليد روزانه 570 ميليون فوت مكعب گاز، افزون بر 25 هزار بشكه گاز مايع و 7 هزار بشكه ميعانات گازي يا نفتا، بخش ديگري از توليدات هيدروكربوري شركت بهره برداري نفت و گاز مارون است و اين شركت را درفهرست اصلي ترين تامين كنندگان خوراك پتروشيمي ها در سطح كشور قرار داده است. در اين گزارش به مروري بر عملكرد اين شركت پرداخته مي شود.
*شركت بهره برداري نفت و گاز مارون در سال 93 موفق به تحقق 101 درصدي برنامه توليد نفت خام شد و اين نرخ توليد تا پايان تير ماه 94 به 101. 4 درصد ارتقا يافت

انجام تعميرات اساسي ايستگاه تزريق گاز مارون و بازرسي خطوط لوله

پس از اينكه در نيمه دوم سال 93 شاهد كاهش زمان تعميرات اساسي از 45 به 38 روز بوده و مشاهده شد كه به موجب اين كاهش زمان، 70 ميليون متر مكعب گاز بيش از برنامه پيش بيني شده درمخزن آسماري مارون تزريق گرديد، شركت بهره برداري نفت و گاز مارون توانست با همكاري شركت خدمات مهندسي و تجهيزات صنعتي توربين جنوب، تعميرات اساسي تجهيزات فرايندي و مخازن خود را به ميزان 115 درصد تحقق بخشد. علاوه بر اين، بازرسي بيش از 1500 كيلومتر خط لوله توسط اداره بهره برداري نيز از اقدامات كارشناسان شركت بود كه در آن شناسايي نقاط آسيب پذير، اشكالات و معايب اين خطوط لوله در مدتي كمتر از 60 روز به انجام رسيد و نتايج آن با ادارات مربوطه درميان گذاشته شد.

سامانه هاي رايانه اي ، پايشگر عمليات توليد نفت و گاز مارون

POM سامانه اي است كه جهت پايش عمليات توليد در شركت بهره برداري نفت و گاز مارون طراحي، ايجاد و پياده سازي شد. سامانه Production Operation Monitoring را مي توان از نسل جديد برنامه هاي پايشي دانست كه نفت و گاز مارون موفق گرديد آن را توليد كند. تعيين ملزومات رفع تنگنا (كالا/خدمات)، تعيين كارگروه پيگيري موضوع و ثبت اقدامات آنها، ثبت دوره هاي يادآوري جهت پيگيري موضوعات در جلسه صبحگاهي عمليات، ثبت دستاوردهاي كارگروه به عنوان درس آموخته هاي سازمان و تهيه گزارشات متنوع و تحليلي را مي توان از ويژگي هاي عمده اين سامانه دانست. سامانه مديريت مصرف كالا نيز سامانه اي است كه در سال 94 معرفي شد كه تعیین وضعیت مصرف کالا در کارتابل خصوصی ادارات، مشاهده گزارشات از جمله موجودی کالاهای هر اداره، مغایرت خرید و مصرف کالای ادارات و گزارش ریالی هزینه هاي خريد به تفكيك ادارات و گروه هاي كالا را ميتوان از توانمندي هاي اين سامانه جديد نام برد كه به دست توانمند كارشناسان شركت طراحي و نگارش گرديده است. لازم به ذكر است از ابتداي سال 93، 18 سامانه جهت تسهيل هر بيشتر كنترل و پايش فرايند توليد و پيشبرد اهداف سازمان در زمينه رسيدگي به امور كاركنان در حوزه هاي علمي، فني و رفاهي در شركت بهره برداري نفت و گاز مارون طراحي گرديده است كه سامانه مدیریت پروژه ها، سامانه گردآوري داده هاي صنعتي (IDA )، سامانه نظارت بر فرآیند تولید، سامانه امور کارکنان، سامانه مبادله اندوخته ها و تجربيات (سمات) ، سامانه خدمات رايانه اي ، سامانه انتقال داده هاي سرچاهي، سامانه پايش عمليات توليد، سامانه ثبت و ارزيابي اطلاعات تامين كنندگان كالا و منابع خريد، سامانه مديريت چاپ، سامانه رسانه ديجيتال روابط عمومي، سامانه مجازي اتوماسيون صنعتي، سامانه مکانیزه خدمات اداری، سامانه امور منازل، سامانه مدیریت پرسنل ارکان ثالث، سامانه جامع مديريت فرآيند آموزش و سامانه برنامه ريزي نگهداري تعميرات را شامل مي شوند.

براي اولين بار در سطح مناطق نفتخيز جنوب، طراحي و احداث مركز داده در مارون

مركز داده (Data Center ) شركت بهره برداري نفت و گاز مارون با توجه به افزايش قابل ملاحظه ضريب نفوذ فناوري هاي نوين اطلاعاتي در فرآيندهاي جاري شركت و با هدف فراهم آوردن زير ساخت مناسب بر اساس استانداردهاي روز طراحي و احداث گرديد. ايمني، حفاظت فيزيكي و پايداري سرويس شامل تامين برق پايدار و بدون قطعي غيرمترقبه از استانداردهاي اين مركز مي باشند به طوريكه علاوه بر جلوگيري از دسترسي غيرمجاز، احتمال قطعي غير مترقبه سرويس رايانه اي را به صفر رسانده و سرورهاي مركزي موجود در اين محل به صورت تمام اتوماتيك از نظر حريق و نفوذپذيري محافظت مي شوند. پشتيبان گيري از اطلاعات سازمان از ديگر مزاياي اين مركز بوده و دسترسي به سيستم نيز تعريف شده است و فقط تعداد مشخصي از افراد مجوز دسترسي داشته كه ضريب اطمينان از امنيت داده ها را ارتقاء مي بخشد.

براي اولين بار در سطح وزارت نفت، ساخت دستگاه كنترلر توسط مارون

دستگاه كنترلر هوشمند شارژرهاي صنعتي واحدهاي عملياتي تا توان 30KVA براي نخستين بار در سطح صنعت نفت كشور توسط كارشناسان نگهداري و تعميرات شركت بهره برداري نفت و گاز مارون طراحي و ساخته شد. تامين برق بدون وقفه همواره در سازمانهاي توليدي موضوعي جدي بوده و استفاده از برق DC از طريق باتري هاي صنعتي جهت تامين برق مورد نياز و قطع نشدني در كنترل و پايش عمليات توليد از موارد اجتناب ناپذير بوده است. شارژرها و UPS ها از يك سيستم كنترل مركزي جهت اعمال دستورات به ساير قسمتهاي تجهيز و در نهايت ايجاد خروجي با ثبات و پايدار براي ادوات ابزار دقيق و كنترلي بهره مي برند و از آنجائيكه سخت افزار و المانهاي قدرت اين دستگاه و نيز مدارهاي آنها داري توپولوژي يكساني است، بيشترين تفاوت در سيستم كنترل يا همان پردازشگر اصلي بوده كه در صورت طراحي و ساخت دستگاهي با ماژول كنترلي واحد، بسياري از تجهيزات و دستگا هاي گرانقيمتي كه از سرويس خارج شده اند را مي توان دوباره احياء كرد و به سرويس آورد. كنترلر SBC-600 ره آورد اين ايده است و در شرح مزاياي اين دستاورد مي توان گفت كه نياز به نمونه خارجي آن كاملا برطرف شد، سيستم كنترل كاملا ارتقاء يافت، نياز به تعويض شارژرها و صرف هزينه هاي هنگفت از بين رفت و توسعه دانش فني علاوه بر بومي سازي آن حاصل گرديد.

ارتقاء سيستم مخابراتي مارون از  CPUبه Apply Server

ارتقاء نسخه CPU سيستم به بالاترين و جديدترين نسخه موجود، افزايش سرعت بالا آمدن سيستم مركز تلفن از 20 به زير 10 دقيقه و افزايش سرعت اجراي نرم افزارهاي مركز يا همان نرم افزار مديريت از 15 دقيقه به 15 ثانيه را مي توان از مزاياي اجراي اين طرح دانست. رفع محدوديت هاي توسعه مركز از بعد نرم افزاري و ترافيك تلفني علاوه بر تامين توان نرم افزاري سيستم ستاد مركزي شركت جهت اتصال به شبكه سراسري كارخانه ها و همچنين ترانزيت بين شركتي را مي توان از ديگر از جنبه هاي مثبت پياده سازي اين طرح برشمرد.

 

نشت بندي خط لوله بجاي يك هفته، در يك ساعت

يكي از خطوط لوله غير فلزي انتقال پسآب واحدهاي نمكزدايي شركت بهره برداري نفت و گاز مارون به همت كارشناسان اداره تعميرات خطوط لوله اين شركت تنها در يك ساعت و با استفاده از قطعات ساخت داخل مورد تعميرات و نشت بندي دائم قرار گرفت. اين مهم براي اولين بار در ميان شركتهاي بهره بردار زير مجموعه مناطق نفتخيز جنوب انجام پذيرفت و همگان را نسبت به خودكفايي كامل از تخصص و تجهيزات خارجي اميدوارتر كرد. كار تعمير و نشت بندي اين نوع لوله خاص پيش از اين در انحصار خارجي ها بود كه براي يك پروژه اين چنيني، يك هفته زمان و مبالغ هنگفت صرف مي شد، اما با ايده اي كه ارائه شد، يعني ساخت فلنج، بوش و كونس در داخل كشور و توسط سازندگان بومي استان خوزستان و استفاده از آنها بجاي كيت و لوله 20 متري U شكل خارجي ، محل نشت بصورت كامل مهار شد. قيمت يك كيت خارجي ، بجز هزينه لوله U شكل و جابجايي زمان بر تجهيزات بزرگ آنها علاوه بر اسكان ، ترابري و دستمزد يك هفته اي كاركنان شركت، حدود 5 ميليارد ريال است ، در حاليكه 10 سري از تجهيزات نشت بندي فقط با 30 ميليون ريال ساخته شد، يعني 10 مورد نشتي بجاي اينكه با هزينه اي بيش از 500 ميليارد ريال و 10 هفته زمان رفع گردد، با 30 ميليون ريال و 10 ساعت صرف وقت مرتفع مي شود.

جشنواره افتخارات پژوهشي كاركنان مارون در داخل و خارج كشور

كاركنان جوان شركت بهره برداري نفت و گاز مارون موفق به كسب افتخارات پژوهشي قابل توجهي در ايران و خارج از ايران گرديدند. بازي هاي مديريتي ، روش نوين در توسعه و آموزش منابع انساني در دومين كنفرانس ملي آموزش و توسعه سرمايه انساني ايران ، شبيه سازي ديناميكي ربات آتونوماس درون لوله هاي نفت و گاز بوسيله نرم افزارهاي Adams و MATLAB در سومين كنفرانس سيستم هاي مكانيكي و نوآوري صنعتي دانشگاه آزاد. دو مقاله تحت عناوين ارائه روش نوين در آموزش ضمن خدمت كارشناسان واحدهاي عملياتي نفت مبتني بر آموزش الكترونيك علاوه بر بررسي عدم تقارن قيمت نفت خام و بنزين خرده فروشي در بازار آمريكا را در كنفرانس بين المللي مهندسي و مديريت محيط زيست لهستان، كمانش ورق ساندويچي ارتوتروپيك متقارن با تكيه گاه هاي گيردار تحت بارهاي فشاري گسترده در سومين كنفرانس ملي سيستم هاي مكانيكي و نوآوري صنعتي دانشگاه آزاد اهواز، بررسي مكانيزم خوردگي لوله API-5lX52 دستگاه تفكيك گر سيار نفت (MOT ) چاه هاي نفت در حضور اسيد كلريدريك و بازدارنده هاي محيطي و موازنه زمان-هزينه با در نظر گرفتن محدوديت منابع در پروژه هاي چند حالته با استفاده از الگوريتم ژنتيك اصلاح شده در دوماهنامه بين المللي علوم طبيعي هندوستان عناوين پژوهش هايي هستند كه در سالهاي 93 و 94 توسط كاركنان اين شركت انجام شد.

در راستاي صيانت از محيط زيست، نفت و گاز مارون همراه با طرح ملي محيط يار

شركت بهره برداري نفت و گاز مارون به منظور آشنا سازي هر چه بيشتر ساكنان اطراف تاسيسات عملياتي خود با اصول ايمني و استانداردهاي زيست محيطي، طرح ملي محيط يار را با همكاري سازمان حفاظت محيط زيست استان اجرا كرد. در سال 93، شركت بهره برداري نفت و گاز مارون بيش از 450 ميليون ريال را صرف حمايت از اين طرح در بخش هاي آموزش و اطلاع رساني نمود. در راستاي اجراي طرح محيط يار در سال 94 ، 4000 كتاب آموزش اصول و روشهاي حفاظت از محيط زيست جهت رده سني كودك، نوجوان و جوان تهيه شده است كه در آينده نزديك با همكاري سازمان حفاظت محيط زيست استان در روستاهاي همجوار واحدهاي عملياتي شركت توزيع خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد