کد خبر: ۷۵۴۷
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۹

شركت ملي مناطق نفت خيز جنوب به عنوان بزرگ¬ترين شركت توليدكننده نفت خام كشور، جايگاه ويژه اي در تامين انرژي و گردش اقتصاد كشور دارد. وجود صدها پروژه فعال در اين شركت علاوه بر ايجاد فرصت هاي كسب و كار و رونق اقتصادي استان هاي حوزه نفتخيز واقع در حوزه فعاليت، نقش مهمي در تحقق اهداف عالي نظام در زمينه پيشرفت و تعالي كشور و دستيابي به اهداف برنامه پنجم توسعه دارد.
اگر هفته دولت را فرصتي براي بررسي عملكرد سازمان ها و دستگاه هاي دولتي بدانيم، نگاهي به عملكرد موفق شركت ملي مناطق نفت خيز جنوب در يكسال گذشته بيانگر عزم و اراده و همت و پشتكار مجموعه مديريت و كاركنان اين شركت براي عبور از تحريم ها و دستيابي به اهداف و برنامه هاي از پيش تعيين شده منطبق با برنامه ابلاغي از سوي شركت ملي نفت ايران است. آنچه در پي مي آيد مهمترين سرفصل ها و عناوين دستاوردهاي اين شركت از هفته دولت 1393 تا هفته دولت 1394در بخش هاي عمليات و توليد، پژوهش و فناوري و ساخت  داخل است:

عمليات و توليد
تحقق 100 درصدي برنامه توليد نفت در مناطق نفت خيز جنوب
در سال جاري به طور ميانگين، بيش از 100 درصد برنامه هاي توليد نفت و گاز شركت ملي مناطق نفت خيز جنوب محقق شد. اين شركت حدود 83 درصد نفت و 16 درصد گاز كشور را توليد مي كند و تامين خوراك پالاشگاه ها و بخش اعظم واحدهاي پتروشيمي را عهده دار است.

آغاز حفاري 40 حلقه چاه نفتي در ميدان آزادگان جنوبي
همزمان با شتاب بخشي به توسعه ميدان آزادگان جنوبي، حفاري 40 حلقه چاه اين ميدان به شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب واگذار و عمليات در يك برنامه زمانبندي مشخص آغاز شد. با توجه به اين كه ميدان آزادگان مهمترين ميدان نفتي مشترك كشور محسوب مي شود شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب براي صيانت از منابع كشور تمام توان خود را براي اجراي برنامه حفاري چاه‌ها مطابق با برنامه زمانبندي به كار خواهد بست. 
 
راه اندازي مجموعه جديد دستگاه سيار فرآورش نفت(MOT) 
با هدف حفظ محيط زيست و پيشگيري از آلودگي خاك و هوا مجموعه جديد دستگاه سيار فرآورش نفت(MOT) در شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب راه اندازي شد. مجموعه فرآورش سيار نفت به منظور فرآورش نفت خام روي چاه هايي كه مورد تعمير قرار گرفته اند استفاده مي شود تا از نفت ريزي و آلودگي زيست محيطي جلوگيري به عمل آيد. هر دستگاه فراورش سيار سالانه قابليت انجام  50 عمليات سرچاهي را دارد كه بطور ميانگين در هر عمليات از هدر رفت  1000 بشكه نفت خام جلوگيري مي شود.

احداث نخستین کارخانه نمکزدایی نفت با تجهیزات ساخت داخل
کارخانه نمکزدایی میدان لب سفید به عنوان نخستین کارخانه نمکزدایی نفت با تجهیزات ساخت داخل تكميل و راه اندازي شد. اين كارخانه با ظرفيت فرآورش روزانه 30 هزار بشكه نفت در این میدان نفتی با هدف افزايش كيفيت نفت خام استحصال شده از اين ميدان احداث شده است. تجهيزات اصلي اين كارخانه شامل ديسالتر، مخازن تحت فشار مايعات هيدروكربوري، گاز، سوخت و آب، مبدل حرارتي آب و نفت و كوره پيش گرمكن غير مستقيم نفت خام است.

جلوگیری از بروز فوران یک چاه

با هوشیاری نیروهای عملیاتی و گزارش بهنگام نشست و آسیب دیدگی تاج چاه شماره 20 اهواز از بروز فوران و خسارات جدی به چاه جلوگیری به عمل آمد.

در پی این رویداد، کارشناسان مدیریت امورفنی این شرکت  و شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون بلافاصله در محل حضور یافته و پس از بررسی وضعیت چاه و میزان آسیب دیدگی، برنامه تعمیر فوری و ایمن سازی آن را در دستور کار قراردادند.

در ادامه این عملیات نیروها و تجهیزات مورد نیاز به محل چاه گسیل و تمهیدات لازم جهت نصب پلاک، ترمیم جداره و تعویض  ولهد چاه فراهم گردید.

 

تعمير اساسي 1595 تجهيز  فرآيندي در مناطق نفتخيز جنوب

1595دستگاه تجهيزات و ماشين آلات فرآيندي در گستره عملياتي شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب از سوي شركت خدمات مهندسي و تجهيزات صنعتي توربين تعمير اساسي شد. اين تجهيزات و ماشين آلات مربوط به كارخانه هاي تقويت فشار گاز، گاز وگاز مايع و تزريق گاز و واحدهاي بهره برداري و نمكزدايي است كه در سال 1393 تعمير اساسي شدند. ماشين‌آلات تعمير شده شامل توربين‌ها و كمپرسورهاي گازي، توربين‌هاي نيرو، پمپ‌هاي انتقال نفت، ژنراتورها و الكتروموتورهاي شركت هاي بهره برداري نفت و گاز كارون، مارون، گچساران، آغاجاري هستند.

 

تعمير اساسي 26 كارخانه نفت و گاز در مناطق نفت خيز جنوب

26 كارخانه نفت و گاز در گستره عملياتي شركت ملي مناطق نفت خيز جنوب تعمير اساسي شد. در اين مدت بيش از 35 دستگاه توربين گازي نيز در بخش كارگاهي و واحدهاي عملياتي تعمير اساسي شد و در اختيار واحدهاي عملياتي قرار گرفت. همچنين تعمير اساسي 45 كمپرسور گازي واحدهاي عملياتي مناطق نفتخيز جنوب در مدت پيش گفته از ديگر فعاليت هاي شركت توربين جنوب محسوب مي شود. تعمير اساسي بيش از 10 پمپ انتقال نفت و بيش از 50 الكتروموتور برقي و تحويل آنها به شركت هاي بهره برداري را بخش ديگري از موفقيت هاي اين شركت محسوب مي شود.

جابجايي 27 دكل حفاري و 110 ميليون ليتر سوخت در راستاي پشتيباني از توليد
27 دكل حفاري توسط ناوگان عمليات ترابري سنگين شركت خدمات ترابري و پشتيباني نفت در گستره عملياتي شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب جابجا شد.  همچنين110 ميليون ليتر سوخت گازوئيل از سوي اين شركت به دكل هاي تعميراتي و توسعه اي، دكل هاي شركت پيراحفاري ايران و كارگاه شماره 5 شركت ملي حفاري ايران حمل و ارسال شد. ارسال بيش از 75 هزار تن لوله جداري و بيش از 71 هزار تن مواد شيميايي به دكل هاي حفاري و دستگاه هاي لوله مغزي سيار و تامين و ارسال بيش از 619 ميليون ليتر آب آشاميدني دكل هاي حفاري، دستگاه هاي لوله مغزي سيار و تاسيسات شركت هاي نفت و گاز كارون و مارون از ديگر فعاليت هاي اين شركت محسوب مي شود.

افزايش 63 درصدي تزريق گاز به ميدان نرگسي در مناطق نفتخيز جنوب

عملكرد كارخانه تزريق گاز نرگسي با توجه به فعاليت‌هاي گسترده‌اي كه جهت تداوم كاركرد كمپرسورهاي گازي اين ايستگاه صورت گرفت، بيش از 63 درصد افزايش يافت. نگهداري، تعمير و راه‌اندازي اين كمپرسورها توسط نيروهاي عملياتي، تعميراتي و مهندسي شركت بهره‌برداري نفت و گاز گچساران و ستاد شركت ملي مناطق نفت خيز جنوب انجام شده است. با توجه به اهميت اين ايستگاه و پيچيدگي عمليات كنترل و نگهداري كمپرسورها، استفاده از حداكثر ظرفيت اين ايستگاه با استفاده از توان و دانش متخصصان اين شركت در اولويت قرار دارد.

  مجتمع تزريق گاز آغاجاري با حداكثر ظرفيت عملياتي شد
با تلاش كارشناسان ايراني مجتمع بزرگ تزريق گاز آغاجاري با حداكثر ظرفيت  در مدار عمليات قرار گرفت. با راه اندازي فاز 12 طرح توسعه ميدان مشترك پارس جنوبي و تامين گاز كافي، حجم تزريق گاز به ميدان آغاجاري به ظرفيت اسمي حدود 56 ميليون متر مكعب در روز نزديك شده است که اين حجم گاز بيشترين توان تزريق از زمان راه اندازی ایستگاه در اوایل سال 1388 تاکنون است. اين مجتمع داراي 6 رديف توربوكمپرسور عملياتي و يك رديف يدك است كه هم اكنون هر 6 ردیف توربوكمپرسور اين ایستگاه پس از تعميرات اساسي، در عمليات قرار گرفته است.
براساس مطالعات و برآوردهای مهندسی مخازن، تزریق گاز به میدان نفتی آغاجاری، بازیافت ثانويه نفت در مخزن آسماری این میدان را 3 تا 5/3 میلیارد بشکه محقق خواهد نمود و با افزايش فشار مخزن موجب توليد نفت بدون استفاده از روش‌هاي فرازآوري مي‌گردد كه صرفه جويي قابل توجهي در بر خواهد داشت.

امكان توليد نفت از مخزن آسماري ميدان رودك

با حفاري و تكميل سومين حلقه چاه در ميدان رودك، توليد نفت از مخزن آسماري اين ميدان امكان پذير شد.
چاه پس از حفاري و بررسي هاي فني و تخصصي بسيار و انجام آزمايش هاي متعدد، در لايه مناسبي از سازند آسماري تكميل گرديد. پس از چند مرحله عمليات اسيدكاري و انگيزش چاه توسط كارشناسان مهندسي بهره برداري  مناطق نفتخيز جنوب و همكاري كارشناسان و مسئولين شركت بهره برداري نفت و گاز گچساران اين چاه هم اكنون به عنوان اولين چاه توليدي نفت مخزن آسماري رودك آماده بهره‌برداري شده است. ظرفيت اين چاه يك‌هزار بشكه در روز است كه با احداث خط لوله، توليد از اين چاه آغاز خواهد شد ضمن آنكه توسعه مخزن با حفر چاه‌هاي جديد نيز در دستور كار قرار دارد.

توليد نفت از مخزن بنگستان ميدان منصورآباد در مناطق نفتخيز جنوب 
توليد نفت از مخزن بنگستان ميدان منصورآباد آغاز شد. توليد از اين مخزن پس از مطالعه و بررسي هاي تخصصي جهت تعيين محل چاه جديد، با  اتمام عمليات حفاري چاه شماره 10 منصور آباد كه با سختي و پيچيدگي هاي زيادي همراه بود،  و در مدار عمليات قرار گرفتن اين چاه ،آغاز شد. اين چاه با ظرفيت روزانه يك هزار بشكه در روز در مدار توليد قرار گرفته است و با توليد از اين چاه، مخزن بنگستان ميدان منصور آباد با داشتن ميليون‌ها بشكه نفت درجا، به مخازن در مدار توليد مناطق نفتخيز جنوب اضافه گرديد.

پايان پروژه عمليات لرزه‌نگاري سه بعدي ميدان بي‌بي‌حكيمه

عمليات لرزه‌نگاري سه بعدي ميدان نفتي بي‌بي‌حكيمه در شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب پايان يافت. قرارداد اجرايي اين پروژه بزرگ در سال 1391 بين شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب و يكي از شركتهاي داخلي منعقد گرديد. اين پروژه به وسعت بيش از 2000 كيلومتر مربع در گستره 4 استان خوزستان، بوشهر، كهگيلويه و بوير احمد و استان فارس اجرا شده و در طي آن 108000نقطه انفجاري انجام و اطلاعات لرزه اي سه بعدي برداشت گرديد. با پردازش و تفسير اين اطلاعات نقشه‌هاي جديد عمقي از وضعيت ساختمان مخازن آسماري، بنگستان و خامي اين ميادين تهيه خواهدگرديد كه در كاهش ريسك حفاري چاه ها ، انجام محاسبات حجمي ، افزايش توليد و فرآيند توسعه ميادين ياد شده نقش بسيار ارزنده و تعيين كننده خواهد داشت.
تكميل طرح افزايش توان تزريق گاز در ميادين كرنج و پارسي

طرح افزايش توان تزريق گاز در ميادين كرنج و پارسي در شركت ملي مناطق نفت خيز جنوب تكميل و راه اندازي شد. اين طرح به منظور افزايش توان تزريق در مخازن كرنج و پارسي از روزانه 900 ميليون فوت مكعب در زمان حاضر به يك ميليارد و 100 ميليون فوت مكعب اجرا شده است. عمليات اجرايي اين طرح شامل افزايش رديف هاي تراكم گاز با نصب كمپرسورهاي جديد در ايستگاه هاي تزريق گاز شماره 500 كرنج و 700 پارسي وتوسعه شبكه تزريق گازوتسهيلات سرچاهي براي سه حلقه چاه تزريقي جديد است كه با موفقيت به اتمام رسيده است. ميدان هاي كرنج و پارسي نقش عمده اي در توليد نفت كشور دارند و افزايش ظرفيت تزريق گاز به آنها امكان جبران كاهش گاز تزريقي در زمستان را به علت افزايش مصارف خانگي و صنعتي و در نتيجه توليد صيانتي از مخازن را فراهم مي كند.

پژوهش و فناوري و محيط زيست

بكار‌گیری آزمايشي انرژی خورشیدی در مناطق نفتخيز جنوب
به منظور بسترسازی و به‌کارگیری انرژی‌های پاک و تجديدپذير در شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب، پروژه آزمايشي استفاده از انرژی خورشیدی در شهرک نفت اهواز اجرا شد. در این پروژه 20 عدد پایه چراغ خورشیدی در شهرک نفت نصب شده‌ است که منجر به صرفه‌جویی سالانه 3070 کیلووات ساعت در انرژی الکتریکی دریافتی از شبکه می‌گردد. طراحی پایه چراغ‌ها توسط کارشناسان معاونت بهینه‌سازی مصرف انرژی انجام گرفته که هر پایه چراغ دارای یک پانل خورشیدی به ظرفیت 45 وات، یک دستگاه شارژکنترلر، یک باتری به ظرفیت 40 آمپرساعت و یک لامپ 7 وات از نوع LED است.

اجراي 6 طرح پژوهشي ازدياد برداشت از ميادين نفتي با همكاري مراكز علمي و پژوهشي 
بر اساس تفاهم‌نامه امضا شده ميان وزير نفت و وزير علوم، تحقيقات و فناوري، مبني بر همكاري دانشگاه ها و مراكز تحقيقاتي و پژوهشي كشور در اجراي پروژه هاي پژوهشي مرتبط با توسعه ميادين، شركت ملي نفت ايران 9 ميدان نفتي را در فاز اول انتخاب و به دانشگاه ها معرفي كرده است كه از اين تعداد 6 ميدان در حوزه عملياتي شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب قرار دارد بدون شك اين مسئله بيانگر وجود پتانسيل مناسب در شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب براي اجراي طرح مي‌باشد. اين ميادين شامل اهواز، گچساران، كوپال، منصوري، كرنج و بي بي حكيمه است كه به ترتيب از سوي پژوهشگاه صنعت نفت، دانشگاه صنعت نفت، دانشگاه صنعتي شريف، دانشگاه شيراز، دانشگاه آزاد اسلامي و پژوهشكده ازدياد برداشت از مخازن اجرا خواهند شد.

امضاي قرارداد پژوهشي توليد سوخت مايع از گاز طبيعي(GTL)

اجراي پروژه پژوهشي «تدوين دانش فني، طراحي مفهومي و پايه پيشرفته واحد نيمه صنعتي توليد سوخت مايع از گاز طبيعي (GTL)» در شركت ملي مناطق نفت خيز جنوب طي قراردادي به پژوهشگاه صنعت نفت واگذار شد. 
در قالب اين قرارداد پژوهشگاه صنعت نفت نسبت به تهيه بسته طراحي مفهومي و طراحي بنيادي پيشرفته واحد نيمه صنعتي تبديل گاز طبيعي به سوخت مايع با ظرفيت 1000 بشکه در روز اقدام خواهد كرد. تهيه اسناد مناقصه براي اجراي فاز تكميلي و تدوين و ارائه دانش فني فرآيند فيشر تروپش به منظور توليد سوخت مايع از گاز طبيعي در مقياس صنعتي از ديگر مفاد اجرايي اين قرارداد است. اعتبار مورد نياز اين پروژه 27 ميليارد و 350ميليون ريال و مدت اجراي آن 12 ماه برآورد شده است.

امضاي تفاهمنامه همكاري مناطق نفت خيز جنوب با شركت بهينه سازي مصرف سوخت

تفاهم نامه همكاري شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با شركت بهينه سازي مصرف سوخت با هدف اجراي سيستم هاي مديريت انرژي، تعريف پروژه هاي بهينه سازي انرژي و ارتقاء راندمان مصرف و كاهش شدت مصرف انرژي در بخش هاي مختلف ساختمان، صنعت، حمل و نقل و امور تحقيقاتي و پژوهشي در گستره عملياتي مناطق نفت خيز جنوب امضا شد.
تعريف و اجراي طرح هاي آزمايشي در حوزه هاي مختلف انرژي هاي تجديد پذير و فناوري هاي نوين و تبادل اطلاعات و تجربيات پروژه هاي اجرا شده از سوي دو طرف بخش ديگري از اهداف اين تفاهم نامه است.

آغاز طرح مطالعات پروژه بازيابي گازهاي همراه نفت در واحد بهره برداري اهواز 2

براي نخستين بار در كشور از سوي شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب مطالعات پروژه بازيابي گازهاي ارسالي به مشعل با واگذاري آن به مشاور بخش خصوصي آغاز شد.  با اجراي اين طرح مطالعاتي، امكان جلوگيري از هدر رفت سرمايه ملي و افزايش راندمان بهينه سازي گازهاي همراه نفت در جهت توسعه ميادين نفت و گاز محقق مي شود.  ميانگين توليد گازهاي همراه توليدي لايه هاي نفتي آسماري و بنگستان در مخزن نفتي اهواز در  واحد بهره برداري شماره 2 اهواز  در حدود 15 ميليون فوت مكعب در روز است بنابراين بازيافت، ذخيره سازي و يا تبديل به انرژي الكتريسيته گازهاي مورد نظر علاوه بر كاهش آلودگي هاي زيست محيطي ارتقاء طرح سلامت ساكنان منطقه را نيز به همراه خواهد داشت.

خودكفايي، بومي سازي و ساخت  داخل

تدوين برنامه 5 ساله براي بومي سازي تجهيزات مورد نياز مناطق نفتخيز جنوب
به منظور بومي سازي بخش عمده اي از تجهيزات استراتژيك مورد نياز شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب برنامه 5 ساله اي تدوين شده است. در اين برنامه به گونه اي تهيه شده است تا مهمترين قطعات و تجهيزات مورد استفاده مانند توربين ها، كمپرسورها و پمپ هاي فرآيندي به ترتيب اولويت بومي سازي شود.

رونمايي 5 تجهيز ساخت داخل در نمایشگاه صنعت نفت خوزستان
رونمایی 5 تجهيز استراتژيك ساخت داخل از مهمترين فعاليت هاي مناطق نفتخيز جنوب در حوزه ساخت داخل است. از اين تجهيزات 4 قلم در زمینه ماشین‌آلات فرایندی و یک مورد مربوط به اقلام حفاري است كه با حمايت اين شركت توسط شركت هاي داخلي بخش خصوصي بومي سازي شده است .  این تجهیزات شامل روتور كمپرسور بورسيگ، نشت بند لانه زنبوري (HONEY COMB)، نشت بند گازي خشك (D.G.S.) ، فوران گير چرخشي سر چاهي و مجموعه استافينگ باكس كمپرسور است. همچنین سه دستگاه مهم کاربردی در صنعت حفاری شامل تازه ترین لوله مغزی سیار، یونیت نمودارگیری دریایی و پمپ گل (PT ١٤٠٠) در غرفه شرکت ملی حفاری ایران رونمایی شد.

امضاي سه قرارداد ساخت با سازندگان داخلی 
سه قرارداد با سازندگان داخلی از سوي شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب براي ساخت "ساخت نشت بندهای خشک کمپرسور، "ساخت قطعات یدکی کمپرسورهای گازی " و  "  ساخت کفشک چاه ها " امضا شد. قرارداد ساخت نشت بندهای خشک به مبلغ بیش از 41 میلیارد و 500 میلیون ریال با شرکت فراز انرژی آسیا، ساخت کفشک چاه به مبلغ 8 میلیارد و 890 میلیون ریال با شرکت سیلندر سازی تهران و قرارداد ساخت قطعات یدکی کمپرسورهای گازی نیز به مبلغ 8 میلیارد ریال با شرکت افراز کیمیای فارس به امضا رسید.

رونمایی از دستگاه پاورپک چند منظوره ساخت داخل

دستگاه پاورپک چند منظوره ساخت داخل توسط شرکت پیراحفاری ایران طراحی و ساخته شد. این دستگاه که برای نخستین بار در صنعت نفت کشور ساخته شده است در دستگاه های لوله مغزی سیار کاربرد دارد. پاورپک یکی از اجزاء اصلی و حساس دستگاه های لوله مغزی سیار است که بسته به نوع لوله مغزی سیار متفاوت است. کارشناسان مدیریت عملیات شرکت پیراحفاری با تکیه بر دانش و تجربه خود دستگاه جدید را به نحوی طراحی کرده اند که می تواند در همه دستگاه های لوله مغزی مورد استفاده قرار گیرد. از ویژگی های این دستگاه به کار گیری آن در دستگاه های لوله مغزی در حین عملیات است و با این مزیت می تواند از هرگونه وقفه عملیاتی در تعمیر چاه ها که گاهی مخاطرات و مشکلات مربوط به خود را دارد، جلوگیری نماید. برای ساخت این تجهیز 5 میلیارد ریال هزینه شده در حالی که قیمت تقریبی خرید یک دستگاه  آن با مشخصات بالا از خارج افزون بر 500 هزار دلار است.

صرفه‌جویی حدود 20 میلیارد ریالی در کارگاه مرکزی گچساران
تعمیر، تولید و ساخت قطعات جدید، نوآوری های مرتبط با قطعات و مهندسی معکوس در کارگاه مرکزی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران حدود 20 میلیارد ریالی صرفه‌جویی اقتصادی شد. کارگاه مرکزی گچساران شامل بخش‌های جوشکاری و تولید سازه‌های فلزی، تراشکاری و نجاری است که ساخت پکیج و بسته بندی و ارسال قطعات به بخش ها را بر عهده دارد. کارگاه شیرآلات نیز مشتمل بر دو بخش است، شیرهای معمولی و توپی  و شیرهای ایمنی که شیرهای شناسنامه دار هستند و در سیستم مورد تاکید است.

آغاز بومي سازي 4 هزار قلم کالای مورد نیاز مناطق نفتخیز جنوب
بنابر برنامه ريزي هاي صورت گرفته در شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، ساخت 4 هزار قلم کالای مورد نیاز اين شرکت در دستور كار قرار گرفته است كه در صورت تامین منابع، در سال 1394 بومي سازی می شود.  لازم به ذكر است هم اكنون سفارش ساخت 75 درصد قطعات مورد نیاز این شرکت اعم از تجهیزات سرچاهی و انواع ولوها به بخش داخلی داده شده است.

انتخاب مناطق نفت خیز جنوب به عنوان شرکت معین 4 گروه کالایی وزارت نفت
با توجه به پیشگام بودن شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در بومی سازی قطعات و تجهیزات صنعت نفت و حمایت از سازندگان، در راستای اجرای ابلاغیه وزير نفت به منظور ساخت داخل 10 گروه خانواده کالایی و تجهیزات اولویت دار صنعت و حمایت تولید کنندگان داخلی، به دنبال تشکیل کارگروه راهبری با مدیریت معاون پژوهش و فناوری وزارت نفت و عضویت مدیر عامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و انتخاب این شرکت به عنوان شرکت معین، عهده دار مسئولیت، تجمیع، ارئه نیازها و بررسی های کارشناسی و ارائه مستندات فنی و ارزیابی سازندگان در سطح وزارت نفت در4 گروه کالایی مته های حفاری( ROCK BIT & PDC ) ، تجهیزات سر چاهی ( W/H & X-MASS  )،  پمپهای درون چاهی میله مکشی ( SRP  ) و  توربین گردید.

رونمایی از نخستین توربین گازی4500 اسب بخار ساخت داخل

نخستین توربین گازي 4500 اسب بخار ساخت داخل از سوي شركت ملي مناطق نفت خيز جنوب رونمایی شد. نخستین توربین سولار سنتار گازی مدل T-4502 برمبنای تدوین دانش فنی بومی سازی شده در قالب پروژه پژوهشی با اعتبار 180 میلیارد ریال  به همت شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب به عنوان کارفرما و شرکت توربین ماشین خاورمیانه به عنوان مجری پژوهشی ساخته شده است.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در اين آيين گفت: بومی سازی توربین گازی را می توان پلی میان حمایت و باور صنعت نفت و مدیران و غیرت توانمندان داخلی فعال در بومی سازی این تجهیزات برشمرد.

بهينه‌سازي يك‌دستگاه پمپ تراك از سوي شركت پيراحفاري ايران
يك‌دستگاه پمپ تراك ويژه عمليات تعمير و تكميل چاه‌ها از سوي شركت پيراحفاري ايران بهينه سازي  شد. اين دستگاه در ادامه بهينه سازي تجهيزات مناسب با عمليات تعمير و تكميل چاه‌ها در واحد پمپ‌هاي ويژه، پس از آماده‌سازي در مدار عمليات قرار گرفت. اين پمپ تراك با تكيه بر علم و تجربه متخصصان واحد پمپ‌هاي ويژه و تعميرات بازسازي شده و هم اكنون به عنوان يك پمپ تراك كامل اسيدكاري/سيمانكاري در چرخه عمليات قرار دارد. در تعمير و بهينه سازي اين دستگاه سيستم هيدروليك، سيستم گردش دوغاب سيمان و 2 نوع پمپ گريز از مركز طراحي و نصب گرديد.

باز‌سازي يك‌دستگاه دكل حفاري از سوي شركت پيراحفاري ايران

يك‌دستگاه دكل حفاري ويژه عمليات تعمير و تكميل چاه‌ها از سوي شركت پيراحفاري ايران باز سازي  شد. اين دستگاه در ادامه بهينه سازي تجهيزات مناسب با عمليات تعمير و تكميل چاه‌ها در مديريت عمليات اين شركت، پس از آماده‌سازي در مدار عمليات قرار گرفت.
اين دستگاه از رده خارج حفاري در چارچوب مديريت مشاركت و نظام پيشنهادات شركت پيراحفاري ايران باز سازي  شد و هم اكنون به عنوان يك دستگاه حفاري كامل در مدار عمليات قرار دارد. باز سازي اين كه به  پيشنهاد يكي از همكاران شركت پيراحفاري ايران محقق شد، باعث صرفه جويي ميلياردي مي شود.

صرفه‌جويي 1600 ميليارد ريالي شركت توربين جنوب در تعمير قطعات توربين
 با تعمير و بازسازي قطعات توربين و كمپرسور در شركت خدمات مهندسي و تجهيزات صنعتي توربين جنوب 1600 ميليارد ريال صرفه‌جويي شد. اين ميزان صرفه‌جويي در تعمير و بازسازي 2 هزار و 30 قطعه از انواع قطعات توربين و كمپرسورهاي گازي در كارگاه مركزي اين شركت در آغاجاري حاصل شده است. اين قطعات پس از تدوين دانش فني از سوي كارشناسان اين شركت، مورد تعمير و بازسازي قرار گرفته و بر روي توربين ها و كمپرسورهاي واحدهاي عملياتي نصب و راه اندازي شدند. از جمله اين قطعات پوسته توربين، انواع پره هاي ثابت و متحرك توربين، ياتاقان هاي مركزي، پوسته خارجي توربين و پروانه‌ ي توربين بوده كه هر كدام جزو قطعات حساس توربين ها و كمپرسورها محسوب مي شود.

صرفه اقتصادي 100 ميليارد ريالي در شركت پيراحفاري ايران

با انجام كارهاي فوق برنامه كاركنان و كارشناسان مديريت عمليات شركت پيراحفاري ايران 100 ميليارد ريال صرفه اقتصادي حاصل گرديد. از جمله اقدامات صورت گرفته در اين راستا تعميرات اساسي، تعمير و بازسازي، تغيير طراحي، اصلاح و ارتقاء برخي سامانه ها و  تجهيزات و دستگاهها بوده است. اين مبلغ با كسر هزينه‌هاي مربوط به كالا و مواد، نيروي انساني و هزينه‌هاي بالاسري حاصل شده است.

تعمير فشارسنج الكترونيكي حافظه‌دار درون چاهي (MQG) در شركت پيراحفاري ايران
به همت كاركنان مديريت عمليات شركت پيراحفاري ايران تعمير يك عدد فشارسنج الكترونيكي حافظه‌دار درون چاهي (MQG) با موفقيت كامل اجرائي و عملياتي گرديد. با اين موفقيت از اين پس اين‌گونه ابزارآلات درون چاهي با كمترين هزينه و حداقل زمان ممكن تعمير مي‌گردد. 
اين نوع دستگاه‌هاي فشارسنج الكترونيكي كه جايگزين بسيار مناسبي براي دستگاه‌هاي قديمي امرادا مي‌باشد، صحت و دقت عمليات ثبت دما و فشار درون چاهي را تا حد بسيار زيادي ارتقاء مي‌دهد.  
ابزار فوق‌الذكر به دليل پيچيدگي قطعات و بردهاي الكترونيكي مربوطه براي كار در دما و فشار بسيار بالا، تاكنون توسط هيچ يك از شركت‌هاي داخلي و حتي مراكز علمي / دانشگاهي تعمير نگرديده و براي اولين بار در كشور اين تجهيز بسيار پيشرفته با هزينه‌اي اندك توسط يكي از مهندسان نيروي اركان ثالث اين شركت تعمير شده است.

تعمير 170 قلم انواع شيرآلات و تسهيلات سرچاهي در شركت پيراحفاري ايران

170 قلم انواع شيرآلات و تسهيلات سرچاهي در شركت پيراحفاري ايران از تعمير و بازسازي گرديد. اين تجهيزات در 3 ماه نخست سال 1394 در كارگاه تعميرات سرچاهي خدمات فني چاه ها مورد تعمير قرار گرفت. تعمير اين قطعات كه در چاه هاي در حال حفاري و چاه هاي بهره برداري كاربرد دارند، صرفه جويي اقتصادي قابل توجهي به همراه داشته است.

به كار گيري روش نوين تعمير چاه هاي گازي در شركت پيراحفاري ايران
با تلاش كاركنان شركت پيراحفاري ايران عمليات طراحي، مونتاژ و نصب يك شير ايمني جديد با بكارگيري يك روش ابداعي در چاه گازي شماره 4 بي‌بي‌حكيمه با موفقيت انجام شد. اين عمليات  بدون حضور دكل و نياز به خارج كردن چاه از مدار توليد ، با صرف كمترين هزينه و زمان ممكن اجرا شد ،و از اين پس استفاده از اين شيوه ابداعي در عمليات تعمير  چاههاي گازي  در دستور كار قرار خواهد گرفت.

امضاي تفاهم نامه 3 جانبه ساخت لوله هاي انتقال نفت مناطق نفت خيز جنوب 
 
 تفاهم نامه سه جانبه ساخت لوله هاي 42 و 48اينچ انتقال نفت خام به ارزش 7 هزار ميليارد ريال بين شركت ملي مناطق نفت خيز جنوب، شركت لوله سازي اهواز و شركت فولاد اكسين خوزستان امضا شد . در چارچوب اين تفاهم نامه شرکت فولاد اکسين خوزستان متعهد به توليد ورق هاي عريض و شرکت لوله سازي اهواز متعهد به ساخت لوله هاي 42و 48 اينچ مورد نياز شركت ملي مناطق نفت خيز جنوب خواهد شد.

بومي سازي بالابرنده لغزشي لوله حفاري در مناطق نفت خيز جنوب

مجموعه تجهيز  بالا برنده لغزشي لوله حفاري (SLIPS TYPE ELEVATORE 2-7/8”)  با همکاری متخصصان شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب و سازندگان داخلی بومي سازي شد. اين مجموعه كه از تجهیزات کاربردی حفاري مي باشد در مدت زمان 7 ماه و با يك دهم قيمت نمونه خارجي ساخته شده است. با توجه به حساسيت و اهميت اين كالا در تداوم عمليات حفاري و عدم ارتباط با شركت خارجي سازنده تجهيز، كارشناسان اداره مهندسي ساخت كالا با همكاري اداره مهندسي كالا و ابزار درگردش حفاري شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب يك كارگروه مهندسي جهت تهيه، طراحي و ساخت مجموعه كامل تجهيز تشكيل دادند. اين كارگروه با همكاري يكي از شركت هاي سازنده استان خوزستان موفق به ساخت اين تجهيز شدند و پس از سه ماه استفاده عملياتي  بر روي دكل 64 فتح در چاه 57 كوپال، مورد تائيد عملياتي واقع شد و هم اكنون در مرحله توليد انبوه مي باشد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد