دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      
کد خبر: ۷۶۲۰
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۴
همایون قنواتی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در نشست مطبوعاتی بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استانی که صبح سه‌شنبه 17 شهریور ماه در تالار اجتماعات اداره کل برگزار شد ضمن تقدیر از گروه‌های نمایشی که در این جشنواره شرکت کردند، گفت: پس از رایزنی و مشورت با برخی از بزرگان و مسئولان تئاتر استان به این نتیجه رسیدیم که بهتر است جشنواره به گونه‌ای برگزار شود که مخاطبان آن عموم مردم باشند و ارتباط بین تئاتر و مردم را تنگ تر و بهتر کنیم به همین دلیل تصمیم گرفتیم که جشنواره به نحو جدیدی برگزار شود به طوری که گروه‌های نمایشی در شهرستان‌های خود اجرا داشته باشند و داوران با حضور در آن شهرستان‌ها و دیدن آثار داوری کنند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان ادامه داد: هدف ما و همه‌ی برگزار کنندگان این جشنواره این است که جریان تئاتر را به سمت اجراهای عمومی ببریم و امیدوارم با این جشنواره به هدفمان برسیم.

وی به لزوم تقویت نمایش‌نامه‌نویسی در استان اشاره کرد و گفت: نمایش نامه‌نویسی را باید تقویت کنیم. باید نمایش‌نامه‌ها را به سویی ببریم که مسایل اقتصادی، اجتماعی ، فرهنگی و دغدغه‌های مردم در آن‌ها دیده شود و مردم بتوانند خودشان را در نمایش‌ها ببینند. اگر این گونه شود با استقبال بهتر و بیشتر مردم روبرو می‌شویم.

قنواتی ادامه داد: جشنواره جایی است برای یادگرفتن، ارتباط برقرار کردن با یکدیگر و ارتباط برقرار کردن با مردم و نباید تنها به بخش رقابتی و دریافت جایزه فکر کرد.  

وی افزود: در این دور از جشنواره پیوند بین نسل‌های هنری تئاتر استان شکل گرفته است و نسل نو، نسل میانه و پیشکسوتان در گنار هم قرار گرفتند و این جشنواره نتیجه‌ی حضور همه‌ی اهالی تئاتر است و پس از جشنواره با دوستان گفتگو خواهیم کرد تا به یک سندی برای توسعه تئاتر استان برسیم.

قنواتی در پایان گفت: امیدواریم فضایی پر از مفاهمه و درک متقابل بوجود بیاید و بتوانیم موانعی که در سال‌های گذشته بینمان بوده را برداریم و به رشد و توسعه فرهنگ و هنر استان کمک کنیم. چراکه هر فعالیت فرهنگی و هنری سد محکمی است در مقابل تهاجمات.

در ادامه نشست، محمد مالی دبیر بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استان گفت: این جشنواره یک اتفاق بسیار مهم و بزرگ فرهنگی و هنری در استان است که به نظر می‌رسد پس از برگزاری 26 دوره ، این دوره به کیفیت مطلوبی برسد.

وی افزود: پس از اعلام فراحوان 59 اثر به دبیرخانه جشنواره رسید که توسط سوش پور، بهراد و شیرازی بازخوانی شدند و 37 اثر به مرحله بازبینی راه یافتند.

وی ادامه داد: هیات بازبینی متشکل از حشمت اله قاسمی، رسول حق‌جو و عبدالرضا ثامری آثار را بازبینی و 13 اثر را جهت راهیابی به مرحله نهایی جشنواره معرفی کردند.

مالی در ادامه گفت: این جشنواره از 21 تا 26 شهریور ماه برگزار می شود و گروه‌ها در روز نخست با اجرا در گلزار شهدای شهرهای خود جشنواره را آغاز خواهند کرد و اختتامیه جشنواره 26 شهریورماه در تالار آفتاب اهواز برگزار خواهد شد.

وی افزود: در کنار این جشنواره نمایشگاه پوستر و عکس که به رویدادهای تئاتر در سال گذشته می‌پردازند برگزار خواهد شد و در روز اختتامیه از کتاب‌های نمایش‌نامه های بومی رونمایی می‌شود.

در پایان این نشست از پوستر جشنواره رونمایی شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد