دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      عیدباستانی نوروز 99بر همگان مبارک باد      سال 1399 سال جهش تولید در کشور      
کد خبر: ۸۴۲۵
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۴
فرج الله خبیرافزود: نیروهای انتظامی و نظامی ما با صلابت کامل در حال رصد اوضاع بوده و توانسته اند امنیت مطلوبی را فراتر از مرزها ایجاد کنند.
به گفته وی استان خوزستان با دارا بودن 320 کیلومتر مرکز خاکی و 301 کیلومتر مرز آبی به ترتیب 6.5 و 8.6 درصد از مجموع مرزهای خاکی و آبی کشور را به خود اختصاص داده است.
این ارقام معادل 2.6 درصد از مجموع مرزهای آبی و خاکی کشور است و خوزستان از این لحاظ در جایگاه ششم بین استان های کشور قرار دارد.

*آبگیری پنج حوضچه تالاب هورالعظیم
معاون سیاسی اجتماعی استاندار خوزستان همچنین از شروع عملیات آبگیری حوضچه سوم در تالاب هورالعظیم برای تامین منابع آبی این تالاب خبر داد.
خبیر گفت: عراق از نظر منابع آبی دچار مشکلات جدی است و ترکیه در بالادست سدهای متعددی ایجاد کرده که در کنار خشکسالی مشکلات جدی را به وجود آورده است.
وی اظهار کرد: در خصوص تامین منابع آبی مورد نیاز تالاب هورالعظیم در داخل کشور اقدام هایی در دست انجام است که قرار شده از پنج حوضچه در هورالعظیم آبگیری شود که با این کار و نیز رفع خشکسالی تا حدودی آب تالاب تامین شود.
خبیر افزود: با آبگیری تمام حوضچه ها بخشی از معضلات در ارتباط با ریزگردها و گرد و غبار هم حل خواهد شد.
تالاب مرزی هورالعظیم در جنوب غربی کشور قرار دارد که یک سوم آن در ایران و دو سوم در عراق است. 
هورالعظیم آخرین بازمانده تالاب های بین النهرین است که برنامه محیط زیست سازمان ملل در سال 2002 خشک شدن آن را یکی از دو فاجعه زیست محیطی قرن اعلام کرد و نسبت به تبعات آن به کشورهای ایران و عراق هشدار داد. 
بخش ایرانی تالاب هورالعظیم از یک طرف با کاهش شدید آب روبه روست و از سوی دیگر با اکتشافات نفتی دچار خسارت شده است. 
این تالاب از زمان خشک شدن به عنوان یکی از کانون های اصلی تولید گرد و غبار معرفی شده است. 

* مذاکرات با شرکت های خارجی در جریان است
معاون سیاسی اجتماعی استاندار خوزستان همچنین گفت: مذاکرات با شرکت های خارجی در چارچوب تبادلات اقتصادی و تجاری در جریان است و ارتباطات با عراق در دست پیگیری است و با این کشور تبادل هیات وجود دارد.
خبیر افزود: مذاکرات با دیگر کشورها هم در جریان است و مذاکرات با کشور عمان بیشتر از طریق اتاق بازرگانی آبادان پیگیری می شود.
وی ابراز امیدواری کرد با اجرای برجام و برداشته شدن تحریم ها ، ارتباطات بین المللی شتاب بیشتری بگیرد و شرایط مطلوبی از نظر اقتصاد بین الملل برای استان و کشور ایجاد شود.
استان خوزستان به غیر از تبادلات خود با کشور عراق، از چندی پیش به عنوان استان معین در زمینه سرمایه گذاری شرکت های عمانی تعیین شده و در این چارچوب نیز ششم شهریور امسال هیاتی مشتمل بر مدیرکل دفتر بازرگانی کشورهای عربی، آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران، رایزن بازرگانی ایران در عمان و دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عمان به خوزستان سفر کردند که در نشستی مشترک با حضور استاندار خوزستان بر ضرورت انسجام حرکتی در بخش های مختلف سرمایه گذاری و بازرگانی در توسعه روابط فی مابین تاکید شد.
با توجه به مذاکرات سی ام شهریور وزیر نفت کشورمان با وزیر نفت و گاز عمان در تهران، امید می رود در آینده ای نه چندان دور خوزستان شاهد سرمایه گذاری شرکت های عمانی در صنایع نفت و بالادستی باشد.

*لایروبی اروندرود با مشکلاتی از سوی عراق رو برو است
خبیر گفت: اقدام هایی از طرف ایران در زمینه لایروبی اروندرود با همکاری سازمان منطقه آزاد اروند و سازمان بنادر و دریانوردی توسط سپاه در دست اجراست ولی در توافق با عراق در زمینه لایروبی اروند رود هنوز مشکلاتی وجود دارد که امید می رود وزارت امور خارجه کشورمان این مشکلات را سریع تر حل کند.
معاون سیاسی اجتماعی استاندار خوزستان توضیح داد: خارج سازی شناورهای مغروقه در اروندرود در دستور کار قرار گرفته و امید است شتاب گیرد که لایروبی اروند رود منوط به این کار است.
نظامیان بعثی عراق در اوایل تهاجم زمینی، دریایی و هوایی خود به خاک جمهوری اسلامی ایران در پاییز سال 1359 ده ها فروند شناور در حال تردد را در آبراه مرزی و مشترک اروندرود غرق کردند.
بر اساس آمار، 31 فروند مغروقه تاکنون از اروندرود خارج شده و 64 فروند دیگر نیز در اعماق رودخانه مانع تردد شناورها در محیط امن هستند.
پس از شناورسازی مغروقه ها تردد شناورهای با تناژ بالا و ایمنی کامل اروند تنها در سایه لایروبی و با راه اندازی دفتر هماهنگی مشترک ایران و عراق امکانپذیر است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد