دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      عیدباستانی نوروز 99بر همگان مبارک باد      سال 1399 سال جهش تولید در کشور      
کد خبر: ۸۸۸۸
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۵
سه شنبه 12 آبان ماه 94 نشست خبری ارائه آخرین آمار، وضعیت و آخرین اقدامات انجام شده برای مراجعین دچار اختلال تنفسی پس از بارش نخستین باران با حضور دکتر اسماعیل ایدنی رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، دکتر ایرج نظری معاون درمان، دکتر حسین برزگر معاون غذا و دارو، دکتر شهیار میرخشتی رئیس مرکز مدیریت و فوریتهای پزشکی استان، دکتر ناصر ضیغمی معاون فنی مرکز بهداشت استان، دکتر میثم معزی مدیر تعالی امور بیمارستانی، دکتر حمیدرضا آرتی رئیس بیمارستان گلستان اهواز، دکتر کامبیز معصومی رئیس بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز، دکتر مهران حکیم زاده رئیس بیمارستان ابوذر اهواز و مجتبی اورکی مدیر روابط عمومی دانشگاهدر سالن جلسات حوزه ریاست دانشگاه بر گزار شد.

دکتر اسماعیل ایدنی در ابتدای این جلسه ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع اصحاب رسانه و تشکر از آنان به جهت همراهی با دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در خصوص اطلاع رسانی توصیه های بهداشتی و پیشگیرانه به مردم و ارائه آخرین وضعیت بیماران به افکار عمومی، اظهار داشت: از سال 92 و به دنبال اولین بارش پاییزی، با مشکلی به نام مراجعات حاد اورژانس‌های بیمارستانی در استان خوزستان به ویژه در شهر اهواز مواجه هستیم که در سال 92، دو بار این پدیده اتفاق افتاد به گونه‌ای که در آن سال و با نخستین بارش‌ها نزدیک به 23 هزار مراجعه‌کننده با مشکلات تنفسی و در سال 93 نزدیک به 16 هزار مراجعه‌کننده در این زمینه به بیمارستان های استان داشته‌ایم.

وی افزود: در سال 93، شدت بیماری افزایش پیدا کرد، اما شاهد کاهش گسترده آن بودیم، یعنی حجم مراجعان از نظر تعداد کمتر بود اما بیمارانی که نیاز به بستری در بخش‌های ویژه داشتند بیشتر شده بودند.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ادامه داد: در سال 93 حدود 80 بیمار بستری در بخش‌های ویژه داشتیم و حدود 800 نفر در بخش‌های معمولی؛ در صورتی که در سال 92 تعداد بیماران بستری شده در بخش های ویژه در پی مشکلات تنفسی پس از بارندگی تقریبا 10 درصد این مقدار بود.

وی عنوان کرد: امسال علیرغم این که حجم مراجعات بالا است ولی تعداد بیمارانی که نیاز به بستری در بخش‌های ویژه و حتی معمولی دارند، خوشبختانه نسبت به سال 93 کمتر است.

رئیس شورای عالی نظام پزشکی کشور اظهار داشت: وظیفه دانشگاه علوم پزشکی و بیمارستان ها، تشخیص بیماری و درمان بیماران مراجعه کننده است و تشخیص آلودگی هوا و نوع ذرات آلاینده در حیطه وظایف و عملکرد ما نیست. ما خوب می دانیم بیماران دچار چه اختلالی هستند، وضعیت ریه های آنان به چه صورت است، ریه ها به چه میزان و چگونه آسیب دیده اند اما وظیفه تشخیص آلاینده هایی که در هوا هستند و به دنبال بارش باران این وضعیت را ایجاد می کنند از حوزه اختیارات و توانایی های دانشگاه علوم پزشکی خارج است، با این حال می دانیم یک عامل به تنهایی سبب ساز این پدیده نشده است و عوامل متعددی در این باره درگیر هستند.

رئیس شورای عالی نظام پزشکی کشور در خصوص چگونگی درمان بیماران تنفسی گفت: در زمینه درمان بیماران تنفسی پروتکل های درمانی مشخصی را نوشته ایم و به بیمارستان ها ابلاغ کرده ایم که مشخص می کند گام به گام بسته به وضعیت بالینی بیمار چه مداخله ای صورت بگیرد.

قائم مقام وزیر بهداشت در استان تصریح کرد: طبق آمار به دست آمده، هم بیمارستان های دانشگاهی از جمله بیمارستان امام خمینی(ره)، گلستان، ابوذر، رازی، طالقانی و هم بیمارستان های غیردانشگاهی از جمله بیمارستان امیرالمومنین سازمان تامین اجتماعی، بیمارستان نفت، شهید بقائی، آیت الله کرمی، فاطمه زهرا(س) و نیز سایر بیمارستان های خصوصی و دولتی همه در کنار هم و با تلاش گسترده کادر درمانی به خوبی توانستند در ارائه خدمات به مراجعین دارای اختلال تنفسی نقش خود را ایفاء نمایند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اظهار کرد: در 5 روز گذیشته 17 هزار و 76 بیمار تنفسی در بیمارستان‌های استان خوزستان پذیرش شدند که خوشبختانه 98 درصد آنها به صورت سرپایی درمان و ترخیص شدند، 266 نفر در بخش معمولی و 22 نفر در بخش‌های ویژه بستری شدند تا تحت مراقبت های بیشتر قرار بگیرند.
 
ایدنی درباره اسیدی بودن یا نبودن بارش‌های اخیر گفت: شواهدی مبنی بر اسیدی بودن اولین بارش پاییزی در استان خوزستان وجود ندارد زیرا اسیدی بودن باران مستلزم تاثیر سوء بر بخش‌های مختلف بدن مانند چشم، پوست و اثر روی گیاهان و حتی مرگ و میر حیوانات هم می‌شود ولی چنین گزارشاتی وجود ندارد و مطابق گزارشات سازمان حفاظت از محیط زیست، نمیتوان باران مذکور را اسیدی تلقی نمود.

وی افزود: در حال حاضر مطالعات تحقیقاتی در زمینه آسم کودکان و بالغین در حال انجام است که نتایج آن در ماه های آینده اعلام می‌شود که مشخص کننده این موضوع است که آیا تعداد بیماران آسمی در این استان نسبت به استان های دیگر تفاوت معناداری دارد یا خیر؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد