دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      
کد خبر: ۹۱۵۵
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۲
رئیس کل دادگستری کل استان خوزستان گفت: در پیشگیری و برخورد با جرائم، دستگاه قضایی به مثابه دروازه بان است و نه بازیکن میدان. دادگستری آخرین دستگاهی است که فرد خطاکار به آن وارد می شود و وقتی جرمی اتفاق می افتد، دیگر از دست کسی کاری ساخته نیست.

به گزارش بدرپرس، دکتر فرهاد افشارنیا در هفتمین و هشتمین جلسه شورای پیشگیری استان، اظهار داشت: برنامه ریزی و تدوین برنامه مناسب برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی و جرائم کار را برای مدیران به ویژه دستگاه های انتظامی سخت کرده است و از سوی دیگر قانونی که باید دستمایه اجرای پیشگیری از آسیب های اجتماعی و جرائم قرار گیرد، هنوز برای اجرا، ابلاغ نشده است.

وی تصریح کرد: فلسفه پیشگیری از آسیب های اجتماعی و جرائم، منطقی و عقلی است و حتی اگر قانونی در این زمینه تصویب نشده باشد، عقل حکم می کند که مدیران سازمان ها دور هم بنشینند و راهکارهای پیشگیری از آسیب های اجتماعی و جرائم را بررسی و از بروز آن ها در جامعه پیشگیری کنند.

مقام عالی قضایی استان خوزستان گفت: جلسات شورای پیشگیری استان باید به صورت مستقل و هدفمند برگزار شوند و مدیران برای شرکت در این جلسات و نهایی کردن مصوبات کارگروه ها، وقت بگذارند.

دکتر افشارنیا بیان داشت: تا مدیران به پیشگیری از آسیب های اجتماعی و جرائم اعتقاد و باور نداشته باشند، موفقیتی در این زمینه حاصل نخواهد شد.

وی با اشاره به اهمیت نقش فرهنگ در جامعه، گفت: نتیجه و بازخورد هر اقدام فرهنگی که صورت می گیرد، ده ها سال بعد بروز می کند. همچنین گاهی یک فرهنگ غلط به راحتی در کشور وارد و نهادینه می شود و سال ها زمان می برد تا بتوان آن اشتباه را جبران کرد.

دکتر افشارنیا با بیان این که فرهنگ در کشور باید مدیریت شود، گفت: سازمان های فرهنگی در کشور بسیارند و نباید اجازه دهند یک رفتار اشتباه وارد کشور شود. باید عملکرد دستگاه ها بررسی و مشخص شود در کدام حوزه عملکرد مناسب صورت نگرفته است تا بتوان قبل از بروز بحران، آن را جبران کرد.

وی تصریح کرد: سازمان های فرهنگی بودجه های کلانی دریافت می کنند اما خروجی قابل دفاعی از آن ها دیده نمی شود. توقع ما و مردم از این سازمان ها بالاست.

رئیس کل دادگستری کل استان خوزستان گفت: در بروز هر جرم و آسیب اجتماعی بی نهایت علت تأثیر دارد اما فقر و فاصله طبقاتی تأثیر فراوانی در این زمینه دارد.

دکتر افشارنیا اظهار داشت: حاشیه نشینی کانون بروز جرائم و آسیب های اجتماعی است و با ارائه خدمات شهری و توسعه بافت فرسوده و سازمان دهی مناطق حاشیه نشین، قطعاً زمینه بروز جرائم در این مناطق کاهش می یابد.

وی تصریح کرد: برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی و جرائم نیاز به همکاری هر سه قوه قشاییه، مجریه و مقننه است و برای رسیدن به این هدف باید همه دستگاه ها فعالیت داشته باشند.

همچنین در ادامه این نشست، معاون اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری استان خوزستان به تشریح موضوعات این جلسات پرداخت و بیان داشت: رشد 15 درصدی نرخ وقوع جرائم در کشور موجب افزایش تردد مردم به مجتمع های قضایی شده است این در حالی است که آگاهی های حقوقی مردم در سال های اخیر رشد قابل توجهی نداشته است.

حجت الاسلام و المسلمین عبدالحمید امانت بهبهانی گفت: باتوجه به گستردگی و پراکندگی شعب دادسرا و دادگاه ها در شهرستان اهواز نیاز به توسعه و راه اندازی مراکز جدید در واحدهای ارشاد و معاضدت قضایی است.

وی همچنین با اشاره به رشد جمعیت کیفری استان، اظهار داشت: درصد بالایی از آمار جمعیت کیفری مربوط به زندانیان تحت قرار است که در صورت راه اندازی واحد کشیک اداره ثبت اسناد و املاک استان، این آمار کاهش می یابد و تمرکز اداره زندان ها بر مسائل تربیتی بیشتر خواهد شد.

حجت الاسلام و المسلمین امانت بهبهانی گفت: درصدی از زندانیان پس از آزادی دوباره به تکرار جرم پرداخته و در نهایت به زندان باز می گردند و اگر سایر دستگاه ها در زمینه پیشگیری فعالیت های خود را افزایش دهند، این رقم نیز کاهش می یابد.

وی همچنین خواستار حضور بیشتر ورحانیون در عرصه پیشگیری از آسیب های اجتماعی و جرائم شد و تصریح کرد: قشر عظیمی از مردم در مراسم مذهبی شرکت می کنند و اگر روحانیون وائمه جمعه و جماعات در زمینه آگاهی افزایی مسائل حقوقی و پیشگیری وارد شوند، گام بلندی در زمینه پیشگیری برداشته خواهد شد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری استان خوزستان با تشریح فعالیت های کارگروه بررسی نقاط حادثه خیز و پیشگیری از حوادث جاده ای، گفت: اقدامات خوبی در این خصوص در استان صورت گرفته است اما همچنان 200 تا 300 نقطه حادثه خیز در استان خوزستان وجود دارد که 150 نقطه آن بحرانی است و باید بودجه و اعتبار بیشتری برای رفع این نقاط در نظر گرفته شود.

حجت الاسلام و المسلمین امانت بهبهانی با اشاره به آمار بالای نزاع و ضرب و جرح عمدی در استان، گفت: متاسفانه این جرم یکی از 10 جرم اول استان خوزستان است و برای کاهش آن باید راهکارهای اساسی اندیشیده شود.

وی افزود: در خوزستان امنیت مطلوبی برقرار است اما باتوجه به برخی مسائل از جمله وجود اسلحه در دست مردم و پایین بودن آستانه تحمل آنان، کوچکترین موضوعی می تواند به کانون بحران و درگیری خشونت آمیز تبدیل شود.

حجت الاسلام و المسلمین امانت بهبهانی خواستار فعالیت بیشتر دستگاه های فرهنگی به ویژه مراکز آموزشی و جامعه روحانیت در این زمینه شد و گفت: فرهنگ عمومی باید تقویت شود و اولین اقدام در این زمینه تشکیل مجدد جلسات فرهنگ عمومی در استان است.

معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان خوزستان نیز گفت: پیشگیری از آسیب های اجتماعی و جرائم، مبنای قانونی دارد و قانون اساسی در اصل 156، وظایف همه دستگاه ها را در این زمینه تبیین و مشخص کرده است.

سام نریمانی با تأکید بر اهمیت امر پژوهش در این زمینه، اظهار داشت: بسترهای پیشگیری از وقوع آسیب های اجتماعی و جرائم در دست قوه قضاییه نیست و بسیاری عوامل از جمله فقر، اعتیاد، بیکاری و ... منجر به این وقوع جرائم می شوند.

وی تصریح کرد: اقداماتی که تا کنون صورت گرفته است همواره بر اساس مبارزه با معلول بوده است در جالی که باید با علل و زمینه های وقوع آسیب های اجتماعی و جرائم مقابله و برای رفع آن اقدام کرد.

نریمانی گفت: هر خانواده از هم گسیخته ناشی از طلاق می تواند سرمنشاء آسیب های اجتماعی و جرائم دیگر باشد. پس باید در ابتدای امر به نهاد خانواده توجه ویژه ای شود.

وی از شهرداری ها خواست تا باتوجه به وظایف سنگینی که در این زمینه به عهده دارند، در کنار دستگاه قضایی به امر پیشگیری از آسیب های اجتماعی و جرائم توجه ویژه ای داشته باشند.

مدیر کل اداره زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان خوزستان نیز با اشاره به عملکرد این اداره در تعلیم و تربیت زندانیان طی سال های گذشته، گفت: وقتی جامعه نتواند پذیرای افراد آزاد شده از زندان باشد، هر قدر کار فرهنگی در این مراکز صورت گیرد باز بی نتیجه خواهد بود.

رضا پوستچی تصریح کرد: با این همه اقدامات فرهنگی اداره کل زندان های خوزستان همواره مورد تقدیر سازمان زندان های کشور بوده است.

وی راه اندازی مراکز مشاوره و روان درمانی را از اقدامات مؤثر این اداره کل برشمرد و گفت: هم معتادان و هم مجرمان نیاز به اصلاح رفتار دارند و این مسئله نیز نیاز به زمان، مشاوره و اقدامات اساسی دارد.

پوستچی عنوان کرد: مدیران استان زندان ها را مانند شهرک های مسکونی بدانند و در ارائه خدمات به آن ها کوتاهی نکنند تا شاهد کاهش جمعیت کیفری و بازگشت صحیح زندانیان به جامعه باشیم.

در ادامه شهردار شهرستان اهواز نیز اظهار داشت: برای تحقق پیشگیری از آسیب های اجتماعی و جرائم، باید از مبانی نظری عبور و اقدامات کاربردی را آغاز کرد.

سید خلف موسوی گفت: استان خوزستان از اقتدار امنیتی بالایی برخوردار است اما مشکلات اجتماعی موجود نیاز به توجه ویژه دارد. مدیران نباید از ارائه آمار صحیح به مرکز کشور خودداری کنند.

وی خواستار تدوین برنامه جامع و تفکیک وظایف دستگاه ها شد و افزود: متاسفانه مدتی است که تسهیلات خوداشتغالی در استان خوزستان پرداخت نمی شود در حالی که این تسهیلات می تواند به کاهش بیکاری و در نتیجه کاهش جرائم ناشی از آن نقش بسزایی داشته باشد.

در ادامه این نشست، سایر مدیران حاضر به ارائه دیدگاه ها و نظرات پرداختند و در پایان مصوباتی به تصویب اعضای حاضر رسید.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد